Szolnoki színházigazgató-választás: az ellenzék szerint szégyen, ami folyik

Kis-Magyarország

Szakmai és újító személetű, illetve közhelyekkel operáló pályázatok állnak szemben egymással. Utóbbi a Fidesz-közeli jelölté.

Berényi Gábor, a szolnoki önkormányzat oktatási, kulturális és ifjúsági bizottságának jobbikos elnöke tartott hétfőn sajtótájékoztatót a szolnoki színházigazgató-választással kapcsolatban. Elmondta, hogy semmiféle előkészítési folyamatba sem őt, sem a humánpolitikáért felelős MSZP-s alpolgármestert, Györfi Mihályt nem vonták be, mindenről utólag értesültek.

Mint lapunk a múlt héten megírta, a szakmai bíráló bizottságba a fideszes Szalay Ferenc polgármester két, szintén fideszes tagot delegált az önkormányzat részéről. Az egyik a műszaki végzettségű Fejér Andor fejlesztésekért felelős alpolgármester, míg a másik a történelemtanár Rusvai Károly iskolaigazgató volt. Többek között ők döntöttek arról, a győztes Barabás Botond pályázata legyen

Hárman az igazgatói posztért

A szolnoki Szigligeti Színház igazgatói posztjára hárman adták be pályázatukat: Kiss József korábbi művészeti vezető, Szolnoki Tibor színművész, művészeti vezető és Barabás Botond, a színház jelenlegi művésze. Utóbbi a nagy esélyes, írtuk március eleji cikkünkben, hiszen jelenleg is a színház színésze, illetve Szalay Ferenc polgármester politikai tanácsadójának, Vörös Miklósnak a veje (lányának, Vörös Nórának a férje). Ráadásul Vörös Nóra a színház sajtófőnöke is. Korábban a Kimondott Szolnok nevű ellenzéki Facebook-oldal megszavaztatta követőit a színházigazgatóságról. A befutó itt Szolnoki Tibor lett.

Berényi Gábor a sajtótájékoztatón elmondta, Szolnok kiváló lehetőséget vesztett el azzal, hogy nem Kiss József pályázatát fogadta el. Kiss József pályázata ugyanis korszerű, újító, igazán jól kidolgozott volt. A szolnoki színház korábbi művészeti vezetője a társadalmi problémákra reagáló teátrumot kívánt volna megvalósítani. Ehelyett a fideszes többségű szakmai bizottság arra szavazott, hogy maradjon minden úgy, ahogy van. Berényi szerint Barabás Botond kidolgozatlan, leginkább közhelyekkel operáló, nyertes pályázatával a Szigligeti konzerváló, belterjes színháza marad Szolnoknak. Berényi Gábor egy szóval jellemezte az egész eljárást: szégyen.

Lapunk megkérdezte Radócz Zoltánt, az MSZP korábbi helyi vezetőjét, az ellenzéki Szolnoki Többség politikai formáció által támogatott korábbi  polgármester-jelöltet a színigazgató-választásról. Radócz, úgy tudja, sokan nem is pályáztak az igazgatói posztra, mert tudták, úgyis lefutott. Ugyanis Barabás Botond, a színház színésze annak a Vörös Miklósnak a veje, aki a polgármester politikai komisszárja, tanácsadója. Felesége pedig a színház sajtósa. 

Radócz Zoltán hozzátette, a döntésből is látszik,

a Fidesznek nem a szakmaiság számít, hanem a rokoni hálózat kelégítése.

A döntés szerinte rávilágít, a Fidesznek nem a korábban nagyhírű szolnoki színház, hanem a saját embereinek jövője a fontos. 

Lapunk a színházigazgatói pályázatok kapcsán az önkormányzatot is megkereste. Pókász Endre sajtószóvivő válaszában azt hangsúlyozta, az előadóművészeti ágazati jogszabályok pontosan előírják, hogy egy színház, jelen esetben a Szigligeti Színház igazgatói pályáztatásának milyen lépései vannak. "Egy félreértést fontos tisztázni: nincs Szolnok város önkormányzatának kultúráért felelős alpolgármestere, a kulturális terület Szalay Ferenc polgármester úrhoz tartozik" - közölte. Jelezte egyúttal azt is,

Szalay a héten kikéri a képviselő-testület tagjainak véleményét is.

(A döntést viszont a polgármester hozza meg, mivel a járványhelyzet miatt nem lehet képviselő-testületi ülést tartani - a szerk.)

Szalay Ferenc: Szolnokon csak szerdától zárnak

 
Szalay Ferenc, Szolnokon fideszes polgármestere
Fotó: youtube.com
 

Az önkormányzat a válaszában kitért arra, a polgármester határozhat arról, ki látja el a képviseletét egy ügyben, illetve "jogszabály írja elő egyébként a szakmai bizottság létszámát és összetételét, ebbe Szolnok városa két főt delegálhatott. A szabályok szerint a szakmai szakértői bizottság véleményének kialakítása után fogalmazza meg álláspontját az önkormányzat illetékes bizottsága." - válaszolta megkeresésünkre a sajtószóvivő.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.