rés a présen

„Visszatért az élet”

  • Artner Szilvia
  • 2024. június 5.

Film

Fujii Mami igazgató, Japán Alapítvány Budapesti Iroda

rés a présen: Mióta van Japán Filmfesztivál Budapesten?

Fujii Mami: A Japán Alapítvány évek óta rendez minden nyáron Japán Filmhetet Budapesten, de a pandémia miatt egy ideig szünetelt a vetítés a mozikban, így a 2020 nyarán elmaradt filmhét helyett 2021 februárjában először tartottuk meg a JFF Online Japán Filmfesztivált. A program a Japán Alapítvány tokiói központjának kezdeményezésére, több mint húsz országban, köztük Magyarországon kerül megrendezésre. Az­óta ugyan visszatért az élet a régi kerékvágásba, de annyira szerette a közönség az online filmfesztivált, hogy másfél év kihagyás után újra a megrendezése mellett döntöttünk.

rap: Milyen közönsége van a japán kultúrának Magyarországon?

FM: Általánosságban az a benyomásom, hogy a japán kultúra iránt érdeklődők intellektuális beállítottságú emberek, akiket érdekelnek a mélyreható ismeretek. A szakmai tudást nyújtó előadások jobban vonzzák őket, mint az általános, átfogó tematikájúak. Sok fiatal az animék, mangák, filmek és televíziós sorozatok révén kezd el érdeklődni Japán és a japán nyelv iránt. Különösen nagy az érdeklődés a hagyományos japán kultúra, azon belül pedig a film, az ételek és az irodalom iránt.

rap: Mikor lesz az idei filmfesztivál?

FM: A JFF Online Japán Filmfesztivál június 5. és július 3. között lesz. Az első két hétben filmeket, a második két hétben pedig televíziós sorozatokat láthat a közönség. Összesen 23 filmet válogattunk össze a legkülönbözőbb műfajokból, köztük egy időtlen klasszikust, az animetörténelem egyik legfontosabb alkotását, horror rövidfilmeket és a legújabb japán filmsikereket. Az idén először két minisorozat is lesz, amelyek annak idején engem is televízió elé szegeztek. A filmeket ingyenesen, magyar felirattal lehet megtekinteni. A filmek teljes listája, valamint bővebb információ a megtekintés módjáról megtalálható a honlapunkon: japanalapitvany.hu. A több mint húsz ország közül, ahol a fesztivált megrendezik, legutóbb Magyarországon volt a legmagasabb az egy főre jutó megtekintések száma. Nagyon örülünk, hogy az online filmfesztivál révén a japán filmek az idén is sok emberhez eljuthatnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.