chili&vanília

Chimichurri

Gasztro

Csuda tudja, mi az igazi sztorija ennek a mókás nevű, zseniális, argentin származású fokhagymás-petrezselymes, a pesztónál valamivel hígabb állagú mártásnak, amit a pompás argentin marhahúsok mellé adnak. Hiába a számos forrás, ahányféle, annyi történet.

Az egyik szerint a gaucsók, az argentin pampák cowboyainak ősi receptjéről van szó. Egy másik szerint az elnevezés bizonyos Jimmy Curry nevű angol húskereskedő személyéhez kötődik, akinek a nevét a helyiek nem tudták helyesen kiejteni. (Elég valószínűtlennek tűnő elmélet.) Egy viszonylag új keletű teória szerint pedig a baszk "tximitxurri"kifejezésre vezethető vissza (a 19-20. században számos baszk bevándorló telepedett le Argentínában.) Bármelyik igaz lehet, bár az igazat megvallva, én leginkább az 1853 és 1955 között bevándorolt olaszokra gyanakodnék, hiszen a chimichurri nem áll nagyon messze a hasonló salsa verde szósztól (utóbbiban, mondjuk, szardella és kapribogyó is akad).

A sztori végső soron mindegy is, a lényeg a tartalom. Mivel az egyik leggyakoribb, leghétköznapibb kiegészítőről van szó, természetesen ahány ház és ahány vidék, annyi elkészítési mód. Ami mindig alkotóelem, az a petrezselyem, a fokhagyma, az olaj, só, bors és valamilyen sav - citrom vagy ecet. Ezenkívül kerülhet bele számos egyéb hozzávaló, például friss vagy szárított oregánó, őrölt római kömény vagy csili, bár az autentikus változatra nem jellemző a csípősség. Argentínában (illetve Uruguayban is) a lenyűgöző minőségű steakek mellé adják, de szerintem kitűnő bármilyen más grillezett vagy sült hússal, például tarjával is, mivel a zöldfűszer és a sav csodásan ellensúlyozzák a húsok zsírosságát. Nyári kerti grillpartin telitalálat! Ennek ellenére alább nem hús, hanem zöldségek mellé ajánlom, bármennyire is szentségtörés.

Grillezett zöldségek

chimichurri szósszal

Hozzávalók (4 adag)

Grillezett zöldségek:

1 nagy padlizsán

1 cukkini

1 piros kaliforniai paprika

2 zöldpaprika

3 lila hagyma

só, bors

olívaolaj

Chimichurri:

2 nagy csokor petrezselyem finomra aprítva

2 gerezd fokhagyma lereszelve

1 teáskanál szárított oregánó

1 hagyma (vagy lila hagyma) finomra aprítva

2 citrom leve

1 evőkanál fehérborecet

1 dl olívaolaj

1 kávéskanál őrölt római kömény

só, bors

ízlés szerint: csilipehely

A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A padlizsánt, cukkinit, kétféle paprikát és a lila hagymát egyforma darabokra, kockákra szeleteljük. Vagy tepsibe öntjük, vagy esetleg felváltva nyársra húzzuk. Meglocsoljuk olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk, és kb. 25 percig sütjük, amíg a zöldségek megsülnek, kissé karamellizálódnak. Közben elkészítjük a chimichurrit: finomra aprítjuk a petrezselymet, hozzáadjuk a reszelt fokhagymát, az oregánót, a hagymát, majd összekeverjük a citromlével, ecettel, olívaolajjal, végül ízlés szerint a fűszerekkel. Kifejezetten jót tesz az ízeknek, ha egy fél órát áll. A zöldségekkel kínáljuk. Grillezett sajton is nagyon finom.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.