Rádió

Magos labda

Tamás Gáspár Miklós és Majka a Klubrádióban

Interaktív

Pestiesen szólva ezt nem láttuk jönni, pedig valószínűleg láthattuk volna, sőt, kellett is volna látnunk. Végül is a Világtalálkozó című műsor erről szól, ahogy az a leírásában is ott áll feketén-fehéren: „A Világtalálkozóban két teljesen eltérő habitusú és értékrendű közismert embert ültet egy asztalhoz (a műsorvezető – K. D.).

Olyanokat, akiket valószínűleg máskülönben nem hozott volna össze az élet.” Ennek az alapvetésnek feltétlenül megfelel Majka és Tamás Gáspár Miklós együttes szerepeltetése – ám még ezt figyelembe véve is kalapemelés jár az ötletgazdának. Nevezett két férfinál aligha lehetne egymástól távolabb álló közszereplőket találni, akik még hajlandók együtt szerepelni.

Kadarkai Endre műsoráról, annak indulása környékén megemlékeztünk már itt (lásd: „Édesanyám még él”, Magyar Narancs, 2019. november 14.), és nem voltunk határtalanul boldogok tőle. Akkor egyfelől azt írtuk: „A Világtalálkozó új ízt hozott a Klubrádióba, de egyáltalán nem biztos, hogy ez olyan jó hír.” Másfelől meg azt, hogy „A sekélyes kérdések sokszor nyögvenyelős válaszokat szültek, a résztvevők között nem alakult ki valódi párbeszéd, a műsor ötven perce szépen ellebegett a közhelyek sűrűjében, a hallgató pedig végül meglehetős hiányérzettel távozott.” Bizonyára nem a mi feddésünk miatt, de november óta észrevehető fejlődést produkált a Világtalálkozó, és mintha maga Kadarkai is jobban megtalálta volna a helyét az óbudai stúdióban. Ezúttal mindenesetre valóságos áttörésről vagyunk kénytelenek beszámolni.

Persze volt már ennek némi előzménye, Babarczy Eszter és Csonka András, illetve Rost Andrea és Bárdosi Sándor párosa is működni látszott. Ez egy bulvárműsor, de van benne önreflexió, önirónia, és Kadarkai is visszafogottabban adagolja a Story Tv-s paneleket.

Akárhonnan is nézzük, meglepő kapcsolás volt az utóbbi időben könnyűzene-politikai és -etikai megmondóemberré avanzsáló, egykori valóságshow-celeb Majkának, illetve a kortárs magyar társadalmi-politikai-kulturális szféra egyik meghatározó gondolkodójának, Tamás Gáspár Miklósnak az együttes szerepeltetése. A kezdés rögtön egy magas labda volt, Kadarkai ugyanis afelől érdeklődött, hogy a Tanár úr (TGM epitheton ornansa a műsorban) ismeri-e azt a sort, hogy azt mondja: „Kicsikét szűk a világ nekem, keresem benne még a helyem.” TGM költői rövidségű válasza: nem. S ugyanez volt a válasza arra is, hogy tisztában van-e partnere kilétével. Ám a levegő mégsem fagyott meg, nem vált kínossá az entrée. Kadarkai lábjegyzetként hozzátette, amúgy 65 milliószor hallgatták már meg a dalt a YouTube-on, amiből a részlet származik. Majka jót mulatott a dolgon, TGM pedig megígérte, hogy meghallgatja majd a számot. Eddig, mondhatni, korrekt.

És nagyjából az egész műsor hasonlóképpen ment tovább. Majka megvallotta, ő tisztában van TGM érdemeivel (igaz ugyan, hogy egy ízben liberális gondolkodónak titulálta, amit a filozófus kikért magának), ugyanakkor felhívta a figyelmet többször is a köztük lévő generációs és kulturális különbségekre. Például, hogy míg ő nem tudna tévé nélkül élni, addig TGM évtizedek óta nem néz televíziót. Vagy, hogy nála állandóan szól a zene, míg vendégtársa saját bevallása szerint ma már elég kevés zenét hallgat, inkább csöndben olvasni és írni szeret (Majka száján itt kicsúszott ugyan, hogy „ez azért ijesztő egy kicsit”, de ezzel sincsen semmi baj).

Szóba került még Erdély és Ózd, a rendszerváltás és a popkultúra, a szorongás és a gyereknevelés, illetve Ceaușescu meg Lovasi András (a róla szóló rész volt talán egyedül unalmas az egész adásban). És nem is az volt az érdekes, hogy a különféle témákról kinek mi volt a véleménye (persze az is), hanem az, hogy ez a két fura figura valóban képes egymással valamiféle párbeszédet folytatni. Lehet, hogy csak itt, a stúdióban, és csak egy órán át, de ez akkor sem kis szó. És még röhögni is lehetett párszor.

Klubrádió, augusztus 15.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.