chili&vanília

Sült csirkeszárny, pho

Gasztro

A nagy téli hidegben semmi nem esik jobban egy nagy tál forró levesnél. Számomra a következő három áll a sikerlista élén: a csípős, kókusztejes thai levesek, a vietnami pho leves és a francia hagymaleves, persze az igazi, ami tonnányi karamellizált hagymával és erős húslével készül. Utóbbi kettő találkozik ebben a levesben. Az alap: egy nagy tepsin, forró sütőben először pirosra sütjük a csirkeszárnyakat, rengeteg hagymát, továbbá némi gyömbért – így karamellizálódnak. Ezt a technológiát a klasszikus francia konyha is gyakran használja, hiszen így indulnak a komoly, sötét alaplevek, és a nagy pecsenyemártások is. Aztán a karamellizált szárnyakat és hagymákat áttesszük egy kuktába, a vízhez csillag­ánizst, szegfűszeget, valamint két egész gombát adunk, ezekkel fő készre, kuktában 25 perc alatt, lábasban 40 perc alatt. A levesben így benne van a rengeteg karamellizált hagyma édessége, a sült csirkeszárny intenzív húsíze, és a pho leves jellegzetes fűszerei. Hihetetlen mély ízek keletkeznek viszonylag rövid idő alatt; szenzációs. Rizstésztával, pirított gombával, újhagymával, korianderrel tálaljuk, mehet bele csípős is.

 

Sültcsirkeszárny-leves rizstésztával

Hozzávalók (4 adag)

8 csirkeszárny (kb. 1 kg)

4 hagyma

4 cm friss gyömbér

3 evőkanál olívaolaj

1,6 liter víz

25 dkg gomba

3 gerezd fokhagyma

só, bors

2 csillagánizs

3 szegfűszeg

 

Tálaláshoz:

20 dkg rizstészta (széles metélt)

4 szál újhagyma

fél csokor koriander

csilipaszta

 

A sütőt előmelegítjük 250 fokra. Egy sütőpapírral leterített tepsire rendezzük a szárnyakat és a meghámozott, nagyobb cikkekre vágott hagymákat, a héjastul felszeletelt gyömbért, majd egyenletesen meglocsoljuk az olajjal. A forró sütőbe helyezzük, és kb. 30 percig sütjük, amíg aranyszínűre sül és megpirul. Amikor kész, mindent átszedünk egy nagy lábasba – kuktában készül el a leghamarabb – (a hagymákat és a gyömbért is), majd felöntjük 1,6 liter meleg vízzel. A leveshez adjuk az egész fokhagymagerezdeket, 2-3 szem egész gombát, a csillagánizst és a szegfűszeget, megsózzuk, megborsozzuk. Ha kuktában készítjük, lezárjuk és 25 percig főzzük, ha sima lábasban, akkor kb. 40 percig. Amikor elkészült, a levest leszűrjük, és visszatesszük csak a szárnyakat. A rizstésztát utasítás szerint kifőzzük (általában be kell áztatni 10 percre, aztán még néhány percig főzni, de ez fajtától függően változhat, érdemes elolvasni a csomagoláson). A megmaradt gombát felszeleteljük és forró serpenyőben átpirítjuk, illetve aki nem akar még egy edényt elővenni, az a felszeletelt gombát bele is főzheti egy-két perc alatt a forró lébe. Elosztjuk a rizstésztát a tálakban, rámerjük a forró levest, beletesszük a szárnyat, majd a tetejére halmozzuk a pirított gombát, a felszeletelt újhagymát és a koriandert. Ebből 4 normál vagy 2 hatalmas adag lesz.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.