Telecom Egypt, Egyiptom teljeskörű távközlési szolgáltatója és a 4iG Csoport, Magyarország és a Nyugat-Balkán vezető infokommunikációs nagyvállalata június 30-án szándéknyilatkozatot írt alá egy közös vállalat létrehozásáról, amely Fiber-To-The-Home (FTTH) és Fiber-To-The-Site (FTTS) passzív hozzáférési infrastruktúra nagykereskedelmi alapú kiépítését, üzemeltetését és forgalmazását végezheti az északafrikai országban - jelentette be hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján a 4iG.
A közös vállalkozás célja a legmodernebb optikai hálózat kiépítése, amely a jövőben legalább hatmillió háztartásnak biztosíthat nagy sebességű internet elérést. A Kairóban aláírt megállapodás szerint a közös vállalat körülbelül hatszázmillió dolláros beruházással fejlesztheti Egyiptom passzív hozzáférési infrastruktúráját.
A szándéknyilatkozat aláírását követően a 4iG Csoport és a Telecom Egypt megállapodnak a közös vállalkozás üzleti modelljéről, pontos tulajdonosi szerkezetéről, irányítási folyamatairól és a technológiai részletekről is – közölte a 4iG a BÉT honlapján.
A megállapodást az Egyiptom és az Európai Unió által közösen szervezett Befektetési konferencián írták alá, amelyet Egyiptom elnöke Abdel Fattah esz-Sziszi, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nyitott meg.
A konferencia első napján Jászai Gellért, a 4iG csoport elnöke, több nemzetközi és európai nagyvállalat, illetve bank felsővezetőivel közösen részt vett azon a zártkörű kerekasztal-beszélgetésen, amelynek házigazdái Abdel Fattah esz-Sziszi és Ursula von der Leyen voltak. Az eseményen a vezetők jelentős vállalásokat tettek az egyiptomi gazdaság fejlődésének támogatására. „Ez az együttműködés újabb lehetőség a 4iG Csoport számára, hogy hosszútávú üzleti stratégiájával összhangban a nemzetközi piacon is értékesítse szakértelmét. A Telecom Egypt-ben a legjobb partnerre találtunk ehhez, akárcsak a már korábban elindított tenger alatti kábelberuházás esetén” – tette hozzá az aláírási ceremóniát követően Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke.
A kormányközeli telekommunikációs cégnek többnyire kedvez a csillagok járása. Amikor ősszel kötelező lett a drónvédelem, éppen a 4iG cége foglalkozott ezzel a tevékenységgel, Jászai pedig a Szegedi Tudományegyetem kuratóriumába is beülhetett tavaly áprilisban. A Digit 2021-ben vásárolta fel a 4iG, két év múlva a cég a Vodafone felvásárlásával verte magát jókora adósságba. Holott Orbán Viktor állítólag nem foglalkozik üzleti ügyekkel, maga folytatott titkos tárgyalást a 4iG ügyében a londoni magyar nagykövetségen.