Egy hét kultúra 2022/28.

  • Narancs
  • 2022. július 13.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

ALBERTINA Tony Cragg brit-német képzőművész 40 alkotását mutatja be az Albertina új tárlata július 7. és november 6. között. Cragg Liverpoolban született 1949-ben, 1977-ben költözött Németországba, jelenleg Berlinben él. Művészetének legelemibb jellemzője az olyan szokatlan anyagokkal való kísérletezés, mint például az üvegszál, a kevlár, a fa, a kő és a rozsdamentes acél. A Tony Cragg, Sculpture: Body and Soul című kiállítás a művész alkotásainak első átfogó tárlata Ausztriában. A kiállítás központi anyaga Cragg utóbbi két évtizedének termésére koncentrál, amikor a figurális alkotások helyett már sokkal inkább az absztrakt formák kezdtek dominálni a művészetében. Mindemellett szerepel néhány az 1990-es évektől egyre nagyobb szerepet kapó grafikai munkái közül is.

 

LELET I. Rendhagyó leletegyüttes feltárásáról számoltak be a szentendrei Ferenczy Múzeum és a Salisbury Régészeti Kft. szakemberei: Pátyon, egy ipari beruházás előmunkálataiként végeztek ásatásokat, ennek során bukkantak egy 77 sírt tartalmazó honfoglalás kori temetőre. A sírokban díszes és díszítetlen veretes tarsolyokat is találtak, ezekhez hasonlók eddig csak a Felső-Tisza-vidéken és alföldi lelőhelyeken fordultak elő. A sírok és a bennük található csontvázak is jó állapotban kerültek elő, így remek anyagot biztosítanak a további kutatásokhoz.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.