WHO-főigazgató: továbbra is magas vírus kockázata

  • narancs.hu
  • 2020. május 18.

Katasztrófa

Miközben Európa-szerte sorban oldják fel a korlátozásokat.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz az ENSZ egészségügyi szakosított szervezetének Genfből irányított, virtuális, 73. közgyűlésén mondott beszédében hangsúlyozta: azok az országok, amelyek túl korán oldják fel a Covid-19-járvány miatt elrendelt korlátozó intézkedéseket, a közegészségügyi rendszerüket teszik kockára.

A WHO héttagú független felügyelő bizottsága a január-áprilisi időszakra vonatkozó első jelentésében javasolta, hogy a WHO reformjaiban szerepeljen "fokozatos riasztási rendszer" bevezetése, mielőtt a szervezet elrendeli a nemzetközi vészhelyzetet, így korábban fel tudja hívni a tagállamok figyelmét. Azt is javasolta, hogy a WHO 194 tagállama vizsgálja felül a WHO szükséghelyzeti programját, mondván, hogy a 300 millió dolláros évi költségvetés "túlságosan szerény". A testület figyelmeztetett, hogy a pandémiára adott válasz növekvő átpolitizálása akadályozza a vírus leküzdését, és a "WHO nem győzhet egységes nemzetközi politikai támogatás nélkül".
A világjárványnak közel 316 ezer halottja van világszerte, amióta Kína decemberben hivatalosan jelezte a vírus megjelenését, és több mint 4,7 millió embert diagnosztizáltak a SARS-CoV-2 nevű vírussal a baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítésese szerint. A kórból több mint 1,7 millióan gyógyultak meg.
A világ nagy árat fizet azért, hogy nem fogadta meg a WHO ajánlásait a járvány kezelésére, és különböző stratégiákat követett ebben a küzdelemben - jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár a WHO-közgyűlés hétfői ülését megnyitó beszédében.

A közgyűlésen a Hszi Csin-ping kínai elnök kijelentette, hogy országa időben és késlekedés nélkül tájékoztatta a WHO-t a járványról, 2 milliárd dollár támogatást ajánlott fel a járvány sújtotta országoknak. Bejelentette, hogy "univerzális közkinccsé" teszik a vírus elleni, lehetséges kínai védőoltást.

Németország és Franciaország egy 500 milliárd eurós (180 ezer milliárd forint) európai uniós alap felállítását javasolja a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására - jelentette be Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia államfő hétfőn. Az úgynevezett helyreállítási alap célja, hogy az Európai Unió "megerősödve, összetartóan és szolidárisan" emelkedjen ki a járvány miatt keletkezett gazdasági válságból.

Ötéves kor felett mindenki jelentkezhet szűrésre
az Egyesült Királyságban, ha észleli magán az új koronavírus okozta betegség tüneteit – jelentette be a brit egészségügyi miniszter. Nagy-Britanniában a fertőzöttek száma megközelítette a 245 ezret, a haláleseteké pedig 34 716.

Szlovénia a pénteki határnyitást követően vasárnap este szigorított a beutazás szabályain.

Hasszán al-Tamimi iraki egészségügyi miniszter bejelentette hétfőn, hogy a koronavírus-járvány miatt kijárási tilalmat vezetnek be a főváros, Bagdad egyes kerületeiben, mert az utóbbi hetekben, miután lazítottak a korlátozásokon, megnövekedett a fertőzöttek száma.

Figyelmébe ajánljuk