chili&vanília

Chłodnik, a hűsítő leves

Gasztro

Malka Kafka lengyel szakácsnőnek és varsói étterem-tulajdonosnak köszönhetően hozom a soron következő nyári kánikulalevest, amely a hideg levesek ligájában kétségkívül dobogós. Malka gyakran ötvözi a hagyományos lengyel konyhát a zsidó konyha jellegzetes elemeivel, és ez történik az alábbi levesben is.

A chłodnik szó hideg levest jelent: így nevezik a Lengyelországban is kedvelt gyümölcsleveseket, és minden egyéb, lehűtött levest is. A céklás változat talán a legnépszerűbb és legismertebb. Két részből áll össze: fűszeres, céklás főzetből (benne a megfőtt céklákkal), valamint a joghurtos részből, amibe reszelt uborka (gyakran retek) és újhagyma kerül. A klasszikus változatban nem ennyire fűszeres az alap, ez már Malka újítása, tőlem pedig nem állnak távol az izgalmas fűszerek (sőt bővítettem is azok körét). Ha céklát főzünk viszonylag hosszasan, akkor a lé színe inkább rozsdás-vöröses lesz. Ezért ajánlom a végén a nyers, egészen apróra vágott cékla hozzáaadását, mert ez visszabillenti a színét. A piacon ráadásul most csodás, zsenge nyári céklák akadnak, ezekből különösen finom a chłodnik. Tetejére szokás főtt tojást tenni, de én azt elhagyom, és maradok a zöldfűszereknél. Jéghidegen fenomenális, és kimondottan jót tesz neki, ha áll egy kicsit – jobban összeérnek úgy az ízek. Érdemes belőle rögtön dupla adagot főzni, hűtőben 2-3 napig simán eláll, és garantáltan elfogy mind az utolsó cseppig. A színe kétségkívül elképesztően szép.

 

Chłodnik – lengyel, hideg céklaleves

Hozzávalók (4 adag)

 

5 szem apró, zsenge cékla (50 dkg)

8 dl víz

só, bors

4 szem szegfűszeg

4 szem szegfűbors

1 teáskanál egész római kömény

1 teáskanál egész koriander

4 szelet friss gyömbér

2 evőkanál nádcukor

1 nagy kígyóuborka, lereszelve

1 csokor újhagyma, vékonyra karikázva

9 dl (2 nagy doboz) kaukázusi kefir

1 nagy csokor kapor, finomra aprítva

esetleg: néhány csepp zöldcitrom

A céklát meghámozzuk, és apró kockára vágjuk. Egy szemet félreteszünk, azt majd később fogjuk csak használni. A vizet felforraljuk, beletesszük a felkockázott céklát, sót, borsot, majd hozzáadjuk a fűszereket: a szegfűszeget, szegfűborsot, római köményt, koriandert, gyömbért. A fűszereket lehetőség szerint csomagoljuk egy kis gézdarabba (vagy teatojásba), mert ezeket el kell majd távolítani. A cukor (vagy más édesítő, pl. xillit, méz) is jöhet a főzőléhez. Erős lángon kb. 15 percig főzzük, amíg a cékla megpuhul; a levet forraljuk kissé el. A legvégén hozzáadjuk a maradék egy szem felkockázott céklát (ettől egyrészt szebb lesz a színe, másrészt így friss, ropogós cékla is kerül bele, ami főleg a mostani, zsenge nyári cékláknál jó). Ezt a céklás, fűszeres főzetet kissé lehűtjük (szoba-hőmérsékletűre). Egy nagy tálba tesszük a felkarikázott újhagymát és a (héjastul) lereszelt uborkát. Ráöntjük a kaukázusi kefirt (vagy natúr joghurtot), majd erre öntjük a céklás levet, és összekeverjük. Hozzáadjuk a kaprot is. Ízlés szerint tehetünk bele pár csepp zöldcitromlevet. Jégbe hűtve tálaljuk.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."