Kedves Ügyfelünk! Az ön számláján 500 ezer forint van. Ha ezt az elmúlt évben inflációkövető állampapírban tartotta volna, ma 580 ezer forintja lenne. Ilyesféle tájékoztatót kelle küldeniük a bankoknak a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye szerint, bár a részleteket még egy rendelet fogja szabályozni.
Hivatalosan a családok megtakarításainak védelme és a pénzügyi tudatosság fokozása érdekében történik mindez, hiszen több mint 7 ezer milliárd forint hever a lakossági számlákon, amit akár be is lehetne fektetni. A minisztérium szerint ezt a pénzt felzabálja az infláció - ez mondjuk igaz - ezért célszerű inflációálló befektetést keresni és oda tenni a pénzt. Ennek érdekében a kormány komoly kampányt is indított az állampapírt népszerűsítendő.
Valójában persze a cél sokkal inkább az, hogy a kormány forrást tudjon bevonni az állampapírpiacra, és finanszírozni tudja az államadósságot, ám sokkal egyszerűbb szankciós inflációra, családvédelemre hivatkozni, különadókat, büntetőadókat kivetni - a nem állampapír-típusú befektetések árfolyamnyereség-adója mellé júliustól szociális hozzájárulási adót is fizetni kell. Most ráadásul mindezt a bankok lesznek kötelesek népszerűsíteni, ehhez pedig még összehasonlító táblázatot is mellékelniük kell. Hogy pontosan mit kell kimutatniuk, arról kormányrendelet fog rendelkezni, de nagyjából hasonló lehet majd, mint a közüzemi számlák rezsivédelmi tájékoztatója.
Az állampapír ma valóban a leginkább inflációálló befektetés, hiszen a kamata rendkívül magas, a kockázata viszont igen alacsony. Ettől függetlenül az az összeg, amire a kormány áhítozik, egyelőre nem mozdult meg, a 7 ezer milliárd forint számlákon parkoló vagyon nem vándorol állampapírba.