chili&vanília

Gerslis káposzta

Gasztro

Gerslis káposzta májas hurkával

Az egészséges, tudatos táplálkozásra való törekvés számos gabonafélét emelt ki az ismeretlenségből, de legalábbis abból a státuszból, amely kizárólag bio­bol­tok hátsó polcára száműzte ezeket. Igényes, színes-szagos könyvek jelennek meg róluk, elegáns éttermek étlapjain is gyakran előfordulnak. Tönköly, köles, hajdina, kamut, vagy Latin-Amerika ősi növényei, a quinoa vagy az amaránt – mindegyik jellegzetes ízzel és érdekes állaggal bír, kulináris változatosságot hoznak, nagy kaland kísérletezni velük.

A gersli, vagyis árpagyöngye elsősorban magas rosttartalma miatt rendkívül egészséges, bónuszként ráadásul még nagyon finom is. Az ismertebb felhasználási módokon túl – sólet, töltelék, leves stb. – igen változatosan lehet különlegesebb fogásokba, akár salátákba is beépíteni. Érdemes mindig nagyobb adagot főzni belőle egyszerre, egyrészt mert elég hosszú (kb. 40 perc) a főzési ideje, másrészt mert hűtőben kiválóan eláll, és remekül lehet hétköznapi vacsorákra is variálni. Kerülhet levesbe (gombával pl. fantasztikus, a lengyel konyha erre nagyon jó ötletekkel tud szolgálni), lehet sima köret, selymes zöldségpürével (pl. zöldborsó, karfiol, sárgarépa) összekeverve pedig készülhet belőle gersli­rizottó is. Az alábbi, kifejezetten téli hangulatú egytálételt piaci csevegés ihlette. Zöldségárusom arról számolt be ugyanis, hogy a székelykáposztát az ő családjukban úgy készítik, hogy gerslit főznek bele. Máskor pedig májas hurkát kevernek bele a főzési idő végén, ami extra fűszerezést ad a káposztának. Az alábbi étel paprikamentes, a gersli pedig valójában egyrészt remekül sűrít, másrészt harapható állagával apró meglepetéseket okoz minden falatban. A gersli keményítőtartalma nagyszerűen krémesíti is az ételt, erre kevéske tejszínnel még rá is erősítünk. A hurka nagyon jól illik hozzá, de a fogás könnyen készíthető teljesen növényi alapúra is.

 

Gerslis káposzta májas hurkával

Hozzávalók (6 adag)

 

2 dkg szárított erdei gomba

2 evőkanál mangalicazsír

2 hagyma, vékonyra szeletelve

4 gerezd fokhagyma, vékonyra szeletelve

só, bors

1 kg savanyú káposzta (lehetőleg jófajta, kovászolt)

15 dkg gersli (árpagyöngye)

2 babérlevél

ha hozzájutunk: néhány szál csombor

1 dl tejszín (elhagyható)

2 pár májas hurka, megsütve

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.