Könyv

Agócs Írisz: Szia, jóga!

Könyv

Agócs Írisz a legjobb könyvillusztrátorok egyike. Életre keltette Tandori medvéit és madarait, Berg Judit Maszatját és megannyi bájos lényt. A rajzolás mellett a jóga a másik szenvedélye, ebből az apropóból született ez a saját kis könyve, egy útmutató kezdőknek, haladóknak vagy újrakezdőknek. Jó tanácsok praktikus gyűjteménye, na meg bátorságforrás. Mert „lehetsz kicsi és köpcös, magas és cingár, fiatal vagy öreg, fiú vagy lány, a jóga pont ugyanannyira a tiéd”. Illusztrációi­val is ezt sugallja a kötet, amelyben három igazi agócsíriszes figura, egy középkorú, kicsit pocakos férfi, egy fiatal, vékony, magas lány és egy teltkarcsú nő mutat be három olyan gyakorlatsort, amelyeket a kevés jógatermi rutinnal rendelkezők otthon is bátran elvégezhetnek. Teljesen kezdőként talán nem annyira ajánlatos nekiállni, bár egyáltalán nem lehetetlen a vállalkozás. A laikusok által is legalább hallomásból ismert gyakorlatokat, a napüdvözletet, a holdüdvözletet és a földüdvözletet egy-egy tanító ismerteti rövid leírás formájában: melyik hogyan alakult ki, mit jelent, életünk mely aspektusát aktiválja, milyen mantrát kell vagy lehet ismételni közben, és így tovább. A lépésről lépesre illusztrált üdvözletek a hozzájuk fűzött kis magyarázatokkal tényleg praktikusak; a végén rajzos folyamatábra összegzi a tanultakat. Alapkönyv lehet ez a jógával ismerkedőknek; nem csak mozgásra csábít, az elme lecsillapítására, a befelé figyelésre is kínál módszereket. Míg a rajzoláshoz legalább egy kis tehetség szükséges, a jógához nem kell más, csak némi nyitottság. Bár Agócs Írisz mindkettőhöz kedvet csinál, a jógát nagyobb sikerélménnyel sajátíthatjuk el. A rajzolást meg hagyjuk csak meg a szerzőnek!

Pozsonyi Pagony, 2017, 72 oldal, 2490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.