Az elmúlt hónapokban többször is beszámolt a Narancs.hu a víziközmű ágazat feszültségeiről és nagyon súlyos szakmai és pénzügyi gondjairól. Az ágazatban dolgozó közel 22 ezer munkavállaló többször írt levelet Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben kifejtették, hogy „értetlenül kénytelenek szemlélni azt a szakmaiatlan ámokfutást, ami az ágazatot éri.” Ám többszöri megkeresésünkre sem kaptak választ a kormányfőtől.
Hogy nyomatékot adjanak követeléseiknek, ez év június végén a kormányfő rezidenciájánál, a volt Karmelita kolostornál demonstráltak. Itt lényegében megismételték korábbi kifogásaikat. Miskéri László, a többségében önkormányzati tulajdonban lévő békéscsabai központú Alföldvíz Zrt. szakszervezeti vezetője ekkor megismételte, hogy megítélésük szerint törvénysértés is sújtja az ágazatot.
|
Sérül a megtérülés elve
A víziközmű-szolgáltatásról szóló 2012-es törvény szerint, „a víziközmű-szolgáltatás igénybevételéért fizetendő díjban a víziközmű működtetésével kapcsolatos indokolt költségeknek meg kell térülniük”. Csakhogy a valóságban ez nem érvényesül: 2012-es évtől ugyanis megszűnt az önkormányzatok árhatósági jogköre, az árak megállapításának joga a továbbiakban a víziközmű szolgáltatásért felelős minisztert illeti, aki ezt rendeletben állapítja meg. És hogy a rezsicsökkentést tartani tudják, befagyasztották az árakat a 2011-es szinten, amiből Miskéri szerint még le is jön a 10 százalékos rezsicsökkentés.
És nem ez az egyetlen probléma, ami az ágazatot sújtja: vezetékadó, állami támogatás ígérete, majd annak be nem tartása. Buknak az üzemeltetők, a tulajdonos állam és önkormányzatok, de hosszabb távon a lakosság is.
Mára ez odáig vezetett, hogy forráshiány miatt elmaradt beruházások, karbantartások, felújítások összértéke meghaladja az ezermilliárd forintot, de egyes becslések szerint elérheti akár a háromezer milliárd forintot is.
A honi viziközmű-rendszer elavult, az átlagos hálózati veszteség eléri a 30-40 százalékot. Azaz minden 100 liter vízből 30-40 liter el sem jut a fogyasztóhoz a rossz állapotú vezetékek miatt, hanem elszivárog. A Békés megyében piacvezető, de Csongrád, Bács-Kiskun és Jász-Nagykun megyében is jelen lévő, összesen 133 településen viziközmű-szolgáltatást végző Alföldvíz Zrt. éves árbevétele 12 milliárd forint, de vesztesége évről évre közel 4-500 milliós. Az alacsony bérek miatt munkatársaik sokasága hagyta már el a céget.
|
Ne menjenek az Orbán-rezidenciához
A nyári volt Karmelita kolostornál történt demonstráció sem hozott semmilyen eredményt, ezért augusztus végén, Békéscsabán, az Alföldvíz Zrt. rendkívüli közgyűlése előtt tüntettek a vizesek. Hogy követeléseiknek nagyobb hangsúly adjanak, bejelentették, hogy szeptember 20-án újra az Orbán rezidenciájához mennek.
Ez cselekvésre késztette az 1200 munkavállalót foglalkoztató cég menedzsmentjét és szeptember elejére a legrosszabbul keresőknek 12, a többieknek 6 százalékos béremelést ígértek be. Azonban feltételt is szabtak, méghozzá azt, hogy a szakszervezet az érdekvédelmi munkáját csak a saját munkáltatójával szemben gyakorolja. Magyarán, ha elmennek újból demonstrálni a volt Karmelita kolostorhoz, akkor nincs az azonnali béremelés.
Szakszervezeti dilemma
Mindez óriási lelkiismereti kérdést jelentett a szakszervezetnek, mert vagy tartják magukat szigorúan az elveikhez, ám akkor nincs béremelés, vagy engednek, cserében nőnek a bérek. Végül nem mentek a kormányfői rezidencia elé tüntetni, és megtörtént a béremelés. Ez azonban csak tűzoltás, hiszen az Alföldvíz Zrt.-nél átlagkereset még így is tisztes távolban van az ágazati átlagtól.
|
Ugyanakkor ez a szeptembertől érvényes béremelés a cégnek egy év alatt 126 milliós többletkiadást jelent, miközben a 2019-re betervezett üzleti eredmény több mint 400 milliós veszteséggel számolt, ami így felszökhet félmilliárd forintra is.
Decemberben újrakezdik?
Közben a Vizi Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (VKDSZ) tárgyalásokat folytat az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) illetékeseivel, ám előrelépés egyelőre nincs. (Ezeknek a megbeszéléseknek részt vesz Miskéri László, az Alföldvíz Zrt. érdekvédelmi vezetője is.)
Politikailag is kényes helyzet állt elő, mert a rezsicsökkentés miatt elmaradt bevételek és beruházások pótlására egy lépésben akár 30 százalékkal növelni kellene a víz- és szennyvízdíjakat. Ezzel együtt az elmaradt felújításokat és karbantartásokat sürgősen, óriási forrásigénnyel meg kell(ene) kezdeni. Aligha meglepő, hogy a hónapok óta tartó tárgyalás-sorozaton az október 13-i önkormányzati választásig nem történt gyakorlatilag semmi.
|
A békéscsabai központú Alföldvíz Zrt. szakszervezete nehezen éli meg, hogy a korábbi megállapodás ellenére a munkaadó november 18-val nem kezdte meg a jövő évi bértárgyalást. Pedig az ágazati érdekvédelmi szervezetekkel közösen a békéscsabai szakszervezet 5 éves bérfelzárkóztatásban gondolkodik. Ennek mértékét az ágazati átlagtól elmaradó jövedelmek miatt, 2020-ra 20-30 százalékosra teszik. Egyben attól tartanak, hogy kormányzati „megoldásként” szétszedik, vagy egy még nagyobb víziközmű cégbe olvasztják az Alföldvíz Zrt.-t
A víziközmű ágazat érdekvédelmi szervezetei most úgy tervezik, ha az elkövetkező hetekben nem lesz érdemi előrelépés az ITM-mel folytatott tárgyalásoknál, akkor december 12-én újra tüntetni fognak a volt Karmelita kolostornál. Hogy ismételten felhívják Orbán Viktor figyelmét a lassan visszafordíthatatlan folyamatokra.