tévésmaci

Sir Tyúk

  • tévésmaci
  • 2023. október 11.

Film

Amikor Sztupa és Troché előkészítették Erdély visszavételét, a megrendelés nem a párttól jött, hogy’ is jöhetett volna.

A Kommunizmus Haszonélvezőinek Kisszövetkezete volt a titokzatos és szűkszavú megrendelő, annyi látszott csak tisztán, hogy jól el vannak eresztve. Sztupa és Troché az észrevétlen felvonulást követő meglepetés erejére alapozták a tervüket, ezért némi tanakodás után Ómafa közvetítésével a törpenyulakhoz fordultak, akik meglehetősen békétlen népség hírében állottak akkoriban, s persze elég drágának is számítottak. De anyagi akadály nem volt, a kisszövetkezet pénztára vidáman csilingelt, s hát a viszonylag nehézkesen kialkudott sikerdíjon túl olyan marha nagy költségek nem is ígérkeztek. A törpenyulak például állig fel voltak fegyverezve, még ha a technikájuk nem is volt kifejezetten korszerű, viszont ragaszkodtak hozzá. Hiába jelezte Sztupa, hogy lenne rá forrás, a nyulak legyintettek, s a honoráriumot kezdték emlegetni újra, arra legyen. Troché viszont ragaszkodott a mobilitási hatásfok növeléséhez, s ebbe nagy kegyesen bele is egyeztek a nagyfülűek, de kikötötték, hogy őket csak a Jeep Gladiator érdekli, abból kell sok. Troché röhögött magában, azzal nem lesz gond. A törpenyulak ugyanis annyira kicsik voltak, hogy untig elég volt nekik egy (vagyis egy csomó, mert hamar vérszemet kaptak) Matchbox is. A No. 71-es modell pont a kívánt márka volt, szép, korallpiros színű platós kis szar, pont elfért rajta a minirágcsálók géppuskaállása. A sorozat e kis ékkövét nálunk is forgalmazták, már 18 forintért hozzá lehetett jutni a Játékbolt Vállalat üzleteiben, mert a teherautókat, munkagépeket olcsóbban adták, a vajszínű, nyitott tetős Merciért 22 forintot is elkértek. Sztupa és Troché nyakukba vették a várost, hogy felvásárolják a modellt, még Ómafát is befogták. A flotta átadása ünnepélyes volt, a nyulak berúgtak. De miután elmúlt a másnaposságuk, egy „tényleg utolsó” követeléssel álltak elő. Kicsiny konföderációs zászlókat akartak minden kocsiba, a vezetőfülkét a platótól elválasztó ablakra, illetve falra. Troché me­gint kacagott, fene a gusztusukat, de Sztupa berágott jócskán, hol fogunk varratni ilyen miniáner zászlócskákat, amelyek ráadásul cifrák is, mint a veszett fene? Megmondták, hogy rajzolttal ne is próbálkozzunk, nem ragaszodnak a selyemhez, de legyen „valami rendes anyagból”. Végül persze ez is megoldódott, találtak egy KTSZ-t, amely az autók belső visszapillantó tükrére akasztható, illetve az éttermi asztalokra kirakható klub- és nemzeti zászlókat gyártotta, s ők vállalták is, csak 100 darab gyerekvarrógépre volt szükségük: Sztupa és Troché mehettek vissza a játékboltokba.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”