A Pfizer szerint a kormányzati szervek tudják igazságosan és méltányosan szétosztani a vakcinákat

Katasztrófa

Ezért egyelőre nincs szó arról, hogy magánszolgáltatókkal is megállapodnának.

A május 20-i kormányinfón Gulyás Gergely bejelentette, hogy „Magyarország nem kíván részt venni a brüsszeli vakcinabeszerzés következő fejezetében”, ami a Pfizer-vakcinát illeti. Ez azt jelenti, hogy Magyarország – egyébként egyedüliként az uniós tagállamok közül – nem kér abból az 1,8 milliárd dózis Pfizerből, amire 2023-ig szerződött a céggel az Európai Bizottság. A döntést azzal indokolta a miniszter, hogy van bőven tartalék.

Június 1-ig 24 szállítmány érkezett a Pfizer és BioNTech által fejlesztett COMIRNATY nevű oltóanyagból, ez több mint 4,3 millió adagot jelent. A 2020-2021-re kötött szerződés értelmében azonban az év végéig érkezik még több mint 5 millió dózis, ahogy Vereckei Péter, a Pfizer magyarországi ügyvezető igazgatója a hvg.hu-nak elmondta: „a teljes szerződéses mennyiség Magyarország esetében 10,8 millió adag”. Az új szerződés alapján 2021. december végén kezdődhet meg a szállítás, az az, amiből – egyelőre legalábbis – Magyarország nem kér. Mivel azonban elkezdődött a 12-15 évesek regisztrációja a koronavírus elleni oltásra és egyelőre nem világos, hogy szükség lesz-e harmadik oltásra, és ha igen, mikor, illetve hány embernek, kérdéses, hogy mennyi tartalék marad a Pfizer vakcinájából az országban.

Ezért mindenkit az a kérdés foglalkoztat, vajon be lehet-e szerezni majd magánúton 2022-ben az oltóanyagot. Korábban a Nemzetközi Oltóközpont Kft. ígért ilyet; 5 ezer forintért kínáltak előjegyzést a koronavírus elleni vakcinára és márciusban már oltottak volna, ám nem jutottak vakcinához. Indult ellenük viszont több fogyasztóvédelmi eljárás, így kénytelenek voltak visszafizetni a foglalási díjakat. Arról azonban nem tettek le, hogy vakcinához jussanak. A hvg.hu információi szerint több magánszolgáltató érdeklődne a vakcinabeszerzés iránt, és bár jogszabályi akadálya nincs annak, hogy a magánpiacon elérhető legyen egy, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által már engedélyezett koronavírus elleni vakcina, egyelőre erre nem sok lehetőséget látnak a piac szereplői.

Megkerestük ezért a Pfizer magyarországi vállalatát, hogy tervezik-e 2022-ben, hogy magánszolgáltatókkal is szerződést kötnek, van-e egyáltalán erre kapacitásuk és lehetőségük; ahogy arra is kíváncsiak voltunk, hogy érkeztek-e már hozzájuk ezzel kapcsolatos megkeresések magánszolgáltatók részéről. A sajtóosztály kérdéseinkre az alábbi választ küldte:

A globális egészségügyi válsághelyzet megoldása érdekében az összes jelenlegi COVID-19 vakcinaszállítási megállapodást kormányzati szervekkel kötöttük. Úgy gondoljuk, hogy ők vannak a legjobb helyzetben ahhoz, hogy a pandémia ideje alatt igazságosan és méltányosan osszák szét a vakcinákat a lakosság körében. A megállapodások szerint a vakcina elosztásának és kiosztásának irányítása az adott országok kormányának felelősségi körébe tartozik.

Majd hozzátették: „közvetítőkön keresztül jelenleg nem érhető el a vakcina. Ez idő szerint a vakcinának nincs engedélyezett magánforgalmazója.”

A Moderna ezzel szemben június elején bejelentette, hogy együttműködési megállapodást kötött a Medison Pharmával, így kereskedelmi forgalomba kerülhet az oltóanyaguk Közép-Kelet-Európában és Izraelben. A megállapodás 20 országot érint, köztük Magyarországot is.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.