Száz híres/54. Jo Nesbø

KOmplett

Létezik krimiterápia? Nem tudok róla, pedig elég hatásos lenne. Bár nálam csak egy egészen speciális dolog miatt működött, de talán másoknál is beválhat…

 


„Utálom a krimiket, főleg az északiakat – sóhajtott fel a házigazdám, mikor megemlítettem neki, hogy miről írok épp –, a volt barátnőm ugyanis teljesen rájuk volt kattanva, megszűnt társnak lenni egy-egy hatszáz oldalas opus ürügyén.” Nos, én az ex pártján állok, nagy krimifaló vagyok, hajnalig fenntartanak ezek a könyvek, Jót pedig különösen bírom, és nem unom, sehanyadszorra sem. Ráadásul a kedvencemnek, a Hóembernek nagyon sokat köszönhetek. (A képet is ahhoz csináltuk. Emlékszünk még, ugye? A Breivik-ügy előtt vagyunk, Norvégiában nincs, nem létezik, nem elképzelhető sorozatgyilkos. Viszont a jó öreg Harry Hole mégis sorozatgyilkost orront a rejtélyes gyilkosságsorozat mögött, melyek visszatérő motívuma az, hogy mindig van egy-egy hóember a környéken, legtöbbször néz befelé a ház ablakán… Előfordul, hogy a feje egy levágott nőé. Vagy hogy az áldozat – mindig nők – telefonját a hóember gyomrában találják meg. Rémületes.)

Viszont a sok borzongás közben (mert azért borzongok, hiába ismertem már ki kissé az északi krimik logikáját, hiába trenírozta be alaposan az agyamat Karin Fossum és Henning Mankell, hogy csak a kedvenceimet említsem) meg is változnak bennem dolgok. A Hóembert (Scorsese csinál belőle filmet, alig várom) sokáig nem akartam elolvasni, mert nagyon rossz kép élt bennem a hóemberekről. Gyerekkoromban sem csináltam soha, kapásból a hideg ugye meg a hülye hógolyózás, ahol mindig minden csak engem talál el, én meg mellélövök, mert a buddhista tanítást követve célzás nélkül próbálok célozni – bár ekképp lehet, hogy nekem a „mellé” nem egy mellékes hely vagy egy tévedés, hanem sokkal inkább a dolog maga. Az én célom talán mindig valami párhuzamos eltalálása a logikus célpontok helyett…

De igazán három éve, apám halála után vált durvává az érzés. Mentem haza (épp a Rózsadomb alján laktam, de már felfelé), tél volt nyilván, apám fél éve volt halott. És a parkban megláttam a figurát. Nagy volt, torz és szürke, nem az a vidám, csupa fehérség és gombóc, répa és fazék, amit a filmeken és a gyerekkönyvekben látunk. És az arca olyan szürke, mint apámé a kórházban, az utolsó időkben. Akkor már napok óta nem esett, de hirtelen, a látvánnyal egy időben megint szállingózni kezdett a hó. Az is szürke volt. Mint a hamvak, gondoltam akkor. Hetekig nem hagyott nyugodni a kép, hogy szállnak, szállingóznak a holtak maradványai közöttünk, leesnek, sár lesz belőlük, gázolunk bennünk, míg hazáig nem érünk. Írtam erről egy verset akkor, ahogy szinte fuldokoltam, és éreztem, én magam is eltelek, belém jön a hideg, eltelít a szürke semmi. Hóból az ember: színét veszti, elolvad, tönkremegy. És új kerül helyébe, nem is emlékszünk rá, csak néha: „De jó volt a klassz hóember tavaly!” Így hát nem tudtam másra gondolni, csak az elmúlásra. Végül elolvastam a könyvet, és a teljesen másfajta hideglelés segített megérteni, hogy nem szabad egy irányban hagynom a gondolataimat. Van másmilyen hóember is – igaz, borzasztó, de legalább nem az idealizált kontraszt… Annyira magával ragadott Jo ismét, hogy tényleg azt gondolom, negatív képzettársítások, depresszió idején nyugodtan fordulhatunk hozzá. Ezek a jó krimik, ha csak két estére is, de valóban segítenek. És ahány olvasó, annyiféle para – el tudom képzelni, hogy egyik-másik még krimirezisztens szállásadómnak is bejönne. Nem a Csótányokra gondolokø…

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.