Rádió

Határ a csillagos ég!

Űrügyi műsor a Spirit FM-en

Interaktív

Amikor legutóbb belehallgattunk a Spirit FM kínálatába, a vizsgált produktumról azt jegyeztük fel, hogy „kábé ez a műsor volt mindannak az alja, amihez eddig jegyzetíróként szerencsénk volt”.

(lásd: Kínavallatás, Magyar Narancs, 2021. május 13.),

A Kínai Kommunista Párt propaganda­adásának nagyjából leplezetlen továbbadása a Hit Gyülekezetéhez tartozó kör irányította csatornán még akkor is kultúrsokként hatott, ha amúgy felkészültnek éreztük magunkat a magyar éter morbiditásaira. De hát kit érdekelnek az efféle aggályok? A rádió vezetőit aligha, a pekingi konzervműsor ma is fut, feltételezhetően konkrét banki számsorra fordítható okok miatt.

Némi óvatossággal közelítettünk hát a műsorkínálatukhoz, s mint hamar kiderült, nem is indokolatlanul. Régebben az InfoRádiót cinkeltük mindig azzal, hogy kizárólag (na jó, az Arénát leszámítva) szponzorált műsoraik vannak, s ennek megfelelően erős gyanakvással érdemes kezelnünk, amit egy-egy magazinban hallunk. Ha egy oktatási műsort az Emberi Erőforrások Minisztériuma, egy úszásról szólót a sportági szövetség, egy külpolitikait pedig a külügy finanszíroz, felmerülhet, hogy propagandaterméket hallunk. Hasonló a szituáció a Spiritnél is. A kínai kommunista rádió vendégszereplése mellett van itt Izraelről szóló műsor, amelyet az izraeli nagykövetség készít, katonai magazin, amelyet a honvédség fejlesztésének népszerűsítésére hoztak létre (első vendég: Maróth Gáspár), illetve a kedvencünk, a Magyarország segít. Igen, ez a Hungary Helps program számára vásárolt médiafelület, és pontosan arról szól, amire a kedves hallgatók gondolnak: a keresztényüldözésről, a migráns hordákról és hasonló nyalánkságokról. Legutóbb olyan sztárvendéggel, mint az állami finanszírozású villámkörútja végén valóságos Afrika-szakértővé hízó szélsőjobbos propagandista, Bohár Dániel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”