Egy hét kultúra 2022/23.

  • Narancs
  • 2022. június 8.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

ELISMERÉS Utazó tárlatot indít Die Form der Frei­heit: Internationale Abstraktion nach 1945 címen a postdami Museum Barberini, a bécsi Albertina és az oslói Munchmuseet. A kiállításra az absztrakt expresszionizmus legnagyobbjainak műveit válogatták össze, a válogatásba pedig két magyar művész, Reigl Judit és Hantai Simon alkotásait is beválogatták. Az elsőként (június 4. és szeptember 22. között) Postdamban látható tárlat célja az 1940-es évek közepétől a hidegháború végéig tartó időszak középpontba állítása, illetve az absztrakt expresszionizmus és az úgynevezett informalizmus kapcsolatának bemutatása. A tárlaton többek közt Joan Mitchell, Mark Rothko, Jackson Pollock, Georges Mathieu, K.O. Götz és Pierre Soulages alkotásait is kiállítják. A 80 éves kora után világhírűvé vált Reigl Juditnak két művét, az ikonikus Dominancia-Központ című 1958-as festményét és az 1956-os Villám című, közel kétméteres, a párizsi Centre Pompidou-tól kölcsönzött alkotását láthatja a nagyközönség. Az összesen közel 100 művet felvonultató tárlat októberben érkezik majd Bécsbe, utolsó állomása pedig Oslo lesz.

 

FELTÁRÁS Szakkara még mindig meg tudja lepni a kutatókat. Május utolsó napjaiban az egyiptomi idegenforgalmi és régészeti minisztérium közölte, hogy a területen dolgozó régészek több száz ókori sírt tártak fel, amelyekből 250 koporsó és 150 kis bronz isten- és istennőszobor került elő. A feltárt leletek közt például egy szisztrum nevű hangszer és egy Isis istennőnek szóló rituálékhoz használt bronz edénygyűjtemény is található. A körülbelül 2500 éves leletegyüttesből 35 jó állapotban fennmaradt festett fakoporsót már be is mutattak az ásatáson, ezekben a múmiák mellett számos amulettet is találtak. Sőt az egyik szarkofágból egy ritka, 9 méter hosszú papirusztekercs került elő, amely a kutatók szerint a Halottak könyvéből vett részleteket tartalmazhat. A leleteket várhatóan már az idén kiállítják a gízai nagy piramis közelében levő Nagy Egyiptomi Múzeumban (Grand Egyptian Museum).

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.