Interjú

„Három hónapon belül óriási válság alakulna ki”  

Zsiday Viktor a magyar gazdaság helyzetéről és a Huxit réméről  

Gazdaság

Az uniós támogatások befagyasztásának igazi veszélye az, hogy Magyarországot előbb-utóbb nem tekintik az EU szerves részének, és ez középtávon mély válságot is okozhat. Ez az év már biztosan nehéz lesz, s az ország egyik legsikeresebb alapkezelője szerint az sem látszik, hogy a következő években mitől indulna be a gazdaság.

Magyar Narancs: A kormány szerint 2023 a böjt éve. Hány éves böjt lesz ez?

Zsiday Viktor: A magyar gazdaságnak nagyjából 2012-től hátszele volt. Ez volt a hét bő esztendő: a világban nagyon alacsony volt kamatszint, viszonylag stabil volt a gazdasági fellendülés, alacsonyak az energiaárak, nyugalom makrogazdasági fronton, és 2009–2010-től kezdett felpörögni az európai uniós támogatások folyósítása is. Mára szinte az összes faktor, ami a növekedést segítette vagy leállt, vagy egyenesen a visszájára fordult. Valószínűleg a kamatszint magasabban fog stabilizálódni, ez megdrágítja az államadósság finanszírozását, de a vállalatok, a lakosság finanszírozását is. Kevesebb jut beruházásokra, a lakosság nem tud jelzáloghitelt fölvenni. Az energiaárak megnyugodtak, de azért valószínűleg a korábbinál magasabb szinten fognak stabilizálódni. A stabil globális makrogazdasági berendezkedés is töredezni látszik: a nyugati világ és Kína között egyre nő a feszültség. 2012-től 2020/2021-ig Magyarország beállított a munkaerőpiacra több százezer embert dolgozni, ami szintén támogatta a növekedést. De már nem tudunk újabb embereket bevonni, így ez a faktor is kiesett. Azt gondolom, hogy 2023-ban „plusz-mínusz nulla” körül lesz a növekedés. (A költségvetésben a kormány 1,5 százalékos növekedéssel számol – F. SZ. E.) Jogos a kérdés, hogy meddig tart ez a böjt. 2023 nem lesz jó, ezt tudjuk, de az igazi kockázat Magyarország számára az, hogy az utána következő hat–hét évben is viszonylag alacsony növekedésű pályán maradunk, és éves szinten 1–2 százalékos növekedés lesz.

MN: Ehhez képest a kormány 2024-re már 4,3 százalékos növekedést prognosztizál.

ZSV: Amikor beesik a gazdaság, könnyebben visszapattan, de a 2023-tól 2030-ig tartó időszakban nehezen látom az éves 2 százaléknál nagyobb növekedést. A másik félelmem, hogy beragadunk egy magas, egy számjegyű inflációs környezetbe, ami a hozzánk hasonló fejlődő országokban elég gyakori nagy fellendülés után. Túlpörgetik a gazdaságot, fölmegy az infláció, próbálják ezt egy kicsit lenyomni. De sokkal könnyebb az inflációt lenyomni 20 százalékról 6–8 százalékra, mint onnan visszaterelni abba a 2–3 százalékos sávba, ami kellene az árstabilitáshoz. Attól tartok, hogy a gazdaságpolitika alapvetése ezt nagyon nehézzé teszi.

 
Fotó: Sióréti Gábor
 

MN: Az infláció 25 százalék környékén tetőzött. Az államnak nem jó a magasan beragadt, de azért kordában tartható infláció? Az adósságot így ki tudja nőni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.