Teljesen fölösleges népszavazást tartanak Ózdon

  • Kovács István
  • 2013. november 26.

Kis-Magyarország

Roma Központ már biztos, hogy nem lesz, de azért két hét múlva szavaznak róla. Több mint 13 millió forintnyi közpénzt dobnak így a kukába. A törvény kötelezi erre a várost.

Még idén, december 8-án népszavazást tartanak Ózdon arról, hogy megépüljön-e a városban a Nemzetiségi és Roma Kulturális Központ. A kérdés ez lesz: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Ózd város ne vegyen részt a Kultúrgyár keretein belül a Multifunkcionális Nemzetiségi és Roma Kulturális Oktatási Központ elnevezésű projektelem megvalósításában, és az e tárgykörben hozott határozatát a város képviselő-testülete visszavonja?”

Értelmetlen lesz

A kérdésnek ma már az égvilágon semmi értelme, mivel a város képviselő-testülete már – ezt mi is megírtuk – korábban visszavonta az „e tárgykörben hozott határozatát”. Azaz már hetekkel ezelőtt pont került az ügy végére, azzal, hogy több más város mintájára Ózd se kért a Roma Központból.

Képünk illusztráció

Képünk illusztráció

 

Amint ismeretes, a kérdés azért vált okafogyottá, mert előbb a népszavazást kezdeményező Jobbik összegyűjtötte a népszavazás kiírásához szükséges aláírásokat, majd visszavonta a népszavazásra tett akaratát, amit a helyi önkormányzat is megszavazott. A jelenlegi jogszabályok azonban nem teszik lehetővé, hogy bárki felülírja határozatával a népi kezdeményezést.

Negyedik meghátráló

Ózd negyedik városként – Székesfehérvár, Miskolc és Sárospatak után – befogadta volna az intézményt, ami összességében egy 1,7 milliárdos beruházás lett volna. Az időközben Multifunkcionális Nemzetiségi és Roma Kulturális, Oktatási Központ névre keresztelt projekt viszont a kohászvárosban is ellenzőkre talált, akiknek élére a Jobbik állt, és aláírásgyűjtésbe kezdett. A népszavazás kiírásához 5900 aláírásra lett volna szükség, ám az ívek hitelesítésekor 6884 érvényes aláírást számoltak össze. Márpedig az önkormányzati törvény 47. §-a szerint ebben az esetben a kezdeményezés napjától számított 30 napon belül népszavazást kell kiírni. Ekkor a Jobbik újra lépett, és Egyed Zsolt országgyűlési képviselő kijelentette: ha Ózd vezetői a „cigánysátrat” fondorlatos módon nem próbálják újra a városra erőltetni, ők elállnak a népszavazástól, a város pedig megmenekül a több mint 13 millió forint fölösleges kiadástól. A képviselők ezután megszavazták a javaslatot (amiről most ugye népszavazást tartanak). Itt Fürjes Pál polgármester (Fidesz–KDNP) kifejtette: a politikai felelősséget áthárítja azokra, akik a tiltakozást kezdeményezték.

Az ózdi jegyző, Almási Csaba a kialakult helyzetben állásfoglalást kért a Nemzeti Választási Irodától. Az iroda közölte: a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 47. § (2) bekezdése alapján a képviselő-testület köteles kitűzni a helyi népszavazást, ha azt az önkormányzati rendeletben meghatározott számú választópolgár kezdeményezte. A helyi népszavazás kitűzéséhez a választópolgárok aláírásgyűjtés során aláírásukkal támogatták a kezdeményezést. A választási eljárásról szóló jogszabályok értelmében a népszavazást elrendelő határozat tartalmától történő eltérésre nincs mód, azaz a kitűzött népszavazástól eltekinteni nem lehet.

Több mint 13 millióért

A város aljegyzőjétől megtudtuk: 37 szavazókörben várják a szavazni akaró polgárokat, akiknek a száma a névjegyzék összeállításakor 28 782 fő volt. A népszavazás lebonyolításában – a bizottságok számával és a hivatali dolgozókkal együtt – összesen 250 ember vesz részt. Az aktus 13 millió 586 ezer forintjába kerül a városnak, amiben személyi és dologi kiadások szerepelnek.

Önkormányzati forrásaink egyébként arra számítanak, hogy teljes érdektelenségbe fullad majd a szavazás. Azt mindegyikük kizártnak tartotta, hogy az érvényességhez szükséges 50 százalékot meghaladó részvételi arány meglegyen.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.