chili&vanília

Az elgyötört orr

Gasztro

Egyre többféle, számunkra különlegesnek tűnő, más országok gasztronómiájában azonban kedvelt zöldhöz jutunk hozzá a piacokon. Ezek jelentős része itthon is könnyen megterem, inkább elenyésző ismertségüknek köszönhető, hogy nem használjuk a hétköznapi étkezésünkben. Ezek egyike a szuperegészséges vízitorma.

Gyógynövényként már az ókorban is nagyra értékelték. Főleg források, patakok, folyók mentén fordul elő, botanikai neve a latin nasus tortus („elgyötört orr”) kifejezésből származik, és a növény csípős illatára utal. A rómaiak szerint fokozza a vágyat, a görögök szerelmi bájitalokhoz adták a magját. A vízitorma már a 16. században is igazi gyógyító növénynek számított, stimuláló, gyomorerősítő, vértisztító hatása miatt kedvelték, később az újkori orvoslás is igazolta ezeket. Tele van vitaminokkal és nyomelemekkel. Ha bio- vagy termelői piacokon (vagy Csabánál a Lehelen, a 32-es standon) találkoznak vele, feltétlenül vigyenek haza egy marékkal kóstolóba. Csípős, mustáros íze miatt pompás túrókba, körözöttbe keverve, de ha egy szelet vajas kenyérre vagy újkrumplira (krumplipürére, krumplisalátára, főzelékre) szórjuk, úgy is kiadja magát. Nagyszerűen passzol ázsiai, wokos ételekhez is, szójás-sós-csípős-édes ízekhez is, például az alábbi spárgás csirkéhez.

 

Szójaszószos, spárgás csirke vízitormával és jázminrizzsel

Hozzávalók (2-4 adag)

 

70 dkg csirkemellfilé, felkockázva

2 evőkanál étkezési keményítő

2 evőkanál rizsbor (vagy száraz sherry)

2 evőkanál csiliolaj

1 púpos teáskanál szecsuani bors

5 cm friss gyömbér, meghámozva, finomra

aprítva

1 evőkanál barna cukor

3 evőkanál szójaszósz

1 evőkanál kínai fekete ecet (vagy balzsamecet)

50 dkg zöldspárga, megpucolva, kb. 5 cm-es

darabokra vágva

Tetejére: egy-egy marék vízitorma

A csirkét falatnyi darabokra kockázzuk. A húst megszórjuk az étkezési keményítővel és a rizsborral, majd összekeverjük, hogy egyenletesen befedje. Lefedjük frissen tartó fóliával, és fél órára hűtőbe tesszük. Egy wokot vagy serpenyőt zsiradék nélkül füstölésig felforrósítunk, majd hozzáadjuk a csiliolajat. (Ha nincs csiliolajunk, akkor hideg napraforgóolajba teszünk 2-3 szárított csilipaprikát, felhevítjük, néhány percig pirítjuk, majd a paprikát szűrőkanállal eltávolítjuk.) A forró csiliolajba tesszük a csirkét és a szecsuani borsot, és erős lángon, dobva-rázva néhány perc alatt megpirítjuk. Amikor a csirke elkészült (kifehéredett és nagyjából átsült), hozzáadjuk a finomra aprított gyömbért és a zöldspárgát. Lefedjük, és kb. 5 percig főzzük, amíg a spárga kissé átgőzölődik, de még ropogós marad. Ekkor hozzáadjuk a nádcukrot, a szójaszószt és az ecetet. Ezzel is néhány percig pirítjuk, amíg a hozzávalók szirupos bevonatot képeznek a húson. Tálaláskor a tetejére egy nagy marék vízitormát szórunk. Natúr jázminrizs illik hozzá.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.