kertész lesek

Barnabás testvér – Biatorbágy

  • kertész lesek
  • 2017. november 12.

Gasztro

Noha Bia és Torbágy falvak csak 1966-ban egyesültek, a Biatorbágy elnevezés már 1931-ben közismertté vált Matuska Szilveszter vasúti merénylete nyomán. Azóta persze sok minden történt – hogy mást ne mondjunk, 2007-ben városi rangot kapott a település –, így Biatorbágy nevének hallatán egyre kevesebben gondolnak a viadukt felrobbantására. Annál inkább mindenféle pazar lakóparkokra meg az osztrák mintára épült bevásárlóközpontra (Premier Outlet), ami önmagában akkora, mint egy kisváros. Azt viszont legfeljebb a helyi nemzetiségi önkormányzat tartja számon, hogy valaha Bia és Torbágy (Wiehall és Kleinturwall) sváb falvak voltak. A Barnabás testvér ezt próbálja kiemelni speciális szolgáltatásával.

Sokféle nemzetiség konyhája vált divatossá az utóbbi egy-két évtizedben, de a bajor nem tartozik közéjük. A többség az Oktoberfest vidámparkjával, sörkerti közös dülöngélésekkel intézi el a témát, ha pedig ételekről kell beszélni, a kolbászon túl legfeljebb a káposzta ugrik be. Elsőre a Barnabásnál is a Paulaner (690 Ft/5 dl) tűnik legjellegzetesebb fogásnak, de az előételek között már ott figyel a bajor és a nürnbergi kolbász is. A bajort választjuk (édes mustárral és pereccel; 1750 Ft), ami igencsak jó döntés, hisz a két nagy szál főételnek is beillik. Annyit érdemes megjegyezni, hogy akik a debreceni vagy más, csípősebb kolbászhoz szoktak, azoknak nem biztos, hogy bejön. A lencsekrémlevest (1050 Ft) középutasnak mondanánk. Épphogy emlékeztet a hazaira, de ugyanennyire az indiaira is, bár Indiában valószínűleg botozás járna a felszínén úszkáló – amúgy remek – sonka miatt. Mivel ezek után túlzás lenne káposztás, tört krumplis bajor csülköt (2880 Ft) rendelni, a sokkal könnyedebb rozé kacsamellet választjuk (3440 Ft), amit lilakáposztával és pirított nudlival tálalnak. Azt ugyan nem tudjuk, hogy ez mennyire tekinthető bajor specialitásnak, de annyi szent, hogy remekül elkészítették. A kiváló nudli miatt még a császármorzsát (990 Ft) is kihagyjuk, de így legalább megvan a következő menü: a jól sikerült ebéd után egészen bizonyos, hogy valamikor lesz még itt egy csülkös folytatás.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.