Egy hét tudomány 2023/31.

  • Narancs
  • 2023. augusztus 2.

Interaktív

Rövid hírek: eper, méz, méreg...

PEROXID Hidrogén-peroxidot talált a Ganymedes, a Jupiter (egyben a Naprendszer) legnagyobb holdjának pólusai körül a NASA/ESA/CSA által üzemeltetett James Webb űrtávcső: a kutatók szerint ez valószínűleg vízjég radiolíziséből (azaz töltött részecskék sugárzásának hatására bekövetkező bomlásából) származik. A Science Advances folyóiratban közölt tanulmány alapján a kutatók régóta számoltak azzal, hogy a Naprendszerben egyedüli saját mágneses mezővel rendelkező holdként a Ganymedes mágneses mezőjének és a Jupiter hatalmas magnetoszférájának kölcsönhatása nyomán töltött részecskék záporozhatnak a Jupiter-holdakra, ezen belül magára a Ganymedesre, megváltoztatva annak felszíni kémiai jellegzetességeit. A Webb Közel-infravörös Spektrográfjának (Webb’s Near-Infrared Spectrograph – NIRSpec) segítségével sikerült észlelni a hidrogén-peroxidra jellemző fényelnyelési spektrumvonalakat, éppen a sarkok körül, ahol a töltött részecskék reakcióra késztetik a vízjeget. A hidrogén-peroxid jelenlétét korábban igazolták egy másik Jupiter-hold, az Europa felszínén, ahol azonban egyenletesen oszlik el, mivel ezt az égitestet nem védi saját magnetoszféra.

LÁBNYOM A homo heidelbergiensistől, azaz a Neander-völgyiek közvetlen ősének tartott heidelbergi embertől származó 300 ezer éves, fosszilizálódott lábnyomokat találtak az alsó-szászországi Schöningenben egy jól ismert középpleisztocén-kori paleontológiai lelőhelyen – elefántok és más nagy testű növényevők lábnyomaival együtt. A Quaternary Science Reviews folyóiratban publikált kutatási beszámoló szerint a nyomokat hagyó heidelbergi emberek tavak vagy folyók, részben sekély vízzel borított partvidékén tartózkodhattak, s e környezet bőven kínált számukra táplálékot (növények leveleit és hajtásait, gyümölcsöket, gombákat). A kutatók a régen kihalt erdei őselefánt (Palaeoloxodon antiquus) nyomait is megtalálták, közöttük egészen impresszív 55 centiméteres lábnyomokat. Emellett azonosították egy a Stephanorchinus nemzetségbe tartozó rinocérosz lábnyomát is – korábban még egyetlen ilyen orrszarvútól származó leletet sem találtak Európában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.