chili&vanília

Lengyel, magyar – két jó barát

Gasztro

A lengyel konyháról a többségnek elsőre valószínűleg nem az jut eszébe, hogy mennyire szexi és izgalmas. Pedig Varsóban dübörög a gazdaság, jobbnál jobb helyek nyílnak, kiváló, friss alapanyagokból, újszerű gondolatokkal főznek. Egyáltalán nem kizárt, hogy a következő nagy sztori nemzetközi szinten is éppen a lengyel konyha lesz. Az éttermi szcéna virágzik, a főzőműsorok, magazinok virulnak, ezzel egy időben pedig a hétköznapi, otthoni főzés is fejlődik. Kreativitásra mindenesetre a lengyel háziasszonyoknak is szükségük van, hiszen a piacon kapható alapanyagok köre – évszaktól függően – nem túl buja. Cserébe az árak alacsonyak, az alma, cékla, gomba, erdei bogyós gyümölcsök, burgonya, uborka fillérekbe (pontosabban groszyba) kerül. Az utóbbi kettőt ötvöztem ebben a lengyel–magyar főzelékben. Friss, könnyű, pikáns, és a lengyel vendégeim körében is sikert aratott. A tetején kolbászmorzsa, ami valójában kolbászos kruton. Lengyel (vagy más) rozskenyérből és csípős mangalicakolbászból készül, kiváló a főzelékkel, egyébként pedig nagyon sokoldalúan használható, remek krémlevesekre szórva vagy például salátán (+ egy buggyantott tojás). Utóbbi az alábbi főzeléknek sem tesz rosszat. Smacznego!

 

Kovászos uborkás újburgonya-főzelék kolbászmorzsával

Hozzávalók (4-6 adag)

 

60 g vaj

4 gerezd fokhagyma, finomra aprítva

1,5 kg újburgonya, meghámozva, ½ cm-es kockákra vágva

800-1000 ml zöldség- vagy szárnyasalaplé (vagy víz)

só, bors

2 babérlevél

300 ml tejföl

400 g kovászos uborka, ½ cm-es kockákra vágva

2 csokor kapor, finomra aprítva

1 teáskanál nádcukor

2 evőkanál jófajta ecet (pl. alma- vagy fehérbor-)

 

Kolbászmorzsa:

4-5 szelet (kb. 200 g) rozskenyér

150 g (1 szál) puhább fajta, enyhén csípős kolbász

A vajon puhára dinszteljük a finomra aprított fokhagymát. A meghámozott, felkockázott burgonyát átforgatjuk rajta, majd felöntjük az alaplével, annyival, amennyi éppen hogy ellepi. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a babérlevelet. Fedő alatt kb. 15 percig főzzük, amíg a burgonya megpuhul. A megpuhult krumpli egyharmadát kb. 50 ml főzővízzel, botmixerrel simára pürésítjük, majd ezt a pürét visszakeverjük a megfőtt krumplihoz, ezzel sűrítjük. Hozzáadjuk a simára kevert tejfölt, a felkockázott kovászos uborkát és a kaprot, ezzel már nem főzzük. A végén pici cukorral és ecettel állítjuk be az ízeket. Langyosan vagy hidegen tálaljuk.

A morzsához a rozskenyeret apró kockákra vágjuk, meglocsoljuk olíva- vagy dióolajjal, majd 200 fokos sütőben 10 perc alatt aranyszínűre pirítjuk. Közben egy nagy serpenyőbe tesszük a lehámozott, apró kockákra vágott kolbászt, és lassan elkezdjük sütni, hogy kisüljön, kiolvadjon a zsírja. Ebbe tesszük a pirított kenyérkockákat, és átforgatjuk, hogy magába szívja a fűszeres kolbászzsírt. Tálaláskor a főzelékre szórjuk.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.