Könyv

Borda Réka: Hoax

  • - svébis -
  • 2018. április 8.

Könyv

A jó költészet ropog. Nem szétmállik, mint a kukoricakása, és nem is rágós, íztelen, nyelhetetlen, mint a makacs mócsing. A jó verseskötettel meló van. Úgy a költő, mint az olvasó részéről. A jó költészet ropog, mert a befogadás zajjal jár.

Borda Réka komolyan veszi a feladatát, azt a közhelyes egyesülést a mindenséggel. Ő ahhoz méri magát, a kozmoszhoz, így válnak verseiben a geológia, a matematika és az asztronautika fogalmai költői képekké, s nem üres, okoskodó frázisok formájában töltik ki a költemények terét. És nem egy köteten átívelő metafora, hanem egy egész szimbólumrendszer hivatott ébren tartani az érdeklődést. Határozott és kérlelhetetlen ívet ír le a fellövéstől a landolásig, minden gesztusnak, jelzőnek, hangnak jelentősége van. De talán éppen ez a sok ötlet, kép, fantázia nehezíti kissé el a költeményeket. Jó volna néha oxigénhez jutni, levegőt venni, hogy újból alá tudjunk merülni. Erre azonban Borda nem ad lehetőséget, pedig nem szégyen az üresjárat, olykor lazítani kicsit a versen egy-egy kevésbé ütős sorral.

A jó verseskötet játékra is hív, a Hoax cikluscímei pedig szokatlan és rafinált módon rajzolódnak ki. A nyitószövegek előtti oldal éjfekete, rajta néhány szaggatott körvonalú téglalappal. Ha ezt ráhajtva a következő oldal szövegére, a fény felé tartjuk a két lapot, az űr sötétjén átüt a világosság, és a téglalapok által keretezett szavakból egy-egy újabb gondolat (cikluscím) áll össze, akár a csillagjegyeket jelző égitestekből. De ezt nem mondja el, erre rá kell jönni, ahogy sok minden másra is. Hát, hajrá!

Scolar, 2017, 84 oldal, 1495 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.