A magyar politika reménytelen hülyesége

  • narancs.hu
  • 2014. május 14.

Hírnarancs

Baloldal: MSZP-kampánytanácsadó üzen az indexen keresztül a Narancsban nyilatkozó MSZP-kampányfőnöknek. Jobboldal, 2002: az akác rossz, tájidegen. Jobboldal, 2014: az akác jó, mert magyar. Magyarország szerdán.

„Molnár Zsolt adjon hálát Istennek minden egyes napért, amikor nem nyitom ki a számat” – ezt üzente az Indexen keresztül az MSZP korábbi kampányfőnökének Ron Werber kampánytanácsadó, aki áprilisig ugyancsak a szocialistáknak dolgozott. Bár Werber tagadta, hogy ökölre ment volna Molnárral, azt nem cáfolta, hogy komoly nézetkülönbségek voltak kettejük között többek között abban, hogy az MSZP miként futtassa meg a nyilvánosságban Rogán Antal lakásügyét. Werber ezzel Molnár Zsolt hétfői, a magyarnarancs.hu-nak adott interjújára is reagált, amelyben Molnár többek között ezt mondta: „A negatív kampányról azt gondolom, hogy akkor hatékony, ha egyértelmű, világos és tényeket mutat be az emberek számára. Ha vádaskodásnak tűnik, akkor ellentétes hatást tud gyakorolni.” Az Index információi szerint az MSZP-nek már március elején megvolt a sztori, ám az azonnali támadást sürgető Ron Werberrel szemben Molnár inkább kivárt.

Újra benyújtja törvénymódosító javaslatát az Együtt–PM, miszerint az EU-zászlót kötelezően tűzzék ki minden középületre, így az Országházra is. Mint azt tegnap megírtuk, ezt jelenleg semmiféle jogszabály nem írja elő, például az Országház fellobogózásáról Kövér László házelnök dönt. Ő pedig nem rakatja ki az uniós lobogót, a székely zászlót viszont – szolidaritásból – igen.

Orbán Viktor és csapatai a pálesz mellett az akácért, ezért az ősi magyar fafajtáért is ölre mennének az unióval. (Mint azt Fazekas Sándor agrárminisztertől tudjuk, az csak a Nyugat-bérenc balliberálisok hazugsága, hogy az akác „Észak-Amerikából behurcolt özönnövény” lenne.) Az index.hu előbányászott egy 2002-es Kövér László-interjút, amelyben lapunk egykori felelős kiadója többek között arról beszél, hogy „az akácfa a magyar tájtól, a Kárpát-medencétől idegen, rendkívül kártékony és agresszív növény, amelynek elterjedése kipusztulással fenyegeti őshonos erdeinket”. Mentő körülményként meg kell jegyezni, hogy akkoriban éppen a Medgyessy-kormány hirdetett akácfaprogramot; márpedig a kommunista akác, mint az közismert, valóban tájidegen és agresszív, szemben a tájbarát és konstruktív nemzeti akáccal. Akinek pedig tele a hócipője az ilyen típusú kreténséggel és akácügyben is értelmes beszédre vágyik, annak ezt a Narancs-interjút ajánljuk szeretettel.

A Déli Áramlat gázvezeték építésének felgyorsítását szorgalmazta szerdai budapesti megbeszélésén Orbán Viktor kormányfő és Alekszej Miller, a Gazprom elnöke – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője a Magyar Távirati Irodával. Úgy tudjuk, az eszmecsere nyílt, őszinte és baráti légkörben zajlott.

És hogy a mai nap se teljék el magyar siker nélkül: simán befértünk a világ 10 vezető piás nagyhatalma közé! A WHO idei kutatása alapján teljesítményünkkel (évi 13,3 liter tiszta alkohol minden 15 évnél idősebb magyar lakosra) 3 decit verünk a csehekre és szlovák szomszédainkra, míg 12,9 literrel Portugália zárja a tízes élmezőnyt. Alulteljesítettek a britek a maguk szánalmas 11,6 literjével, az amerikaiak pedig majdhogynem szárazak maradtak 9,2 literrel. Az első hét helyezett a következőképpen fest:

1. Fehéroroszország – 17,5 l
2. Moldova – 16,8 l
3. Litvánia – 15,4 l
4. Oroszország – 15,1 l
5. Románia – 14,4 l
6. Ukrajna – 13,9 l
7. Andorra – 13,8 l
Egészségünkre!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék."

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.