Egy hét kultúra 2022/23.

  • Narancs
  • 2022. június 8.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

ELISMERÉS Utazó tárlatot indít Die Form der Frei­heit: Internationale Abstraktion nach 1945 címen a postdami Museum Barberini, a bécsi Albertina és az oslói Munchmuseet. A kiállításra az absztrakt expresszionizmus legnagyobbjainak műveit válogatták össze, a válogatásba pedig két magyar művész, Reigl Judit és Hantai Simon alkotásait is beválogatták. Az elsőként (június 4. és szeptember 22. között) Postdamban látható tárlat célja az 1940-es évek közepétől a hidegháború végéig tartó időszak középpontba állítása, illetve az absztrakt expresszionizmus és az úgynevezett informalizmus kapcsolatának bemutatása. A tárlaton többek közt Joan Mitchell, Mark Rothko, Jackson Pollock, Georges Mathieu, K.O. Götz és Pierre Soulages alkotásait is kiállítják. A 80 éves kora után világhírűvé vált Reigl Juditnak két művét, az ikonikus Dominancia-Központ című 1958-as festményét és az 1956-os Villám című, közel kétméteres, a párizsi Centre Pompidou-tól kölcsönzött alkotását láthatja a nagyközönség. Az összesen közel 100 művet felvonultató tárlat októberben érkezik majd Bécsbe, utolsó állomása pedig Oslo lesz.

 

FELTÁRÁS Szakkara még mindig meg tudja lepni a kutatókat. Május utolsó napjaiban az egyiptomi idegenforgalmi és régészeti minisztérium közölte, hogy a területen dolgozó régészek több száz ókori sírt tártak fel, amelyekből 250 koporsó és 150 kis bronz isten- és istennőszobor került elő. A feltárt leletek közt például egy szisztrum nevű hangszer és egy Isis istennőnek szóló rituálékhoz használt bronz edénygyűjtemény is található. A körülbelül 2500 éves leletegyüttesből 35 jó állapotban fennmaradt festett fakoporsót már be is mutattak az ásatáson, ezekben a múmiák mellett számos amulettet is találtak. Sőt az egyik szarkofágból egy ritka, 9 méter hosszú papirusztekercs került elő, amely a kutatók szerint a Halottak könyvéből vett részleteket tartalmazhat. A leleteket várhatóan már az idén kiállítják a gízai nagy piramis közelében levő Nagy Egyiptomi Múzeumban (Grand Egyptian Museum).

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.