A karcagi kórházban is van olyan osztály, amelyik nem tud mindig beteget fogadni

Kis-Magyarország

A fül-orr-gégészetre Szolnokról jár ki orvos bizonyos napokon.

Nem kevesebb mint 15 szakorvosi állásra hirdetett meg ajánlatot a karcagi Kátai Gábor Kórház. A hirdetéseket május elején adták fel, a jelentkezési határidőt június 30-ig határozták meg. Keresnek aneszteziológia és intenzív terápiás, belgyógyász, csecsemő- és gyermekgyógyász, fül-orr-gégész, infektológus, kardiológiai rehabilitációs, kardiológiai, mozgásszervi rehabilitációs, neurológus, oxyológia és sürgősségi orvostan, pszichiátriai, radiológiai, szemész, szülész-nőgyógyász, traumatológus szakorvost. Ezenkívül boncmestert, gyógytornászt, gyógymasszőrt, műtős szakasszisztenst és szakácsot is keresnek. A skála tehát meglehetősen széles.

Megkérdeztük a pályázatokban megadott főigazgatói e-mail címen Nagyné László Erzsébetet, hogy miért vált szükségessé ennyi szakorvosi hely meghirdetése. Mennyi szakorvosa van a kórháznak, ezen helyek hány százalékát jelentik a szakorvosi állománynak? - tudakoltuk. Megérdeklődtük azt is, ha nem találnak 15 szakorvost a meghirdetett helyekre, mit fog ez jelenteni az ellátásban, akadálytalan lehet-e eredménytelenség esetén. Arról is érdeklődtünk, hogy mennyire sújtja a karcagi kórházat a szakemberek fluktuációja, milyen gyakorisággal kell ilyen és ennyi állásajánlatot meghirdetni. Ez új jelenség vagy szokványos? Végezetül azt is felvetettük, hogy közösségi oldalakon szárnyra kapott a hír, miszerint a kórházat magánkórháznak "nézték ki". Igaz-e ez?

Választ egyelőre nem kaptunk a főigazgatótól. Úgy tudjuk, minden kérdésben a szolnoki megyei Hetényi kórház főigazgatója, Piroska Miklós az irányadó, aki pedig nemigen érdemesíti válaszra az ellenzéki sajtót. 

Ugyanakkor beszéltünk Lukács László Györggyel. Karcag egyik országgyűlési képviselője, a Jobbik alelnöke, egészségügyi szakpolitikusa azt mondta, szerinte nem hiányzik ennyi orvos a kórházból, illetve régóta hiányozhat ennyi, például a szemészeten és a fül-orr-gégészeten. Úgy vélte, arról lehet szó, lejáróban lehetett a szerződések nagy része, és kiírták a pályázatokat, hogy lehessen vállalkozókkal betölteni a helyeket. Ennek a pályáztatásnak inkább gazdasági okai vannak. Vagy jön rá valaki, vagy nem, és akkor van ok vállalkozói szerződést kötni azzal, aki már előtte is ellátta a szakrendelést.

Arról pedig, hogy magánosítani akarnák a karcagi kórházat Lukács László György szerint nincs szó. Nincs ugyanis olyan épeszű befektető, mondta ez ellenzéki politikus, aki ezt meglépné, pont azért sem, mert fizetőképes betegkör sincs a kórház körzetében. Mint a politikus elmondta, még el-elműködget a karcagi kórház, ahol régóta nincs már rendesen működő gyermekosztály, szemészet, fül-orr-gégészet. Ezek az osztályok évek alatt szűntek meg.

Lapunk információi szerint bizonyos rendeléseket, például a fül-orr-gégészetit Szolnokról kijáró szakorvos lát el, természetesen csak bizonyos napokon.

Tudunk olyan esetről, amikor valaki idős édesanyját vitte a karcagi kórházba járóbeteg-ellátásra, de az intézményből Szolnokra irányították őket.

Akkor ugyanis épp nem volt orvos a fül-orr-gégészeten a megyeszékhelyről.

A Narancs.hu múlt pénteken írta meg, milyen gondokkal küzd a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet. Szülni csak bizonyos napokon lehet, és a stroke-ot kapott betegeket sem tudják maradéktalanul ellátni.

A Hetényi kórházzal kapcsolatos kérdéseinkre hetek óta nem válaszol sem az intézmény vezetése, sem az Országos Kórházi Főigazgatóság. Utóbbi az RTL Klub érdeklődésére annyit közölt a témában, hogy "a térség egészségügyi ellátása folyamatosan biztosított".

A szolnoki ellenzék kedden tartott sajtótájékoztatót a megyei kórházban kialakult helyzetről. Mint Györfi Mihály alpolgármester elmondta, Moháccsal kezdődött a lavina, ahol bejelentették, Pécsre kell menniük az anyukáknak, ha szülni akarnak. Györfi hangsúlyozta, Mohácson legalább annyival jobb a helyzet, hogy egy megyeszékhelyre kell menniük az anyukáknak, míg Szolnok esetében épp ellenkezőleg. Az alpolgármester hangsúlyozta: hiába emelte a kormány az orvosok fizetését, a gondok megmaradtak, a személyzet továbbra sem motivált. Györfi szerint tetézi a gondokat, hogy a szülész és nőgyógyász szakma is elnőiesedett. Szolnokon is nagyon sok nő rezidens volt, akik időközben elmentek szülni. Ezeken a dolgokon az sem fog segíteni, hogy a Belügyminisztériumhoz került az egészségügy - tette hozzá az alpolgármester.

Jelezte: a Szolnoki Többség nevű ellenzéki frakció a kialakult helyzettel kapcsolatban egyeztetni kíván a város fideszes polgármesterével, illetve az államtitkárral is. Györfi reméli, mielőbb megoldódik a helyzet, bár szerinte ez egy hosszabb folyamat lesz majd.

A sajtótájékoztatón elhangzott még, a 2011-ben az év kórháza címet elnyert Hetényiben évekkel ezelőtt kezdődtek a gondok. Korábban már megszűnt ugyanis a fertőző osztály, most pedig lényegében a szülészetről és a neurológiáról is ez mondható el.

 (Címlapképünkön: a karcagi Kátai Gábor Kórház. Forrás: Kátai Gábor Kórház)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.