Befalazott papírok

Helga Weiss: Helga naplója

Könyv

Tizenötezer csehországi zsidó gyereket deportáltak Terezínbe, majd Auschwitzba, akik közül csupán százan élték túl a holokausztot, köztük Helga Weiss.

Az 1938-ban, kilencévesen jegyzetelni kezdő lány műve sok tekintetben Anna Frank naplójával rokonítható - mindketten 1929-ben születtek és hasonló borzalmakat éltek át, azzal a különbséggel, hogy Anna szenvedései 45-ben véget értek. A gondosan szerkesztett könyv több "egyszerű" naplónál: Neil Bermel sheffieldi professzor, a szöveg gondozója nemcsak saját, de a szerző előszavával is ellátta a Helga naplóját, emellett interjút készített a ma nyolcvannégy éves asszonnyal; jegyzeteket, szószedetet is csatolt, illetve térképekkel és családi fotókkal, valamint Helga fennmaradt leveleinek és gyerekrajzainak reprodukcióival egészítette ki a könyvet.

A történet a csehszlovák kormány által elrendelt mozgósítással kezdődik. Helga leírja Csehszlovákia megszállását, a protektorátus időszakát - leginkább a zsidóellenes intézkedéseket, a hétköznapok lépésről lépésre történő változásait: hogyan fordult fel teljesen az élete, miképpen kellett a hagyományos iskola helyett speciális tankörbe járnia, hogyan veszítette el árja barátait, miközben az életszituációk változásával újakat szerzett; majd azt is, hogyan készültek a transzportokra, akárcsak egy hosszabb utazásra. Helga szüleivel együtt került a terezíni internálótáborba, ahol a borzalmak között az örömöt is megtapasztalta. 1944-ben édesanyjával együtt Auschwitzba - majd Freibergbe és Mauthausenbe - deportálták, de előtte Helga érthetetlen megfontoltsággal nagybátyjára hagyta a füzeteit, aki befalazta azokat, így maradtak fent. Anyjával szinte az utolsó pillanatban, a mauthauseni cigánylágerből menekült meg, majd tért haza Prágába. Nem sokkal a háború után két iskolai füzetből és papírkötegekből készítette a prágai és terezíni naplót. Átdolgozta, napi bejegyzések formájába rendezte írásait, majd utólag jegyezte le a koncentrációs táborban megélteket, hiszen ott nem írhatott. A szöveg a sokszoros szerkesztésből adódóan - ahogy arra az előszóban korrekt módon felhívják a figyelmet - ellentmondásos stílusúvá vált, ami néha zavaró is lehet. A különböző időpontokban keletkezett leírások és az utólagos finomítások kirajzolják, hogyan lett a gyerekből érett elbeszélő, azonban ez a szerkesztési elv némiképp kérdésessé teszi a mű hitelességét, dokumentumjellegét.

Helga Weiss helyenként szinte nosztalgikus meghatódottsággal mesél saját pokoli, de végül legalább részben jóra fordult történetéről, ám ezen túl naplója semmiben sem különbözik bármely túlélő elbeszélésétől. Könyve fontos kordokumentum, de karakteres saját hang nélkül nehéz lesz kitörnie Anna Frank árnyékából és a boltok tematikus polcairól.

Fordította: Varga György. Alexandra, 2013, 280 oldal, 2999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.

Nem volt mit tenni

A rendőrség profi módon biztosította az idei Pride-ot és nem is bírságolja meg a résztvevőket: vagyis az egyetlen normális lehetőséget választotta, miután a népakarat lenyomta a Fidesz akaratát. Az állománynak nagyon nem tetszik, hogy a politika a saját céljaira akarja felhasználni őket.