Könyv

Bartos Erika: Brúnó Budapesten

Könyv

Elég nagy a valószínűsége annak, hogy az ideális körülmények között nevelkedő gyerekek közül nem nő ma fel úgy senki Magyarországon, hogy ne hallott volna a Bogyó és Babóca mesesorozatról. A megkerülhetetlen mesekönyvekért és animációkért (érthetetlen módon) konkrétan megvadulnak az egészen kicsik. A sztárszerzővé vált Bartos Erika, akinek más meséi – mint például az Anna, Peti, Gergő – is hasonló babérokra törnek, ezúttal egy hatkötetesre tervezett ismeretterjesztő mesesorozatot ír(t) és rajzol(t), amely Budapest legjobb részeit mutatja be. A tematikus könyvek gyerekszemmel barangoltatnak a város nevezetességei, látványosságai között. Az eddig megjelent két kötet – Buda tornyai és Buda hegyei alcímmel – egy Brúnó nevű kisfiú családjának és környezetének mindennapjait bemutatva, kalandokon vagy hétköznapi eseményeken és beszélgetéseken keresztül lát el rengeteg hasznos alapinformációval. Megtudhatjuk, honnan kapta a nevét a Hármashatár-hegy vagy a Rózsadomb, hogyan alakult ki a Szemlő-hegyi-barlang, hány működő harangja van a Mátyás-templomnak, mi minden van a nagytétényi kastélyban, és mit látni a Gellért-hegyi Uránia Csillagvizsgálóból. És ez csak néhány példa a temérdek információ közül.

Az építészmérnök végzettségű szerző bravúros módon sűrített a mesékbe egy kisebb, az óvodás korúak körében abszolút teljességre törő Budapest-történetet. A 3–6 éveseknek ajánlott könyvek gyakorlatilag oly módon könnyítik meg a szülők dolgát, hogy egy-egy kirándulás, fogósabb kérdés alkalmával más dolguk sincs, mint ezeket a könyveket segítségül hívni. (Ráadásul a meséhez foglalkoztató füzetek is készültek.) A karikafejű szereplők minden tudást átadnak a fővárosról, amit egy kisgyereknek tudni érdemes, de akár még a szülőket is meglephetik.

Móra Könyvkiadó, 2017, 288 oldal, 3999 Ft/kötet

Figyelmébe ajánljuk

A Pest megyei nagy pénzrablás története

Mintegy négy éve jött létre az ország első különleges gazdasági övezete Gödön a Samsung-adóbevételek elvonására. A pénzből helyi fideszes szervezetek gazdagodtak, de most, hogy a Fidesz elvesztette többségét a forrásokról döntő Pest megyei közgyűlésben, megszüntethetik az övezetet, a pénz pedig visszakerülhet a most már fideszes vezetésű Gödhöz.