Nem jelezte nehézségeit a kormánynak a jókora gondokkal küzdő orosházi síküveggyár

Kis-Magyarország

Igen kényes helyzetbe került a vállalat: hosszú időre leállította üvegkemencéjét, munkavállalóinak jelentős részétől megvált és a termelését visszafogta . Ennek ellenére nem jelezte súlyos problémáit a kormányzatnak, mint ahogy nem jelentkezett a gyármentő programba sem. Mindez értetlenséget okoz Orosházán.

„A Guardian Glass vezetése nem fordult a kormányhoz segítségért és csoportos létszámleépítési szándékot sem jelentett be. Amíg a vállalat nem ad hivatalos tájékoztatást vagy nem fordul kéréseivel a kormányhoz, célzott lépések megtételére nincs lehetőség. A síküveggyártás több kulcságazat (pl. járműipar, építőipar) számára is alapvető termékeket állít elő, ezért iparpolitikai szempontból nagyon fontos, hogy legyen Magyarországon működő kapacitás” – ezt válaszolta március 2-i dátummal Fónagy János, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára két MSZP-s országgyűlési képviselő, Komjáthi Imre és Szabó Sándor írásbeli kérdésére.

A Narancs.hu az elmúlt év szeptemberében arról számolt be, hogy az orosházi síküveggyárban részben a kereslet radikális csökkenése, részben az elszabadult energiaárak miatt leállították az ún. FLOAT üvegkemence működését. Akkor azt tervezték, hogy reményeik szerint most, márciusban újraindulhat. Nemrégiben viszont arról adtunk hírt, hogy legalább háromnegyed évvel, ez év végére csúszik az orosházi síküveggyár kemencéjének újraindítása. A Guardian Orosháza Kft. elismerte, jelenleg csak 120-an dolgoznak a cégnél. Ez azt jelenti, hogy a múlt nyári több mint háromszáz foglalkoztatottból, kisebb csoportokban legalább 180-200 embert küldtek el az amerikai tulajdonú cégtől. Cikkünkben megírtuk: kormányzati segítségről egyelőre nem hallani.

Mindezek fényében érdeklődött február közepén elküldött írásbeli kérdésében az orosházi síküveggyártás jelenéről és jövőkéről a két ellenzéki politikus. Azt kérdezték Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztertől, ismeri-e a problémát. Tett-e lépést a kormány, hogy elkerülhető legyen a gyár végleges leállítása? Fordult-e a kormányhoz segítségért a Guardian Glass vezetése? Bekerült-e a gyár a kormány által biztosított gyármentő-programba, és ha igen, milyen volumenben? A két képviselő megkérdezte azt is, mit kíván tenni a kormányzat, hogy a Guardian Glass Kft. és a bajba jutott beszállító vállalkozások elkerüljék a létszámleépítéseket.

Nagy Márton miniszter helyett államtitkára, Fónagy János válaszolt. Mint írta, minden olyan esetben, amikor bármely, Magyarországon jelentős foglalkoztató segítséget kér egy gyár bezárása és azzal együtt számos munkahely megszűnése ügyében, a kormány mindent megtesz a munkahelyek stabilizálása érdekében. Majd a honi foglalkoztatási adatok ismertetése után rátért arra, hogy a hazai vállalatok közép- és hosszútávú versenyképességének elősegítése érdekében a kormányzat 2022 októberében elindította a Gyármentő Programot, amely a hazai nagyvállatok energiatakarékosabb működését és részben energetikai önállátását biztosítja. A vissza nem térítendő támogatás e két célt támogatja. A gazdaságfejlesztési államtitkár vázolta, hogy a fővárosban a támogatási intenzitás 30, míg vidéken 45 százalékos. Majd ismertette, hogy a regisztrációhoz között program első szakasza tavaly novemberben lezárult. Ennek összesített eredményei szerint közel 400 vállalat és cég 420 milliárd forint értékben igényelt támogatást, amelyből 1020 milliárd forintos energetikai beruházást terveznek megvalósítani. Végül Fónagy leszögezte, hogy a kormány minden ügyben nyitott olyan egyeztetésre, amely fontos honi termelési kapacitások és ezáltal munkahelyek megőrzéséhez járul hozzá.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium válasza értetlenséget okoz Orosházán, egyszersmind új megvilágításba helyezi azokat a tárgyalásokat, amelyeket Dávid Zoltán (Fidesz-KDNP) polgármester folytatott a gyár vezetőivel és tulajdonosaival. Minderről több képviselő-testületi ülésen kérdezte a város vezetőjét Fetser János (MSZP) önkormányzati képviselő.

„Ha ezeknek az állítólagos tárgyalásoknak a második percében nem jutottak el odáig, hogy a felmerülő problémákat jelezzék a kormánynak, s jelentkezzenek a szinte számukra kiírt gyármentő program forrásaira, akkor nem tudom, mit gondoljak.

Ennyire ostoba és eredménytelen sem a helyi kormánypárti városvezetés, sem a tulajdonos képviselője nem lehet. Az pedig vészjósló, hogy az egyébként is rengeteg hátránnyal küzdő Békés megyében az illetékes vezetők nem tudnak kezelni egy ilyen súlyú ügyet. S végül kérdésként merült fel, hogy mit csinál ilyenkor Erdős Norbert, a térség fideszes országgyűlési képviselője?” – nyilatkozta a Narancs.hu-nak Fetser János.

Erdőst az ügyben többször kereste portálunk, ám egyik alkalommal sem válaszolt. Fetser lapunknak jelezte, vagy egy rendkívüli ülés, vagy a következő ülés keretében kezdeményezni fogják Erdős meghallgatását. Arra kíváncsiak, mit tett eddig az ügyben, és mik a tervei az orosházi síküveggyártás megmentésére.

Ahogy korábban már megírtuk, a Guardian Orosháza Kft. 2021-ben a maga közel 40 milliárdos éves árbevételével a Viharsarok harmadik legjelentősebb gyára volt, és ekkor szerepelt az országos TOP500-ban, az a legnagyobb árbevételű honi cégek összesített listáján.

(Címlapképünkön: a Guardian Orosháza Kft. gyára. Fotó: MTI/Rosta Tibor)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.