chili&vanília

Liba is, káposzta is

Gasztro

Sült lila káposzta birsalmával, gesztenyével (ropogós libacomb mellé)

A birsalmakompót kiválóan passzol a Márton-na­pi libasülthöz. A birsalmakompót főzésénél két dologra érdemes figyelni: egyrészt, hogy ne keverjük a különböző birseket, mert mindnek más a puhulási ideje. A nagyobb méretű, hosszúkás birskörte, az ún. Vranja fajta, jobban bírja a hőkezelést, több idő, mire megpuhul. Ellenben a kerek, molyhos, göcsörtösebb Konstantinápolyi igen hamar szétfő, cserébe bódító az illata. Lényeg, hogy ne keverjük, különben nehezen kontrollálható a főzési idő. Másrészt érdemes először a kompót levét össze­állítani és ízesíteni (cukorral, citrommal, fűszerekkel, esetleg babérlevéllel), és csak abba belefőzni a cikkekre vágott gyümölcsöt. Ha már nekiállunk a birskompótnak, célszerű rögtön egy nagyobb adaggal odatenni, több, különböző étel alapjául tud majd ugyanis még szolgálni. Az alábbi lila káposztás körethez is pl. egy nagy szem előfőzött birs kell, így azt félidőben, amikor még feszes a gyümölcs, ki lehet csenni. De lehet birsalmaleves alapja, vagy készíthetünk birsmustárt úgy, hogy a meghámozott, teljesen puha, pépesített birset összekeverjük csípős dijoni mustárral. Az alább ajánlott köret kiváló bármilyen libasülthöz vagy akár töltött libanyakhoz is. Itt-ott akad majd benne ropogós káposztacsipsz, az a legfinomabb, de a birssel, gesztenyével, zsályával kiegészített káposzta is pazar. A sült káposzta amúgy is az egyik legjobb őszi, téli zöldségétel, akár darabolva, akár nagyobb cikkekben sütjük, legyen gyakori vendég az ebédlőasztalon, akár libacombbal, akár anélkül.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.