A bankokkal fogja népszerűsíteni az állampapírt a kormány

  • narancs.hu
  • 2023. július 17.

Gazdaság

Kötelező lesz kis táblázatokat mellékelni arról, hogy mennyivel jobb az állampapír, mint bármi más.

Kedves Ügyfelünk! Az ön számláján 500 ezer forint van. Ha ezt az elmúlt évben inflációkövető állampapírban tartotta volna, ma 580 ezer forintja lenne. Ilyesféle tájékoztatót kelle küldeniük a bankoknak a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye szerint, bár a részleteket még egy rendelet fogja szabályozni. 

Hivatalosan a családok megtakarításainak védelme és a pénzügyi tudatosság fokozása érdekében történik mindez, hiszen több mint 7 ezer milliárd forint hever a lakossági számlákon, amit akár be is lehetne fektetni. A minisztérium szerint ezt a pénzt felzabálja az infláció - ez mondjuk igaz - ezért célszerű inflációálló befektetést keresni és oda tenni a pénzt. Ennek érdekében a kormány komoly kampányt is indított az állampapírt népszerűsítendő.

Valójában persze a cél sokkal inkább az, hogy a kormány forrást tudjon bevonni az állampapírpiacra, és finanszírozni tudja az államadósságot, ám sokkal egyszerűbb szankciós inflációra, családvédelemre hivatkozni, különadókat, büntetőadókat kivetni - a nem állampapír-típusú befektetések árfolyamnyereség-adója mellé júliustól szociális hozzájárulási adót is fizetni kell. Most ráadásul mindezt a bankok lesznek kötelesek népszerűsíteni, ehhez pedig még összehasonlító táblázatot is mellékelniük kell. Hogy pontosan mit kell kimutatniuk, arról kormányrendelet fog rendelkezni, de nagyjából hasonló lehet majd, mint a közüzemi számlák rezsivédelmi tájékoztatója.

Az állampapír ma valóban a leginkább inflációálló befektetés, hiszen a kamata rendkívül magas, a kockázata viszont igen alacsony. Ettől függetlenül az az összeg, amire a kormány áhítozik, egyelőre nem mozdult meg, a 7 ezer milliárd forint számlákon parkoló vagyon nem vándorol állampapírba.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.