Szolnoki színházigazgató-választás: az ellenzék szerint szégyen, ami folyik

Kis-Magyarország

Szakmai és újító személetű, illetve közhelyekkel operáló pályázatok állnak szemben egymással. Utóbbi a Fidesz-közeli jelölté.

Berényi Gábor, a szolnoki önkormányzat oktatási, kulturális és ifjúsági bizottságának jobbikos elnöke tartott hétfőn sajtótájékoztatót a szolnoki színházigazgató-választással kapcsolatban. Elmondta, hogy semmiféle előkészítési folyamatba sem őt, sem a humánpolitikáért felelős MSZP-s alpolgármestert, Györfi Mihályt nem vonták be, mindenről utólag értesültek.

Mint lapunk a múlt héten megírta, a szakmai bíráló bizottságba a fideszes Szalay Ferenc polgármester két, szintén fideszes tagot delegált az önkormányzat részéről. Az egyik a műszaki végzettségű Fejér Andor fejlesztésekért felelős alpolgármester, míg a másik a történelemtanár Rusvai Károly iskolaigazgató volt. Többek között ők döntöttek arról, a győztes Barabás Botond pályázata legyen

Hárman az igazgatói posztért

A szolnoki Szigligeti Színház igazgatói posztjára hárman adták be pályázatukat: Kiss József korábbi művészeti vezető, Szolnoki Tibor színművész, művészeti vezető és Barabás Botond, a színház jelenlegi művésze. Utóbbi a nagy esélyes, írtuk március eleji cikkünkben, hiszen jelenleg is a színház színésze, illetve Szalay Ferenc polgármester politikai tanácsadójának, Vörös Miklósnak a veje (lányának, Vörös Nórának a férje). Ráadásul Vörös Nóra a színház sajtófőnöke is. Korábban a Kimondott Szolnok nevű ellenzéki Facebook-oldal megszavaztatta követőit a színházigazgatóságról. A befutó itt Szolnoki Tibor lett.

Berényi Gábor a sajtótájékoztatón elmondta, Szolnok kiváló lehetőséget vesztett el azzal, hogy nem Kiss József pályázatát fogadta el. Kiss József pályázata ugyanis korszerű, újító, igazán jól kidolgozott volt. A szolnoki színház korábbi művészeti vezetője a társadalmi problémákra reagáló teátrumot kívánt volna megvalósítani. Ehelyett a fideszes többségű szakmai bizottság arra szavazott, hogy maradjon minden úgy, ahogy van. Berényi szerint Barabás Botond kidolgozatlan, leginkább közhelyekkel operáló, nyertes pályázatával a Szigligeti konzerváló, belterjes színháza marad Szolnoknak. Berényi Gábor egy szóval jellemezte az egész eljárást: szégyen.

Lapunk megkérdezte Radócz Zoltánt, az MSZP korábbi helyi vezetőjét, az ellenzéki Szolnoki Többség politikai formáció által támogatott korábbi  polgármester-jelöltet a színigazgató-választásról. Radócz, úgy tudja, sokan nem is pályáztak az igazgatói posztra, mert tudták, úgyis lefutott. Ugyanis Barabás Botond, a színház színésze annak a Vörös Miklósnak a veje, aki a polgármester politikai komisszárja, tanácsadója. Felesége pedig a színház sajtósa. 

Radócz Zoltán hozzátette, a döntésből is látszik,

a Fidesznek nem a szakmaiság számít, hanem a rokoni hálózat kelégítése.

A döntés szerinte rávilágít, a Fidesznek nem a korábban nagyhírű szolnoki színház, hanem a saját embereinek jövője a fontos. 

Lapunk a színházigazgatói pályázatok kapcsán az önkormányzatot is megkereste. Pókász Endre sajtószóvivő válaszában azt hangsúlyozta, az előadóművészeti ágazati jogszabályok pontosan előírják, hogy egy színház, jelen esetben a Szigligeti Színház igazgatói pályáztatásának milyen lépései vannak. "Egy félreértést fontos tisztázni: nincs Szolnok város önkormányzatának kultúráért felelős alpolgármestere, a kulturális terület Szalay Ferenc polgármester úrhoz tartozik" - közölte. Jelezte egyúttal azt is,

Szalay a héten kikéri a képviselő-testület tagjainak véleményét is.

(A döntést viszont a polgármester hozza meg, mivel a járványhelyzet miatt nem lehet képviselő-testületi ülést tartani - a szerk.)

Szalay Ferenc: Szolnokon csak szerdától zárnak

 
Szalay Ferenc, Szolnokon fideszes polgármestere
Fotó: youtube.com
 

Az önkormányzat a válaszában kitért arra, a polgármester határozhat arról, ki látja el a képviseletét egy ügyben, illetve "jogszabály írja elő egyébként a szakmai bizottság létszámát és összetételét, ebbe Szolnok városa két főt delegálhatott. A szabályok szerint a szakmai szakértői bizottság véleményének kialakítása után fogalmazza meg álláspontját az önkormányzat illetékes bizottsága." - válaszolta megkeresésünkre a sajtószóvivő.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.