chili&vanília

Indul a spárgaszezon!

Gasztro

Kókusztejes, currys spárgaleves

Az alábbi thai ihletésű levest ajánlom a spárgaszezon elejére. Hagyományosan csirkével készülő változata, a tom kha gai a thai kifőzdék közönségkedvenc alapdarabja. Az itt ajánlott verzió húsmentes, de nyilván kerülhet bele csirke (esetleg tészta) is. A leírás leginkább egy kiindulási alap, nyugodtan lehet rugalmasan kezelni. Ha éppen nincs hozzá minden egzotikus fűszer, akkor használhatunk csak currypasztát, amit igazán könnyen be lehet szerezni. Érdemes azonban mégis rászánni az időt a megfelelő fűszerek beszerzésére, ezeket szintén nem lehetetlen megtalálni az ázsiai élelmiszerüzletek egyikében.

A három extra hozzávaló közül az első a galangagyökér, a délkelet-ázsiai konyha elengedhetetlen kelléke, formája a gyömbérhez hasonlít, a színe viszont nem sárga, hanem krémfehér, picit rózsaszínes, aromája visszafogottabb, lágyabb, kevésbé csípős. A második a citromfű – nem a leveles zöldfűszerről van szó (melissa), hanem az újhagymakülsejű rúdról –, amely szintén nélkülözhetetlen a délkelet-ázsiai konyhában. Elképesztő illata van. A harmadik pedig a kaffir lime levél – ezek fagyasztva kapható, sötétzöld, fényes, erőteljes citrusaromát adó levelek. A fűszereket belefőzi az ember a levesbe, viszont a végén vagy le kell szűrni és ezek nélkül tálalni, vagy benne hagyni, ebben az esetben viszont határozottan felhívjuk a fogyasztók figyelmét, hogy szíveskedjenek ezeket nem elfogyasztani. A thai levesekhez képest az intenzitásból és csípősségből érdemes egy kicsit visszavenni, hogy a spárga finom íze érvényesüljön, és minden más csak azt támogassa. Húsz perc alatt elkészül, és a szezon sikersztorija lehet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.