Négy jelölt indul az orosházi időközi választáson, ahol az ellenzéki összefogás romokban hever

Kis-Magyarország

Azzal, hogy Sebők Éva tavasszal a Momentum színeiben bejutott a parlamentbe megüresedett egy egyéni önkormányzati mandátum az orosházi képviselő-testületben, ezért augusztus 7-re időközi választást írtak ki. Az ellenzéknek itt sem sikerült közösen egy jelölt mögé állni. A DK hozzáállása pedig pikáns.

A történelem, ha más formában is, de ismétli önmagát. Békés megye meghatározó ipari városában, Orosházán a 2019-es őszi önkormányzati választáson sem sikerült egységesen elindulnia az ellenzéknek. Akkor két ellenzéki csoport adott egyéni jelölteket és állított listát, valamint polgármesterjelöltet. Közel három évvel ezelőtt a helyi ellenzék csaknem minden pártja és mozgalma összefogott, és a Jobbik-DK-Momentum-Mindenki Magyarországa Mozgalom színeiben a Közösen Orosháza Városáért Lokálpartióta Egyesület nevében indultak. A formációból kimaradt az MSZP, így végül maradt a fideszes polgármester, Dávid Zoltán és a kormánypárti testületi többség. Igaz, a vereség nem volt megalázó; a közgyűlésben 9-6-os Fidesz-KDNP-többség alakult ki, de ennek eredménye lett az is, hogy nem Szabó Ervin (Jobbik) került a város élére. Akkor sokan sokféleképpen magyarázták a történteket. Fetser János, az MSZP helyi erős embere azzal, hogy elutasították javaslatukat, az előválasztást.

A kedélyek azóta elcsitultak. Idén áprilisban ellenzéki összefogással sem sikerült a jobbikos Szabó Ervint az Országgyűlésbe küldeni, holott a Simonka György viselt dolgai miatt és a helyette induló, de nem a térségben élő fideszes jelölttel, Erdős Norberttel szemben lett volna esély. Ám az április 3-i parlamenti választás eredményeként a közös ellenzéki listáról bekerült a törvényhozásba az orosházi képviselő-testület ellenzéki tagja, Sebők Éva, aki ezért lemondott önkormányzati mandátumáról. Ezért rendezik a viharsarki városban augusztus első vasárnapján az időközi választást.

Sebők Éva (Momentum) az önkormányzati mandátumról történt májusi lemondásakor megnevezte, kit szeretne látni jelöltként a helyén. Németh Sándort említette, aki a 2018-as országgyűlési választáson az LMP színeiben indult az orosházi választókerületben, majd a 2019-es önkormányzat megmérettetésen az MSZP nélküli ellenzéki együttműködés egyéni jelöltje volt. Ám mindkét választás sikertelen volt számára.

Az ellenzéki pártok helyi képviselői mindezt értetlenséggel fogadták, hiszen Sebők a közel két évvel ezelőtti helyhatósági választáson a majdnem közös ellenzéki összefogás egyéni jelöltje volt, így megítélésük szerint az ellenzéknek közösen kellett volna dönteni a képviselő-aspiráns személyéről. Azt mind Fetser János, mind Szabó Ervin elmondta, erről tárgyaltak is; volt két lehetséges jelöltjük, ám azt követően, hogy a szervezetileg Orosházán nem is létező Momentum bejelentette jelöltjét Németh személyében, akit a DK is támogat, nem látták ennek értelmét. Így augusztus 7-én Németh Sándor mellett Gyapjasné Béres Enikő független, valamint Nagy Zsolt (Mi Hazánk) és Ujj György Imre (Munkáspárt-ISZOMM) indul az időközi képviselőválasztáson

Ám a helyzet ennél is kacifántosabb, erősítette meg portálunknak Papp Róbert, a DK választókerületi alelnöke, önkormányzati képviselő. Elmondta, hogy a DK konszezusos ellenzéki jelöltet szeretett volna, de ez nem jött létre. Önállóan pedig nem akartak jelöltet indítani, tovább szeletelve az ellenzéki tortát. Akkor mégis hogyan szerepel a DK-s logó Németh Sándor neve mellett? – kérdeztük. „A DK orosházi központú választókerületének vezetése Némethet nem tartja alkalmasnak a képviselő-jelöltségre, így mi – és ezt hivatalosan közöltük is – semmilyen módon nem támogatjuk a jelölését és a kampányát. Az egy másik kérdés, hogy a DK országos központjától megkapta a párt logójának használati jogát a kampányban” – mondta Papp.

A „független” jelölt, Gyapjasné indulása azért pikáns, mert 2019 őszén még fideszes képviselőjelölt volt, ha végül nem is került be a testületbe. De a Fidesz-KDNP delegáltjaként ma is a pénzügyi bizottság tagja, ahol bizottsági társai szerint hosszú ideje a néma levente szerepét játssza. Hogy a kormánypárt miért nem vállalja be saját jelöltként, rejtély. Ugyanakkor tény, hogy a Fidesz-KDNP erősforrásait és infrastruktúráját nem kímélve beállt a „független” jelölt mögé.

Nagy meleget és kis részvételt jósolnak az augusztus 7-i orosházi időközi választásra, ahol a helyi ellenzéki szerint semmi nem dől el. A jelenlegi 9-6-os fölényével eddig is mindent megtehetett a Fidesz-KDNP, ez legfeljebb a „független”, de várhatóan majd a Fidesz-frakcióhoz csatlakozó jelölt győzelme esetén 10-5-re változik. Szabó Ervin a Narancs.hu-nak elmondta, az ellenzéki kampánynak eddig híre-hamva sincs Orosházán.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.