A magyar kultúrpolitika befolyása ellen tiltakozva többen kiléptek a Szlovákiai Magyar Írók Társaságából

  • narancs.hu
  • 2019. július 26.

Könyv

Nem igazán értik a távozók, a magyarországi belpolitika irodalmi központosításból miért kéne kivenniük a részüket.

Többek kiléptek a Szlovákiai Magyar Írók Társaságából (SZMÍT), mert azt tapasztalták, a szervezet elnöke túl nagy teret ad a magyar kormánynak, hogy az intézményen keresztül befolyásolhassa a szlovákiai magyar irodalmi életet – írja az Új Szó.

Benyovszky Krisztián irodalomtörténész, kritikus, Győry Attila író, Hizsnyai Ildikó műfordító, Juhász R. József képzőművész, performer, Mizser Attila író, költő, Németh Zoltán irodalomtörténész, költő, Sánta Szilárd irodalomtörténész, újságíró, Szászi Zoltán költő, újságíró, N. Tóth Anikó író, irodalomtörténész, és Keserű József irodalomtörténész hagyta ott a szervezetet.

Indoklásuk szerint a SZMÍT az utóbbi időben olyan irányba fordult, amelyet nem tudunk és nem akarnak követni. "Ezért bejelentjük kilépésünket a szervezetből, egyúttal kérjük nevünk és adataink törlését a szervezet honlapjáról.”

A döntésről a lapnak Németh Zoltán azt mondta, hogy a SZMÍT elnökének, Hodossy Gyulának a közelmúltban több olyan lépése is volt, mellyel nem tudnak egyetérteni.

Ilyen volt például az, hogy a szervezet vezetője elvállalta a magyar kormány által finanszírozott Előretolt Helyőrség szlovákiai változatának főszerkesztői posztját. (Bár a lap eddig még nem jelent meg.)

A távozók kifogásolták, hogy Hodossy szándéknyilatkozatot írt alá a Petőfi Irodalmi Múzeummal, amelynek vezetője, Demeter Szilárd nyíltan Orbán Viktor politikáját támogatja.

De az sem tetszett a kilépőknek, hogy a SZMÍT elnöke a Gombaszögi Nyári Táborban egy pódiumbeszélgetésen azt mondta, hogy "Uralkodik egy kánon, amelyik megpróbálja lehetetlenné tenni mások publikálását, elhitetni, hogy csak az a jó, amit ők írnak."

„Nem tudom, hogy a magyarországi belpolitikai irodalmi központosításból miért vesszük ki a részünket?” – tette fel a kérdést Németh Zoltán az Új Szónak. Elmondása szerint még az is elképzelhető, hogy a kilépők saját, független szervezetet fognak alapítani.

A szervezet vezetője, Hodossy Gyula visszautasította a lapnak annak a gondolatát, hogy engedjen a magyar kormány által előnyben részesített kultúrpolitika befolyásának. Elmondta, hogy valóban felajánlották neki az Előretolt Helyőrség említett pozícióját, de magánemberként.

Hodossy elmondása szerint a szervezet alapszabálya feljogosítja arra, hogy együttműködési nyilatkozatot írjon alá a PIM-mel, így hát meg is tette.

Figyelmébe ajánljuk