chili&vanília

Piros narancs

Gasztro

Karmazsinpiros narancspuding

A Campari likőr karmazsinpiros színét egészen 2006-ig bíbortetűből nyert kárminnal érték el, de mindenki megnyugodhat: mára ezzel különböző szervezetek nyomására felhagyott a gyártó. A híres italt a lombardiai születésű Gaspare Campari fejlesztette ki, aki a cégtörténet szerint már tizenéves korában mixerként kísérletezett a koktélokkal. A végleges, ma is használt, például keserű narancsból, gyógynövényekből és fűszerekből álló, szigorúan titkos receptúrát 1860-ra alakította ki, ekkor született meg az első koktél is, az Americano (Campari, vörös vermut, szóda), majd pár évtizeddel később, a húszas években a Negroni (Campari, vörös vermut, gin hármasa), amely a mai napig a világ legtöbbet eladott koktélja. Ez az égővörös színű ital, valamint az éppen dübörgő vérnarancsszezon ihlette az alábbi egyszerű, mégis extravagáns desszertet.

Ami a narancsot illeti, egész hihetetlen, hogy milyen meglepően hosszú és kacskaringós úton jutott el a mai konyháinkig, ahol főleg ilyenkor télen, természetesnek vesszük a jelenlétét. A kereskedelmi szempontból legfontosabb és legelterjedtebb édes narancs Európában fiatal gyümölcsnek számít, valójában a mandarin és a pomelo keresztezéséből született Ázsiában. Évszázadokon át csak őshazájában, Kínában ismerték, és csak a fűszerkereskedők révén került végül Európába, az 1400-as években. A portugáloknak köszönhetően a 16. század elejére már az egész mediterrán térségben elterjedt. Különböző fajtái – a keserűtől az édesig, a mag nélküli Naveltől a drámai vérnarancsig – hihetetlenül sokféle módon használhatók.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."