tévésmaci - Párducok és pingpongozok

  • .
  • 2011. október 27.

Film

Amikor Sztupa és Troché 1956 ügyében jártak el, a Berlintől kábé egyórányi autóútra lévő Mark Brandenburg-i Storkow városkában érdekes históriára bukkantak. A Kurt-Steffelbauer-Oberschule 12.

osztálya 1956 őszén a nyugat-berlini RIAS rádióadó ("Rundfunk im amerikanischen Sektor" - 1946-1993 között működött) műsorát hallgatta, ahol felszólították a hallgatókat, hogy egy perc csenddel emlékezzeneka magyar forradalom áldozataira. A tizenkettedikesek megbeszélték, hogy október 29-én reggel tíztől öt perc néma megemlékezést tartanak, és nem válaszolnak a tanár kérdéseire. Mindannyian benne voltak. Történelemóra kezdődött tízkor, s a szavuknak álltak. A tanáruk, bizonyos Mogel, az iskola FDJ- és párttitkára haragudott a diákokra, de nem tett semmit. Majd' két hét telt el, és nem történt semmi. A diákok készültek az érettségire, maguk is szinte elfelejtették már az esetet. De a Stasi az egyik diák környezetéből megtudja a dolgot, és beindítja az iskolai gépezetet: egyenként hívják a diákokat az igazgatóhoz. Feleljetek, ki volt a megemlékezés értelmi szerzője? A diákok összetartanak, nem mondanak semmit. A következő hétfői zászlófelvonáson az egész osztály intőt kap. Aztán az iskola vezetése értesíti a berlini központi pártapparátust az esetről. Maga Fritz Lange oktatási miniszter utazik Storkowba, és durván követeli az osztálytól, hogy nevezzék meg, ki volt az akció vezetője - hiába. Végül ultimátumot kapnak: ha nincs név, az egész osztályt kicsapják - sehol nem érettségizhetnek le az NDK-ban. Mivel erre sem hajlandók kiadni a vezetőjüket, az Odera menti Frankfurt körzeti tanfelügyelője feloszlatja az osztályt. A gyerekek egyetlen kiutat látnak: át kell szökniük az NSZK-ba. 1956 karácsonya és szilvesztere között 16-an vágnak neki vonattal és S-Bahnnal. Csak négy lány marad az NDK-ban. A határ még nyitva van, a berlini Ostkreuz állomáson az átszállásnál fel és alá mászkálnák a lépcsők és peronok között, hogyha valaki követné őket, lerázzák. Nyugat-Berlinben győzelemként ünneplik a gimnazisták menekülését. Néhány héttel később az osztály elutazik egy egyházi internátusba Bensheimba (Hessen), ahol 1957 tavaszán együtt leteszik az érettségit. Adenauer külügyminisztere, Heinrich von Brentano is meglátogatja őket. Csakhogy az NDK-hatóságok nyomást gyakorolnak a szülőkre, hogy hozzák haza a gyerekeiket... most sajnos el kell mennünk tévézni. Ráadásul az év legrosszabb műsorához lesz szerencsénk a héten.

Pénteken (28-án) egy őskövület este nyolckor a Cinemaxon. A megbilincseltek két fegyenc szökésben és fekete-fehérben (1958-as a film), a fekete Sidney Poi-tier, a fehér meg a mi fiunk, Tony Curtis. Vajon sikerül-e? Elkapcsolni? Nem sikerül, ma nincs más.

Szombaton este kilenc tájt jönnek az enyimek, előbb a Coolra: Dzsentlemanus (Eddie-t szétnyomatják a héten, de többször nem szólok), aztán a FEM3-ra: Addams Family, a galád család.

Vasárnap még ennyi se, csak a film+ zúzza este kilenckor a Vörös zsarut, melyben Arnold Schwarzenegger, úgy is mint vörös zsaru, az I. kerületi Pala utcában osztja a pofonokat a Sírhant művek széplelkű virágárusának (Nyikoláj), Ed O'Rossnak, akivel a kör bezárul, sőt önmagába zárul, mert eldönthetetlen, hogy azért hívják-e Orosznak, mert feszt ruszkikat játszik, vagy fordítva.

Hétfőn este tízkor az m1 leadja az egylemezes Fatih Akin Soul Kitchen című filmjét, csak sajna az az egy szem lemez A fallal szemben. S ekkor már félórája megy a Dunán a Farkasokkal táncoló, de belefér, mert úgyis hosszú, mint a vonatfütty. Hajnali kilenckor volt egy Békavári uraság az RTL Klubon, csak hát persze Az új kaland, nekem ma semmi se jó, ebből is az a rongyos régi kéne, a Monty Pythontól.

Kedden délután háromnegyed négykor a ViaSat3-on Holt költők társasága. Este negyed kilenckor az m1-en Benjamin Button különös élete - egy blöff. A postás mindig kétszer csenget a Filmmúzeumon éjjel tizenegykor.

Szerdán Howards End - Szellem a házban (Duna; 21.30). Ja, az unalom szelleme. Legyen ez a tévémentes hét!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.