Százmilliós kamuprojektekre bukkant a kormány Simonka birodalmában

Kis-Magyarország

Súlyos szabálytalanságok miatt két, Dél-Békésben folyó, EU által támogatott projektet függesztett fel az Emmi. A tárca 100-100 millió forint visszafizetését írta elő.

Szolgáltatások, workshopok, állásbörzék és képzések lesznek a mezőkovácsházi központban, a projekt 199 millió forint uniós vissza nem térítendő támogatás segítségével valósul majd meg – adta büszkén hírül egy 2018-as közlemény, milyen nagy segítséget jelent a Dél-békési Jövőkép Nonprofit Kft. vezetésével megvalósuló pályázat a munkanélküliségtől sújtott térségben.

A „Nők, család, munkavállalás – szemléletformáló program a Dél-Békési térségben” című projekt legfőbb küldetése a nők munkaerő-piaci helyzetének javítása volt a mezőkovácsházi járásban. Legalább 500 embert kívántak bevonni a projektbe.

Megdöbbentő egyezések

Volt egy másik projekt is, aminek szintén ugyanez volt a célja, ugyancsak a nőknek kívánt volna segíteni, de Tótkomlóson. Még a bekerülési összege is ugyanakkora volt, mint a mezőkovácsházinak, sőt, úgy fest, a pályázat írói nem sokat szöszöltek, ugyanazt a szöveget adták be mindkét esetben, hiszen még a helyesírási hibák is ugyanazok voltak.

Ez annyira feltűnő volt, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumánál szabálytalansági gyanú miatt valakik bejelentést tettek, a tárca pedig kénytelen volt utánajárni a dolognak.

A Dél-Békés Mentőcsoportnak 10 miilót kell visszafizetni

A Dél-Békés Mentőcsoportnak 10 miilót kell visszafizetni

Fotó: Dél-Békés Mentőcsoport/Facebook.com

A történet nem új, a témával lapunk tavaly tavasszal már foglalkozott. Akkor kiderült, hogy hat szó szerinti egyezést mutató projektleírást tartalmazó pályázat közül öt nyert az ország különböző pontjain: Villányban, Medgyesegyházán, Csongrádon, Kunszentmártonban és Hajdúsámsonban. Ugyanez az uniós finanszírozású pályázat érdekes egyezéseket és konzorciumi tagokat mutat Tótkomlóson és Mezőkovácsházán is - ez a fentebb említett, most terítékre került két projekt -, ezért a térség fejlesztési ügyeire rálátó forrásaink szerint nem zárható ki, hogy kamuprogramokról van szó.

Az Emmi nemet mondott

Az Emmi lefolytatta a szabálytalansági eljárást, majd május 7-én, e hét csütörtökön arról tájékoztatta az érintett dél-békési polgármestereket, hogy elutasította a "fellebbezésüket". Azaz a tavaly július óta folyó eljárás során jogukban állt a bejelentésben szereplő "vádakkal" szemben észrevételeket tenni, ám ezeket a minisztérium lesöpörte az asztalról.

Ez azt jelenti, hogy a kedvezményezett szervezeteknek és önkormányzatoknak vissza kell fizetniük az előlegként eddig megkapott mintegy 100-100 millió forintot. Egyben az Emmi illetékese a még futó program azonnali felfüggesztésérről döntött.

Több, az ügyre rálátó forrás azt mondta, hogy ez azért érte hidegzuhanyként a kedvezményezetteket, köztük az önkormányzatokat, mert elhitették velük, hogy a „problémákat majd Simi elintézi.” "Simi" a térség fideszes országgyűlési képviselőjének, Simonka Györgynek a beceneve.

Krisztován Anna és az akkor még ellenzéki Zsura Zoltán vitája Tótkomlóson

Krisztován Anna és az akkor még ellenzéki Zsura Zoltán vitája Tótkomlóson

Fotó: A szerző felvétele

Súlyos összegeket kell visszafizetni

Az Emmi helyettes államtitkárától, Nemcsok Dénes Sándortól érkezett nyolcoldalas levél nagy részletességgel taglalja a mezőkovácsházi és tótkomlósi pályázattal kapcsolatban felmerült kifogásokat. Ezek között szerepel, hogy a szakmai tervek nem egyedileg, nem a kedvezményezettekre szabottan készültek, másrészt hogy a projekt egyik tagja, a Dél-békési Jövőkép Nonprofit Kft. szakmai terv elkészítése címén jogosulatlan támogatást igényelt. Emellett részben szabálytalan volt a projektben résztvevő vezetők foglalkoztatása.

A mezőkovácsházi projektet vezető Dél-békési Jövőkép Nonprofit Kft.-nek 71, míg a programban ugyancsak részt vevő Dél-Békés Mentőcsoport Alapítványnak 10, a kaszaperi önkormányzatnak közel 19 millió forintot kell visszafizetnie. A tótkomlósi projekt vezetője a helyi önkormányzat volt, így az előlegként megkapott mintegy 70 milliót neki kell visszautalnia. A programban szereplő szervezetek és önkormányzatok sok szállal kapcsolódnak Simonka Györgyhöz. Ő alapította évekkel ezelőtt a Dél-Békés Mentőcsoportot például, amelynek sokáig az a Garay Rita volt a vezetője, aki Simonka embereként 2019-ig Tótkomlós polgármestere volt.

2019 februárjában Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő elment a tótkomlósi testület ülésére, ahol heves vitába keveredett Garay Rita akkori fideszes polgármesterrel és Krisztován Annával, akit Simonka legközelebbi embereként tartanak számon. Akkor a most felfüggesztett projektről is folyt vita.

Talány, hogy az előlegként felvett összegeket miből fizetik vissza az önkormányzatok és a kedvezményezett szervezetek. Ráadásul Kaszaper és Tótkomlós élén időközben váltást történt, így a most független Kun Lászlónak és ellenzéki Zsura Zoltán polgármestereknek kell intézkednie.  Tény, hogy a megszületett Emmi-eljárással szemben jogorvoslati kérelmet terjeszthetnek elő. Ám ennek sikere erősen kétséges forrásaink szerint.

Hadházy a tavaly februári tótkomlósi ülésen

Hadházy a tavaly februári tótkomlósi ülésen

Fotó: A szerző felvétele

A mezőkovácsházi és a tótkomlósi ügy nem egyedülálló, információink szerint a mostani vizsgálódás egy nagyobb ellenőrzés része. Az Emminek azért is lépnie kell, mert ha az uniós ellenőrzés talál szabálytalanságokat, akkor annak árát a magyar költségvetésnek kellene befizetnie a brüsszeli kasszába.

„A koldus kalapjából ne lopják el az aprópénzt” – mondta a Narancs.hu-nak egy, az ügyre rálátó, névtelenséget kérő forrásunk. Vélekedése szerint pofátlanság a legszegényebb térségekben élő nők munkavállalására szánt pénzeket lenyúlni. Egy másik forrásunk szerint ennek a történetnek célkeresztjében Simonka György, már a vádlottak padján ülő fideszes parlamenti képviselő áll. „Sokat elmond Dél-Békés egykori korlátlan urának csökkenő befolyásáról és romló érdekérvényesítő képességéről, hogy már egy helyettes államtitkár leckézteti” – jegyezte meg ironikusan.

(Címlapfotónkon: Simonka György (középen), Varga Gusztáv volt mezőkovácsházi polgármester (balra), Garay Rita Tótkomlós egykori városvezetője (jobbra). A felvétel forrása: Simonka György/Facebook.com.)

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.