Rádió

Határ a csillagos ég!

Űrügyi műsor a Spirit FM-en

Interaktív

Amikor legutóbb belehallgattunk a Spirit FM kínálatába, a vizsgált produktumról azt jegyeztük fel, hogy „kábé ez a műsor volt mindannak az alja, amihez eddig jegyzetíróként szerencsénk volt”.

(lásd: Kínavallatás, Magyar Narancs, 2021. május 13.),

A Kínai Kommunista Párt propaganda­adásának nagyjából leplezetlen továbbadása a Hit Gyülekezetéhez tartozó kör irányította csatornán még akkor is kultúrsokként hatott, ha amúgy felkészültnek éreztük magunkat a magyar éter morbiditásaira. De hát kit érdekelnek az efféle aggályok? A rádió vezetőit aligha, a pekingi konzervműsor ma is fut, feltételezhetően konkrét banki számsorra fordítható okok miatt.

Némi óvatossággal közelítettünk hát a műsorkínálatukhoz, s mint hamar kiderült, nem is indokolatlanul. Régebben az InfoRádiót cinkeltük mindig azzal, hogy kizárólag (na jó, az Arénát leszámítva) szponzorált műsoraik vannak, s ennek megfelelően erős gyanakvással érdemes kezelnünk, amit egy-egy magazinban hallunk. Ha egy oktatási műsort az Emberi Erőforrások Minisztériuma, egy úszásról szólót a sportági szövetség, egy külpolitikait pedig a külügy finanszíroz, felmerülhet, hogy propagandaterméket hallunk. Hasonló a szituáció a Spiritnél is. A kínai kommunista rádió vendégszereplése mellett van itt Izraelről szóló műsor, amelyet az izraeli nagykövetség készít, katonai magazin, amelyet a honvédség fejlesztésének népszerűsítésére hoztak létre (első vendég: Maróth Gáspár), illetve a kedvencünk, a Magyarország segít. Igen, ez a Hungary Helps program számára vásárolt médiafelület, és pontosan arról szól, amire a kedves hallgatók gondolnak: a keresztényüldözésről, a migráns hordákról és hasonló nyalánkságokról. Legutóbb olyan sztárvendéggel, mint az állami finanszírozású villámkörútja végén valóságos Afrika-szakértővé hízó szélsőjobbos propagandista, Bohár Dániel.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egzaltált Dürer

A monumentális kiállítás középpontjában egyetlen mű, egy 1506-os dátummal jelölt, Selmecbányáról származó gótikus szárnyas oltár áll, amelynek az egyik táblaképével (helyesebben reprodukciójával) mindenki találkozott már. A kollektív emlékezetünkbe beégett a Vizitáció (Mária találkozása Erzsébettel), ám ez nem mondható el a nyolcból megmaradt hét táblaképről – amelyek most először láthatók együtt.

0–24

A hétköznapi és ünnepnapi fasizmus letagadásának megvannak a magyarban is a kulcsmondatai, közbeszédbéli szállóigéi. Kivétel nélkül önleleplező mondatok, melyek igen gyakran egyeznek is a közlő szándékaival.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

Szép, új, szintetikus világ

  • Váradi András

Egy jó kép többet mond, mint ezer szó. Közhelyes, de attól még igaz bon mot. Robert Capa még rá is duplázott, amikor azt mondta: el tud képzelni egy olyan képet (fotót), amely akkora hatással van az emberekre, hogy soha többé nem lesz háború.

Közös pont híján

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.

„Itt írd alá, Gergő!”

A fideszes ifjúságból indulva, minisztériumokon és államtalanított állami cégeken át vezető úton került Böszörményi-Nagy Gergely, az Orbán-rendszer egyik hivatásos szabadgondolkodója a MOME-t fenntartó alapítvány élére, ahol aztán nem kívánt ismertséget szerzett.

„Végre ellazultunk”

Tizenöt éve alakult meg az Ivan & The Parazol, de fontosabb, hogy a klasszikus rock ihletettségű zenekar a minap jelentette meg hatodik nagylemezét Belle Époque címmel. Az új album mellett ambiciózus tervekről és a köz­életről is beszélgettünk Vitáris Ivánnal, az együttes énekesével és Simon Bálint dobossal.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.