Egy ember, aki mindent visszautasított – folytatódott a Fővárosi Törvényszéken a Simonka-per

Kis-Magyarország

Simonka Györgyhöz hasonlóan Kerényi István negyedrendű vádlott is írásbeli vallomást nyújtott be abban a perben, amelyben a fideszes parlamenti képviselőt és társait bűnszervezetben, különösen nagy értékre elkövetett költségvetési csalással vádolja az ügyészség. A bíróság által felolvasott vallomásának gyakran visszatérő szava a „visszautasítom” volt. Simonka újra élesen bírálta a vádiratot.

A Narancs.hu kedden számolt be arról, hogy a januári előkészítő tárgyalások után a Fővárosi Törvényszéken megkezdődött az a büntetőper, amelyben a Központi Nyomozó Főügyészség bűnszervezetben, különösen nagy értékre elkövetett költségvetési csalással és egyéb bűncselekményekkel vádolja Simonka Györgyöt és több mint kéttucat társát. Simonka tagadja a vádakat, az ügy előzményeiről többször beszámoltunk.

„Határozottan visszautasítom a vádiratnak azt az állítását, hogy egy bűnszervezet tagja lettem volna, ahogy azt is, hogy egy szinten lettem volna Simonka Györggyel” – áll Kerényi István írásbeli vallomásának elején. A soltvadkerti jómódú vállalkozó leírta, hogy a zöldség- és gyümölcsértékesítés révén az üzleti életből már a 2000-es évek közepén megismerte Simonkát. Később szorosabb kapcsolatba kerültek egymással, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy a 2010-ben az országgyűlésbe kormánypárti képviselőként bejutott dél-békési politikus feleségével két céget közösen alapítottak. Az Ottlaka Trade Kft.-ről és az Ottlaka Businesspark Kft.-ről van szó, amelynek Kerényi felerészben volt a tulajdonosa.

De a negyedrendű vádlott, Kerényi István szerdán visszautasította, hogy bármilyen olyan megegyezés lett volna közte és Simonka között, ami törvénytelen ügyletekről szólt volna. Így visszautasította a túlárazásokról szóló vádirati tényállásokat. Ahogy azt is, hogy bármilyen értékesítés utáni visszaosztásban abban maradtak volna a fideszes országgyűlési képviselővel, ezeket fele-fele arányban osztják el egymás között. Így előadása szerint nem igaz az a vádiratban szereplő állítás sem, hogy így osztozott volna a képviselővel 35 millió forinton.

Bírók, ügyészek, ügyvédek és újságírók a tárgyalóteremben

Bírók, ügyészek, ügyvédek és újságírók a tárgyalóteremben

Fotó: A szerző felvétele

Kerényi itt, Kerényi ott

Simonka a soltvadkerti Kerényi-család másik tagjával is szoros kapcsolatba került 2010 után, miután parlamenti képviselő lett. Ott ugyanis képviselőtársa lett Kerényi János, aki ugyancsak a kormánypárt képviselője, sőt egyben a Fidesz dél-alföldi regionális igazgatója, aki Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyében irányítja a helyi szervezetek munkáját, összehangolja a kampányokat és segít a jelöltek kiválasztásában. Azaz ebben a minőségében Simonka felettesének számít. Kerényi János és Simonka idővel barátok lettek. Amikor 2019 augusztusában a Központi Nyomozó Főügyészség a Simonka-ügyben továbbította a vádiratot a Fővárosi Törvényszéknek, akkor a Narancs.hu megszólaltatta Kerényi Jánost. Aki akkor „elfelejtett” arról szólni, hogy egy közeli rokona a vádlottak között szerepel. Ehelyett az ártatlanság vélelmét hangsúlyozta.

Kerényi István visszautasította azt is, hogy tanácsokat adott volna a Simonka érdekeltségi köréhez tartozó termelési és értékesítési szövetkezeteknek (tész), ahogy azt is, hogy az ő javaslatára vontak volna be az ügyletekbe külföldi partnereket, mikor finanszírozási problémák mutatkoztak. Összességében pedig tagadta, hogy bármilyen bűncselekményt elkövetettek volna, vagy ezekről bármi tudomása lehetett volna. „Bűnszervezet vezetője nem voltam, mert ilyen nem is létezett” – húzta alá írásos vallomásában a negyedrendű vádlott.

Nagyratörő elképzelések

Majd nagy részletességgel arról beszélt, hogy Simonkával baráti viszonyban volt, akit agilis s tettre kész embernek ismert meg. Tudta róla, hogy cégeivel, elsősorban a Simba Kft.-vel sokat szállított be az első között alakult termelési szövetkezetnek, a Mórakert TÉSZ Kft.-nek, amely azonban idővel csődbe jutott és sok pénze bennragadt Simonkának. Aki, Kerényi előadása szerint, nem sokkal később azért alapított tészeket, hogy ne szoruljon ki a piacról. Később már olyan nagyratörő tervei voltak a Simonkához kötődő és a milliárdos forgalmat lebonyolító termelési és értékesítési szövetkezetnek, hogy észak-olasz és spanyol partnerei is lesznek, emellett pedig az országszerte négy-öt nagyobb logisztikai bázist hoznak létre. Ezekből azonban nagyobb részt nem valósult meg semmi.

Ebben csak részben játszhatott szerepet az, hogy időközben Simonka országgyűlési képviselő lett. A cégirányítási, finanszírozási, megtérülési gondok is voltak, túl azon, hogy a termelői hátteret sem sikerült biztos alapokra helyezni. Megemlítette azt is, hogy a magyar tészek 30 éves lemaradásban voltak nyugat-európai társaiktól, így elkélt az állami támogatás, de a jelek szerint ez is kevés volt. A negyedrendű vádlott írásbeli vallomásában az is szerepelt, hogy Simonka többször kért tőle kölcsön. Ő minden alkalommal segített neki, bár a kölcsönkérő nem mondta, ő pedig nem kérdezte, mire kell a pénz. Az összegek nagyságáról azonban nem szólt a vallomásában Kerényi.

Ha szakértőket kérdeztek volna…

„Ha törvénytelenséget tapasztaltam volna, azonnal kiszállok, ám ilyen nem történt” – fejtette ki a negyedrendű vádlott. Aki végül hangsúlyozta, a gyanúsítás óta megszakította a kapcsolatot Simonkával és társaival.

A büntetőper tárgyalási jegyzéke

A büntetőper tárgyalási jegyzéke

Fotó: A szerző felvétele

Kerényinek a bírósághoz benyújtott írásos és a nyomozás során tett vallomásaihoz észrevételeket fűzött Simonka szerdán, a Fővárosi Törvényszék előtt. Elmondta, sokat üzletelt, sokat tárgyalt Kerényivel. Hozzátette, nem mindig értek el nyereséget, de a törvényesség határát sohasem léptek át. Végül a vádiratot élesen bírálva azt mondta, ha szakértőket kérdeztek volna meg és a vád nem két vádalkut kötött szereplő mondandójára épülne, akkor ma nem is lenne ügy.

A büntetőper jövő héten Simonka György feleségének és unokahúgának meghallgatásával folytatódik.

(Címlapfotónk: Simonka György még a büntetőper januári előkészítő ülésén. Most nem járult hozzá, hogy a tárgyalóteremben felvétel készüljön róla. Fotó: Sióréti Gábor)

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.