Újabb fejleménnyel folytatódott a szolnoki színházigazgató-választási saga

Kis-Magyarország

Visszavonta pályamunkáját Kiss József korábbi művészeti vezető, aki harmadmagával pályázott a szolnoki Szigligeti Színház igazgatói posztjára.

A Narancs.hu megkeresésére Kiss József elmondta, írásban is beadta pályázatának visszamondását. Hozzátette, szakmai hitele megőrzése érdekében lépett vissza. Megkérdeztük, miért indult a színházigazgató-választáson, amikor számíthatott arra, hogy egy szinte "lezsírozott" pályázattal és jelölttel kell megmérkőznie. Kiss József azt mondta, 12 évig dolgozott a Szigligeti Színházban, kötelességének tartotta pályázni. Úgy vélte, ezt mind a szakma, mind a színház kollektívája, mint pedig a város polgársága elvárta tőle. Hozzátette, a lelkiismerete ezzel tiszta, megtette a kötelességét. Ha valaki valamikor számon kéri rajta a jobbító szándékot, elmondhatja, hogy mindent megtett annak érdekében.

A szolnoki Szigligeti Színház igazgatói posztjára hárman adtak be pályázatot: Barabás Botond színművész, Kiss József korábbi művészeti vezető és Szolnoki Tibor színművész, művészeti vezető. Lapunk korábban több cikkben foglalkozott a színházigazgató-választással. Mint megírtuk, az erőviszonyok Barabás Botonddal szemben eleve nem kedveztek a további két pályázónak, hiszen Barabás olyan szintű fideszes rokoni kapcsolatokkal rendelkezik, amelyekből arra lehetett következtetni, hogy ő lesz a Balázs Pétert követő új színházigazgató Szolnokon

Az ügyben szerdán sajtótájékoztatót tartott Berényi Gábor, a szolnoki önkormányzat oktatási, kulturális és ifjúsági bizottságának jobbikos elnöke, amelyen most pártja politikusaként fogalmazta meg véleményét. Elmondta, hogy a szakmai bíráló bizottság által Barabás Botond nyertesként kihozott pályázata rendkívül szerény munka, szemben Kiss József "zseniális pályázatával". Berényi szerint szégyen a pályamunka, ahogyan a bírálat folyamata és eredménye is. Hangsúlyozta, Barabásnak nulla vezetői tapasztalata van, és ha ő lesz a színház igazgatója, akkor színvonalas művek megtekintéséért továbbra is a fővárosba lesznek kénytelenek járni a szolnoki színházkedvelők.

Szerinte Barabás Botond nem azért nyert, mert Kiss József visszavonta pályázatát, hanem pont ellenkezőleg:

Kiss József azért vonta vissza pályamunkáját, mert megalázónak tartotta magas színvonalú dolgozatának ilyetén elbírálását.

Berényi egyébként bizottsági elnökként nem volt tagja a pályázatokat elbíráló szakmai testületnek, amibe két fideszes tagot delegált az önkormányzat. A grémium Barabás Botond pályázatát támogatta, a végső döntést Szalay Ferenc ugyancsak fideszes polgármester hozza majd meg, mivel a képviselő-testület a járvány miatt nem ülésezik. Lapunk érdeklődésére a polgármesteri hivatal azt válaszolta, Szalay kikéri a képviselők véleményét a kérdésben.

 

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.