chili&vanília

Gnocchi alla romana

Gasztro

Grízes gnocchi római módra (gnocchi alla romana)

Ha gnocchiról beszélünk, leginkább a főtt vagy megsütött, áttört burgonyából, kevés lisztből és tojásból (utóbbi nem elmaradhatatlan alkotóelem) gyúrt, lágy tésztából készülő tésztafélére gondolunk. Amilyen egyszerű, olyan nehéz eltalálni a tökéletes, pillekönnyű állagát: ha túlgyúrjuk (a működésbe lépő glutén miatt) gumis lesz, ha nem megfelelő burgonyát használunk, túl nyúlós, csirizes stb. Nem is könnyű belőle igazán jót találni. Ha viszont sikerül, akkor különböző módokon élvezhetjük – ragukkal, kéksajt-mártással, pirított gombákkal, spenóttal, tejszínes szószokkal, zsályás barna vajjal, zöldségekkel vagy paradicsommártással és mozzarellával besütve (gnocchi alla sorrentina).

Ez a gnocchi nem az a gnocchi! A fentebbi ismertebb, krumplis változaton kívül legalább kétféle, szokatlanabb gnocchi létezik, az egyiknek Párizs, a másiknak Róma a névadója. A gnocchis à la parisienne klasszikus, égetett tésztából készül, az ebből szaggatott (vagy habzsákból kinyomott), falatnyi galuskákat főzik ki, majd besamel- vagy Mornay- (sajtos besamel) mártással sütik be. Az alább ajánlott római változat – a gnocchi alla romana – masszája pedig búzadarával készül. Eredete azokra az időkre vezethető vissza, amikor még nem érkezett meg a burgonya Itáliába, erre csak a 16. században került sor. Ez a gnocchi tehát teljesen más: a grízes masszába jelentős mennyiségű parmezánt és vajat keverünk, kidermesztjük, majd korongokat formázunk belőle. Hagyományosan mártás nélkül, „fehéren”, csak olvasztott vajjal és parmezánnal besütve kínálják, az alábbi recept is így szól. Jól áll neki a paradicsommártás is, de keverhetünk közé fokhagymás, fonnyasztott spenótot, mángoldot is. A masszát akár előző nap is elő lehet készíteni, így vendégségbarát is, a gyerekek pedig kimondottan szeretik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.