Bíró Eszter és az Állati zenés ábécé

KOmplett

Már javában benne járunk az iskolaévben, és ilyenkor bukkanhatnak elő az olvasással kapcsolatos problémák. Nos, ebben az esetben Bíró Eszter különleges albuma nagy segítség lehet. Akik pedig könnyen veszik a tanulás akadályait, azoknak egyszerűen csak remek szórakozás.

Nem tartoztam azok közé, akik úgy érkeznek az első osztályba, hogy már tudnak olvasni. A képeskönyveket szerettem, azokból is mindig ugyanazokat lapozgattam. (Egyébként mindig megdöbbent, mennyire nem változunk: ma is lelkes újranéző, újraolvasó vagyok, ragaszkodom a megszokott dolgokhoz, és például egy-egy dalt is végtelenítve tudok hallgatni, unásig…) Máig emlékszem a sorvezetőkre, a küzdelemre, amíg megtanultam szépen írni (mára már elfelejtettem, de ez a számítógép hibája), egy-egy régi papír őrzi akkori kísérleteim nyomát. Sokféle módszer van arra, hogyan kerülhetnek közel hozzánk a szövegek, miképp szerethetnénk meg az olvasást. De elkeserítő tény, hogy a mai kicsik nehezen olvasnak, inkább a vizualitásra támaszkodnak, a többi felesleges nyűg. Ezt nem csak mi, írók sajnáljuk (mi lesz a leendő olvasóinkkal?!), hanem általánosabban véve is komoly probléma.

false

Bíró Eszter munkásságát régóta figyelem, musical- és filmszínészként, klezmerénekesként is izgalmasnak találtam. (A narancs interjúja vele itt olvasható.) Szeretem, ahogy bátran vált műfajt, ahogy kísérletezik, és ahogyan a néha gyökeresen különböző területeken megtalálja a saját, személyre szabott helyét. Kedvenc projektem az Ezter – ahol jiddis zenéket dolgoznak fel a legmodernebb elektronika segítségével. Soha nem felejtem fel az egyik lemezbemutató koncertet a Müpában, ahol Eszter már hatalmas hassal énekelt és táncolt… Már abban a műsorban is Födő Sándor „Fodo” volt a társa, aki az új munkának is a zenei vezetője. Két kisgyerekes anyánál nem meglepő, ha alkotóként is elkezd a gyerekekben gondolkodni. (Ráadásul Fodo évek óta Halász Judittal dolgozik.)

false

Ám Eszternél a kicsiket megszólító projekt sem lehet hagyományos (a trailer itt). Ennyi játékot, meglepő megoldást, fura kísérletet nemigen hallhattunk még gyereklemezen. (Ráadásul a körítés se szokványos, jár az albumhoz egy képeskönyv és egy poszter is.) Az anyag az ábécé köré épül (a dalszövegeket Hegyi György jegyzi, így nem fura, hogy felnőttként is pusztulunk a nevetéstől.) Eszter szerint nagyon fontos, hogy a gyerekek jól meghangszerelt, igényes és izgalmas zenét hallgassanak, így a harmonikától, melodiontól, gitártól egészen a különböző nemzetiségű, például afrikai, arab, spanyol és latin-amerikai ütőhangszerekig sok mindent felvonultatnak. (Szeretem, hogy a kicsiket nem nézik butának, és olyannak, akiknek minden jó lesz. Szép példa erre az egyik klip, ami az anyaghoz készült.)

Legnagyobb sikere talán a farkasos dalnak van – amúgy nekem is az az egyik kedvencem, és a gyerekek megindítóan komolyan veszik. Az egyik koncerten a dal részeként kérte Eszter, hogy adjanak már neki, a ragadozónak valami zöldséget, gyümölcsöt, mert olyan éhes, jó lesz alma, répa vagy almalé. És a szám után egy kisgyerek a saját szívószálas italával szaladt hozzá…

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.