Egy hét kultúra 2023/31.

  • Narancs
  • 2023. augusztus 2.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

SWIFTRENGÉS A Richter-skála szerinti 2,3-es erősségű földmozgást mértek a július 22-i hétvégén az egyesült államokbeli Seattle-ben. A rengést nem természeti erő, hanem Taylor Swift koncertje, illetve rajongói idézték elő. Az amerikai énekesnő az Eras-turné állomásaként két egymást követő este lépett fel a Lumen Field stadionban, mindkét alkalommal több mint 70 ezer néző előtt. A Western Washington University földtani tanszékének egyik professzora egy héttel a koncert után tette közzé a július 23-án rögzített szeizmográfos adatokat. A professzor szerint nem egyértelmű, hogy a táncoló és ugráló tömeg, vagy a helyszínen használt hangrendszer miatt jelzett-e a műszer, az azonban biztos, hogy – a hangfájllá alakított mérési eredmények segítségével rekonstruált szettlista alapján – a legerősebb rezgést stílszerűen a Shake It Off című dal váltotta ki. Bár geológiai mércével jelentéktelen értékről van, nem ez volt az első „földrengés” a seattle-i stadion környékén: 2011-ben a helyi focicsapat győzelmét ünneplő szurkolók ugyancsak megmozgatták a földet, ők azonban csak 2.0-s magnitúdót produkáltak.

KÉSŐBBI EMMY-ÁTADÓ A szervezők bejelentették, hogy a hollywoodi színészsztrájk miatt elhalasztják az eredetileg szeptember 18-ra tervezett Emmy-díjátadót. A forgatókönyvírók május óta tartó tiltakozásához július közepén csatlakozott az Egyesült Államok legnagyobb, 160 ezer filmes és televíziós színészt tömörítő színészszakszervezete (SAG-AFTRA). A művészek a bérekkel, a mesterséges intelligencia használatával, valamint a digitális streaming platformok bevételeinek elosztásával kapcsolatos elégedetlenségük miatt döntöttek a munkabeszüntetés mellett. A 75. Emmy-díjátadó új időpontját várhatóan augusztus elején hirdetik ki. A tiltakozások vége azonban egyelőre nem látszik, ezért a Variety magazin szerint a díjakat odaítélő televíziós akadémia novemberi, míg a gálát közvetítő Fox televízió inkább januári időpontot javasolt. A legjobb amerikai, főműsoridőben vetített műsoroknak járó Primetime Emmy-díjakról döntő szavazást ennek ellenére az előre bejelentett menetrendnek megfelelően rendezik, az ehhez kapcsolódó kampányban viszont a sztrájk miatt már sem a színészek, sem a forgatókönyvírók nem vehetnek részt.

RÉTEGEK Infravörös reflektográfia segítségével egy nő portréját fedezték fel René Magritte belga szürrealista festőművész egyik képe alatt. Az arckép a La cinquième saison (Az ötödik évszak) című, 1943-as festmény vásznán vált láthatóvá egy friss vizsgálat során, amelyet a liège-i egyetem és a brüsszeli szépművészeti múzeum munkatársai végeztek el Magritte alkotásain. A kutatás vezetője elmondta, nincs kétségük felőle, hogy a rejtett portrét a szürrealista mester készítette, és bár az átfestés oka tisztázatlan, nagy valószínűséggel anyagi megfontolásból került sor a vászon újrahasznosítására. A modell kiléte szintén bizonytalan, az arc minden­esetre hasonlít a művész feleségére és múzsájára, aki Magritte több portréján is szerepel. Gyakran előfordul ugyan, hogy műalkotások technikai vizsgálatával egy másik kép is felbukkan a legfelső festékréteg alatt, a kutatók szerint mégis mindig izgalmas, ha ilyesmit találnak. Ebben az esetben ráadásul olyan tiszta a reflektográfiai kép, hogy az a modell pontos azonosítására is lehetőséget adhat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”