Egy hét tudomány 2022/1.

  • Narancs
  • 2022. január 5.

Interaktív

Rövid hírek: légkör, Feröer, űrtávcső és szőlő

 ŰRTÁVCSŐ Többszöri halasztás után végre sikeresen útjára indult a James Webb űrtávcső: a NASA, valamint az európai és a kanadai űrügynökségek közös projektje (mely számos vélemény szerint a Földön valaha előállított legkifinomultabb civil űreszköz) több mint húszévnyi tervezést és építést, valamint több mint egy évtizedes halasztást követően végül 2021. december 25-én elindult a világűrbe. A James Webb-űrtávcsövet a francia guyanai Kourou városa melletti, Egyenlítőhöz közeli űrközpontból indulva egy Ariane–5 hordozórakéta állította pályára a Földtől 1,5 millió kilométerre lévő célja felé. Ez az egyik legnagyobb várakozással övezett új csillagászati eszköz, amely működése során átformálhatja a világegyetemről alkotott képünket. Az űrtávcső a Nap–Föld-rendszer L2 Lagrange-pontjának környezetében fogja a munkáját végezni – oda nagyjából egy hónappal a felbocsátása után fog megérkezni. Ez az a pozíció, ahol az űreszközt a Nap és a Föld közös gravitációs ereje pontosan a Földdel azonos, egyéves keringési periódusra készteti, így a távcső a Földről nézve mindig nagyjából a Nappal átellenes irányban fog elhelyezkedni. A távcsőről nézve pedig egyetlen nagy árnyékolóernyővel egyszerre tudják kitakarni a három legzavaróbb égitestet: a Napot, a Földet és a Holdat.

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."