étel, hordó

Nagyvillám/Visegrád

  • ételhordó
  • 2012. november 25.

Gasztro

Négyszáz méter sincs, mégis úgy tűnik, a világ tetején ülünk. A visegrádi Nagy-villám kilátóból nyílik Magyarország legszebb panorámája, legszívesebben azt mondanánk, hogy festő ecsetjére kívánkozik, de igazság szerint félő, hogy a legkreatívabb emberi beavatkozás (megörökítés) is csak ártana neki. (A fényképezőgépet gyorsan visszatesszük a tatyóba.)

Nem véletlen, hogy elsőként a csodákra amúgy is fogékony doktorok vertek itt tanyát. 1927-ben állított a Magyar Orvos Turista Egyesület turistaházat, amit '45 után úgy államosítottak, mint a szél, ám arról nincsen tudomásunk, hogy konyháján csak rezsó vagy esetleg szakács is működött. Ami biztos: 1987-ben a teljes lepusztulástól a Pilisi Állami Erdőgazdaság mentette meg, majd az ezredforduló környékén magánkézbe került, és nagyszabású étteremmé (vadásztanyává) változott.

 


 

Amint a honlapról kiderül, "a Nagyvillám étterem 2007-ben nyerte el jelenlegi arculatát. Ekkor épült a körpanorámás terem, valamint ekkor került sor a gazdasági épületek felújítására is. Az exkluzív emeleti szint és a panorámás terasz 2007 májusában került átadásra." Mi tagadás, nekünk túlságosan hivalkodó lett e bővítés, de bizony a panorámás terasz így is mindent visz.

A felszolgáló hölgy az étlapot hozza.

A választék vadásztanyához illő, őzek, vadkanok, szarvasok, de halból is bőséges a kínálat. Az erdőben maradva a zöldcitromos vargányaleves (690 Ft) tűnik a legjobb választásnak. Legfeljebb a "zöldcitromra" panaszkodhatnánk, ugyanis "sima" citromkarika úszik a tálban. Csakhogy a gomba bőséggel kárpótol a mulasztásért. Nem tudjuk, honnan származik, de hitelesnek tűnne, ha azt mondanák, a környékbeli erdőkből.

A vaslapon sütött vöröslazacderék (2980 Ft) a hazai körülmények ismeretében igazán derekas, ám ennél nagyobb izgalmat tartogat a szarvascímer Hubertus raguval (3380 Ft). Noha Hubertus itt is a hubit jelenti, negatív élmények egy pillanatra sem jönnek elő, a tejszínes-gombás-kacsamájas rátét vélhetően a likőr mellőzésével is ugyanilyen pazar lenne, bár ki tudja? Tény, hogy sokat dob rajta a juhtúróval töltött krokett köret, mégis leginkább a húst kell megdicsérnünk: a szarvas legnagyobb baja - hogy "rágós" - itt fel sem merül.

Desszertnek természetesen nem somlóit vagy fagylaltkelyhet, hanem az ilyen előzmények után jól csengő házi almás rácsost (590 Ft) választjuk: a tészta és az almás-diós töltelék tökéletes, ezért a hozzáadott gyümölcsöntet teljesen felesleges.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”