Távozna Siófokról a Gábor Dénes Főiskola, de megkérné az árát a várostól

  • narancs.hu
  • 2022. augusztus 5.

Kis-Magyarország

14 millió forint „lelépési díjat” kér a Gábor Dénes Főiskola azért, hogy közös megegyezéssel szűnjön meg az önkormányzattal kötött bérleti szerződése. Az intézmény 2015 óta Siófok egyik legértékesebb, közel 10 ezer négyzetméteres vízparti ingatlanát bérli évi 4 millió forintért.

Siófok pedig nagyon szeretné visszakapni az egykori Sió és Hullám szálló épületét, amit az előző, még Fideszes többségű képviselő-testület adott ki nagy vehemenciával a főiskolának, és rögtön ki is nevezték a Fideszes alpolgármestert, Hamvas Pétert a kampusz igazgatójának.

Az eredetileg évi 90-100 hallgatóra méretezett intézmény a kezdetektől nem hozta a várt eredményeket. Az első, 2016/17-es tanévben 8 fő jelentkezett nappali tagozatra. Ezt még be lehetett tudni az indulás nehézségének, de a helyzet azóta sem javult. Olyannyira, hogy a most lezárult felvételi időszakban egyetlen meghirdetett siófoki képzés sem indul. Igaz, a jelentkezést sem volt átlagon felüli. Négy nappali szakra összesen heten jelentkeztek, de egyikük sem első helyen jelölte be az intézményt. Siófokon tehát a Gábor Dénes Főiskola (GDF) egyetlen képzést sem tudott elindítani, sem nappali, sem távoktatásos formában, alapképzésként és felsőfokú szakképzésként sem. Valószínűleg azért, mert nem jött össze szakonként legalább öt felvett hallgató.

A hallgatóhiány a főiskola siófoki működésének egész idejében fennált. Mint azt korábbi cikkünkben megírtuk, a GDF vezetése a képviselő-testülettől kérte, hogy „az épület keleti szárnyában található közüzemi főmérő órák kerüljenek átírásra a bérbeadó önkormányzat nevére, és a GDF vállalja az önkormányzat által kiszámlázott közüzemi díjak megfizetését”, mert a rezsi fizetése megterheli a GDF cash-flow-ját. Kérték továbbá, a bérleti díj fizetése alól öt évre mentesítést kapjanak, valamint hogy az önkormányzat közmunkás takarító, karbantartó személyt biztosítson számukra. Ezt a testület – amelyben a Fidesz a 2019-es választáson elvesztette többségét – elutasította, majd a főiskola képviselője szóban újra előterjesztette. Eredménytelenül.

 
A Gábor Dénes Főiskola épülete Siófokon
Fotó: Narancs.hu

Hogy miből élt a GDF, ha nem volt hallgató? Nos, az egykori fideszes képviselő-testület lehetővé tette, hogy az oktatásra „még” nem használt helyiségeket bérbe adják. Ezután városszerte beszédtéma volt, hogy az oktatás csak ürügy, a valódi „biznisz” az ingatlankiadás. Ezt elégelte meg az önkormányzat idén januárban, amikor határozatban kezdeményezte a Gábor Dénes Főiskolával 2015. december 1. napján 9266 négyzetméter „kivett udvar, főiskolai oktatási épület, középiskolai kollégium” használatára kötött szerződés 2022. június 30. napjával közös megegyezéssel történő megszüntetését, ami jövő december végén járna le.

Eltelt június 30-a, de a főiskola még mindig az épületben van. Július 20-án sikerült egyeztetniük Lengyel Róbert polgármesterrel és munkatársaival. A megbeszélésről készült és lapunk birtokába került jegyzőkönyv szerint az intézmény kérte a polgármester azonnali állásfoglalását a tekintetben, hogy a fennálló bérleti jogviszonyt fenntartja-e a jelenlegi állapotban, vagyis a további együttműködés biztosítható-e, vagy a bérlemény tárgyát képező ingatlan visszavételét akarja. A polgármester a testületi döntésre hivatkozva közölte, hogy az ingatlant az önkormányzat vissza kívánja venni. A GDF erre azt reagálta, hogy az ingatlant visszaszolgáltatják, azonban legalább 2-3 hónap szükséges a visszaadásra, ugyanis egy albérlőnek az albérleti szerződése 2022. október 31. napjáig szól.

Követelték továbbá a bérlemény visszaadásával, azaz a bérleti szerződés megszűnésével felmerülő járulékos költséget, amelyet 14 millió forintban határoztak meg.

Szerintük ezt az önkormányzatnak kell megfizetnie. A főiskola tehát a szerződés közös megegyezéssel történő megszűntetésével járó általa meghatározott költségeket a városon szeretné behajtani.

A GDF határozott jogi álláspontja az volt, hogy a város a felsőoktatásról szóló jogszabály alapján a felsőoktatásról köteles gondoskodni. Lengyel Róbert kérte a bérlőket, foglalják írásba, konkrétan mit értenek a közös megegyezés alatti szerződés megszüntetésén, azaz milyen anyagi igényt támasztanak a várossal szemben. A polgármester kérte továbbá, a beadványban hivatkozzák be azt jogszabályhelyet is, melyre igényüket esetleg jogszerűen alapozzák.

A főiskola képviselői ekkor úgy nyilatkoztak, hogy az írásos beadványukat legkésőbb július 25-ig megküldik. Beadványában a GDF releváns jogszabályhelyet nem hivatkozott, ellenben nagy vonalakban vázolta, hogy legkorábban esetleg 2022. október 31-én tudnák visszaadni a bérleményt (szerintük korábbi időpont is lehetséges az ingatlanban lévő albérlők átvételével, a felmondásuk rendezésével). Ezt is csak akkor, ha a város három és fél évnyi bérleti díjat visszatérít nekik „a siófoki képzési helyszín megszűntetésével a GDF-en felmerülő többletköltség fedezete érdekében”.

A főiskola egyben 14 214 500 forint megfizetését is követeli Siófoktól, mégpedig „szerződésmegszüntetés egyszeri ellenértéke jogcímen”. Tájékoztatták az önkormányzatot, hogy az összeg kalkulálásánál a benn lévő hallgatók átirányításával kapcsolatos utazási költségtérítést, több mint 12 millió forint tandíjkedvezményt, a logisztika és az adminisztráció többletköltségeként 850 000 forintot, valamint az ingatlanhoz kötődő HR-változások költségeként 1 186 500 forintot vettek figyelembe. Követelik továbbá, hogy a város bocsásson rendelkezésükre legalább 10 fős számítógépes labort péntek délutáni és szombat délelőtti használatra ingyenesen 2023. januárban négy , illetve 2023. május-júniusban ugyancsak négy héten át. Ilyen kikötés az eredeti szerződésben nem volt és azért is érthetetlen, mert akkor már nem lenne szerződésük a várossal.

 
Fotó: Narancs.hu

A GDF az önkormányzatnak írt levelében azt is írja: „A fentiek hiánytalan teljesülése esetén a Gábor Dénes Főiskola biztosítja, hogy a siófoki képzési helyen regisztrált hallgatók a képzésüket rendben befejezhetik, valamint saját fonásából fedezi a képzésnek a képzési díjakkal nem fedezett része finanszírozását, különös tekintettel a felmenő rendszerű megszüntetés miatti egyre fogyó hallgatószámból eredő méretgazdaságossági veszteségre. Egyben tájékoztatjuk, hogy Polgármester úr kérésének megfelelően, kiadáscsökkentő szándékkal a 2022/23-as tanévre a GDF már nem vett fel új hallgatót a siófoki képzéseire, annak érdekében, hogy a megszűntetés költségei tovább ne emelkedjenek az egyik fél esetében sem.”

Ahogy látható, kissé zavaros tehát a képlet. A GFD egyrészt elismeri, hogy nincs elég hallgató, másrészt azonban az épületet használnák még egy ideig. Kérdeztük a főiskola illetékeseit, miből adódik a siófoki kampusz bérleti szerződésének közös megegyezéssel való megszüntetése feltételeként kért 14 millió forintos „lelépési díj”. Az iránt is érdeklődtünk, hogy jelenleg hány nappali tagozatos GDF-hallgató tanul Siófokon, valamint szerintük miért nem indul szeptemberben egyetlen siófoki képzésük sem.

Két GDF-vezető címére is elküldtük kérdéseinket, de választ egyikről sem kaptunk. 

A város egyébként anyagilag azzal járna a legjobban, ha az eredeti lejárattal, 2023. december 31-én szűnne meg a szerződés. Így a GDF vagy kifizet még egy év bérleti díjat (4 millió forintot), plusz áfát és rezsit. Ez idő alatt a város fel tudna készülni és nyilvános pályáztatot írhatna ki egy sokkal jobb konstrukciójú, a város érdekeinek megfelelő koncepció szerinti bérleti szerződés megkötése érdekében. A GDF természetesen, ha ettől a költségtől szabadulni szeretne, egyoldalúan is felmondhatja a szerződést.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.