Csődtömeggondnokok (Pályázat a Nemzeti Színházra)

  • - linder -
  • 2002. október 10.

Könyv

A kérdés fapados megfogalmazásban így hangzik: mi legyen a momentán Nemzeti Színháznak nevezett épülettel? Merthogy tévedés ne essék: színház, az még nincsen a Soroksári út mellett. Van egy ház, ahol olykor színielőadásokat tartanak - ennél rengeteg pince, padlás, garázs és művház ma többre képes.

A kérdés fapados megfogalmazásban így hangzik: mi legyen a momentán Nemzeti Színháznak nevezett épülettel? Merthogy tévedés ne essék: színház, az még nincsen a Soroksári út mellett. Van egy ház, ahol olykor színielőadásokat tartanak - ennél rengeteg pince, padlás, garázs és művház ma többre képes.Aház külseje olyan, amilyen - ronda, de erre én most több szót nem fogok vesztegetni. Belül viszont színháznak alkalmatlan, legalábbis a nagyterem: a helyek legalább tíz százalékáról alig, további tízről rosszul látni, hallani pedig mindenhol rosszul lehet. Ráadásul úgynevezett színházszakmai szempontból sikerült helyből százéves házat emelni: a színpad és nézőtér helye fix, mozdíthatatlan. Ez pedig diktatórikusan megszabja, milyen színielőadást lehet ott csinálni. Hát olyat, amilyet - ha teheti - egyre kevésbé rendez önszántából a világ élvonala. Az utóbbi évtizedekben az új színházak mindenütt a világon rugalmas terűek: a játéktér, a nézőtér helye szabadon választható. És ez sem elég: a színház mint intézmény kifelé tör a hagyományos színházépületekből, éppen mert ezt a rugalmas teret keresi.

Hát itt nem fogja megtalálni, az tuti. A minisztérium viszont igazgatót akar találni ide; olyat, aki nagyjából elfogadja az épületet olyannak, amilyen, mert nem akar belenyomni további pénzeket mindenféle átépítésekbe, erre nagy összegben mernék fogadni. Tehát olyan igazgatót fog választani a pályázók közül, aki a színházi ambíciói fölé helyezi majd a helyzet bonyolultságának, összetettségének belátását. Aki kész lesz kompromisszumokat kötni, ráadásul "a múltat végképp eltörölni", azaz legitimálni a színházat. Megteszi azt, amit például Szikora remélt megtehetni azzal, hogy elvállalta a nyitó előadást - és csodák csodája: nem sikerült, ami nem sikerülhetett.

A Nemzeti Színház legújabbkori viharai (amelyek közül nem az utolsó volt Shakespeare A viharjának eszközbemutató demóként való előadása) - no meg az előző kormányzat szellemi prioritásai - egyszerűen elsöpörték az amúgy megkerülhetetlennek látszó elméleti kérdéseket: mire való, kinek kell, mi értelme van, ha van egyáltalán ma egy Nemzeti Színháznak? A Nemzeti, úgy tűnik, nemigen érdekli a színháziakat.

"Hamis és avítt kategória",

így Ascher Tamás; "semmi értelmét nem látom", így Máté Gábor; "a Nemzeti mint olyan soha nem érdekelt", így Bálint András; "a >>nemzetiA pályázati kiírás kellőképpen laza - a "Nemzeti" szinonimájának a "legjobb" tűnik, tartalmilag ez van elvárva: legyen ez a legjobb színház. Ascher szerint ez egyszerűen nem életszerű, Zsámbéki pedig a külföldi példák alapos ismeretében hosszan sorolja a Nemzeti Színházak általános nyavalyáit: "a szakmai renyheség, a különleges helyzet és anyagi ellátottság miatti elbizakodottság, a belháborúk." Miközben, teszi hozzá, "a szerep vagy inkább képzelt szerep miatt - hogy ugyanis ez a színház a nemzet színházi kultúrájának letéteményese - az előadások zöme maradi, a társulat pedig áltársulat, amelyet főképp az érdek tart össze és nem a művészi vonzalmak, még ha oly sok kiemelkedő művész van is a tagok sorában".

A kiírásban az éves költségvetés nem szerepel, viszont a pályázótól részletes gazdasági tervet is kérnek. Sebaj. Úgyis tudja mindenki, hogy közel hárommilliárdot lehet leakasztani az államról, s ha a Schwajda-féle gazdálkodást nézik, tudják azt is, hogy rosszul járni nemigen lehet. (Összehasonlításként: a szintén önálló épülettel - plusz a Váci utcai kamaraszínházzal - és ezerszemélyes nézőtérrel bíró Vígszínház az elmúlt évben 558 920 000 forint támogatásból gazdálkodott; a szintén "nemzetis" repertoárt játszó Katona 350 millióból, a Radnóti például 250 millióból.) A szakma nem kis része máris akklimatizálódott a bőséghez: a meghiúsult Vasziljev-rendezés, a női Lear király néhány leszerződtetett színésznője gyorsan váltott egy másik szerepre egy Selmeczi-rendezésben; ez utóbbi ugyan stúdióprodukció lesz, de ha mondjuk kétmillió lett kialkudva egy szerepért a Vasziljev-féle nagyszínpadra, akkor ennyi jár egy Selmeczi-stúdióért is. (A Vígszínházban egy stúdió-előadás teljes költsége tokkal, vonóval maximum két és fél millió forint.) Az átmeneti periódus vezetője, aki tán maga sem tudja, hogy tévés gyártásvezető létére hogyan keveredett a Nemzeti igazgatói székébe, aláír, ráígér, békít (és próbál kifelé vakarózni a balhékból, lásd Törőcsik-ügy) - és nyilván vágja már a centit, vagy épp ellenkezőleg: ezerrel dolgozik azon, hogy olyan igazgató kerüljön fölé, aki megtartja majd. Bosnyák Miklós a világon semmit nem fog végrehajtani abból, ami a dolga lenne (mármint akkor, ha a főnöke, a miniszter erre szépen kéri): nem lesz jó akusztika, nem lesz pénzügyi ellenőrző vizsgálat, nem lesz Schwajdának az ő be- és elszámoltatása, nem lesz semmi, csak hányja a pénzt a HÉV-en át a Dunába (ezt a szép képet Bálint Andrástól kölcsönöztem).

Azt a pénzecskét, amit Schwajda benn felejtett a kasszában (mert muszáj volt neki), gyorsan szét kéne osztani a többi színház közt - ezt a tippet Máté Gábortól nyúlom le -, futná belőle villanyszámlára, fűtésre, a Nemzetiben meg lehetne gondolkodni a jövőről, valamint elvégezni a legszükségesebb teendőket, lehetőleg zárt kapuk mögött, azazhogy előadások nélkül. Vagy ha még sincs állami pénz meg akarat arra, hogy ebből az épületből modern színház legyen - és szerintem nincsen -, akkor ismét Máté Gábor ötlete a legjobb: kéne építeni egy új, "normális" színházat. Nem Nemzetit (azon már túl vagyunk): színházat.

Ha ez nem megy - és nem megy, igaz? -, akkor Bálint András (jut eszembe: ő volt az utolsó legitim, normálisan kinevezett igazgatója a Nemzetinek, kár, hogy akkor a Nemzeti nem létezett) ötlete következik: miért is hagyták az illetékesek a Fidesz választási vereségének huzatában elsunnyogni - mit elsunnyogni: nagy garral, sértődötten, mártírként elvonulni, alapos pakolás után - Schwajda Györgyöt? Miért is nem ő vezényli le azt a zűrzavart, amelyet volt szíves előre megfontolt szándékkal (+ paranoiával) létrehozni? A szakma - meg a politika, naná - nyelte, mint kacsa a nokedlit az ő összes szeszélyét. A részvénytársaság létrehozását például, hogy illetéktelenek - értsd: a nyilvánosság - ne lássanak bele a pénzmozgásba. A sértődéseket, a hisztit, amellyel távol maradt a színházavató előadásról, a "nem nyilatkozom"-ot, az elvonulást. Milyen alapon, kérdem én. Az én pénzemet ölte oda bele - vagy nem?

A helyzet pocsék és csábító,

ez a leendő igazgató kiindulási pontja. Van egy alkalmatlan épület, egy felemás, leszervezett program, valamint egy felemás, leszerződtetett színészgárda - ez utóbbit társulatnak nem lehet nevezni. És kiemelt dotáció - amely igencsak csípi a szakma szemét, és távolról sem puszta irigységből. "Értelmetlennek és igazságtalannak tartom, hogy a Nemzeti Színház név azt jelenti, hogy számolatlanul ölik bele a pénzt, egyelőre a semmire", mondja Ascher Tamás, aki közben természetesnek tartja, hogy több pénz jár a Nemzetinek, mint a többinek, "annyival, amennyivel nagyobb arányú a működése". Nem a gázsikra, hanem vendégjátékokra, meghívott csapatokra kell költeni a pénzt - ebben nagyjából mindenki egyetért, csak azok nem, akik a többi színházéhoz képest ötszörös gázsit fel szeretnék venni.

Zsámbéki Gábor szerint a Nemzeti "új vezetőjének vesszőfutása a kinevezése napjától kezdődik". Ezt a mondatot én a színház kapuja fölé vésném - bár erre a vesszőfutásra sokan vágynak. Az lesz közülük az igazgató, akinek személye a legkevésbé ingerli a szakmát és a politikát, így együtt. Ha nem lett volna kormányváltás, csak ez utóbbi számítana - mindez azonban nem szabad, hogy messzemenő következtetésekre csábítson. Nem a jó megoldás kerestetik - merthogy ahhoz nem igazgató, hanem előbb jó ház kellene -, hanem a legkevésbé rossz.

Amikor e sorokat írom, még nyílt a pálya - már amennyire egyáltalán nyílt. Aki lefizet huszonötezer forintot, viheti a pályázati anyagot - ennyibe kerül, hogy ne minden holdkóros kápráztassa el fantazmagóriáival a leendő bírálókat. (De nem hiszem, hogy az így begyűlt - e pillanatban - 225 ezer forint a bírálók zsebébe jut majd.) Eddig kilencen vették át az anyagot, a névsor titok, de "magyar" titok.

A magyar titok olyan, hogy tökéletesen értelmetlen, ámde hasznos. Valaki valaki másnak a nevében átveszi a pályázati kiírást, aztán körülszaglászik: van-e esélye. Ha ez a második valaki mondjuk jelenleg is egy színház igazgatója, érdemes is lefutnia ezt a kört, nehogy a végén két szék közül a pad alatt találja magát. Ezért hasznos. És azért értelmetlen, mert amint a határidő leketyeg, és a szakmai bizottságok megkapják a pályázatokat, úgyis fény derül mindenre, tehát a helyzet - lásd fenn. Valaki esetleg Vida Gábor színész által vette át a pályázati anyagot; Vida Gábor nem túl régen - Schwajda igazgatása alatt - szolnoki színész volt, onnan viharsebesen a Nemzetibe - és A viharba - került. Mindenki gondoljon, amit akar arról, ki vagy kik állnak mögötte - legföljebb játékból érdemes tippelni, a győztes nyalókát kap. Nemzetit nem, igaz, Vida sem. Pályázik Klapka György, az ismert vállalkozó - vagy van a zsebében néhány alkotó, vagy árveréseket fognak tartani a Soroksári úton.

Márta István egyes hírek szerint még mindig gondolkodik: pályázzon-e. Más hírek szerint meglehetős széles körű munkatárstoborzót folytat a pletykás Budapesten. Mivel van három olyan ember, akik elvitték ugyan a pályázati anyagot, de nevük közzétételéhez nem járultak hozzá - tudom, de nem mondom -, felteszem, Márta István fiókjában ott van már a boríték. Ha úgy dönt, hogy pályázik - és szerintem úgy fog dönteni, hiszen mostanság sem az ambícióit mérlegeli, csak az esélyeit -, a legszebb pályaművet ő fogja írni. Színes, szagos, szélesvásznú lesz, kötve-fűzve, grafikonnal. A legmesszebbmenő kompromisszumkészséggel. Márta ráadásul jól fekszik a politikusoknál - minden kormányzat minden politikusánál -, neki ez a legfőbb vezetői tulajdonsága: a jól fekvés.

´ politikuskompatibilis, pártkonform

Szerintem mégsem fogják a kezébe nyomni a Nemzeti kulcsát meg a nagy zsozsót - az Új Színházat is épphogy megkapta a legutóbbi pályázaton, hogy az azt megelőzőről, amikor Székely Gábor helyére került, ne is beszéljünk. (Persze kellene.)

Szűcs Miklós a Budapesti Kamaraszínházat igazgatja - színházi konglomerátum, három játszóhely; igaz, csupa viszonylag kis tér. Bemutató bemutatót követ, olyik rossz, olyik kevésbé, és van jó is köztük. Szűcsben megvan a kalandorság szükséges igazgatói erénye - mértékkel. Bevállalja a kockázatos Alföldit az ő csapatával néhány előadás erejéig - ami rangot, elismerést, telt házakat jelent -, de ami a személyes ízlését illeti, alighanem jobban kedveli a kritikusok által már követhetetlen tempóban sorjázó középszerű produkciókat. Nem fogják neki sem adni a Nemzetit, mert - nem fogják, na.

Schilling Árpád is pályázik. Az már nagy valami lenne, ha egy komoly miniszter komoly képpel őt hirdetné győztesnek. Semmi kétség: a Nemzetiben történne valami. Ez vagányság lenne, bátorság kell hozzá. Szembemenni a langyossal, a kiszámíthatóval egy amúgy képtelenül vacak helyzetben - ennek az én szememben nulla kockázata van, de nem én vagyok most a miniszter. Ráadásul Schillinget nem a Nemzeti érdekli, hanem az, hogy fedél legyen a feje fölött, mert Magyarországon az teszi a színházat, ha van egy épület, attól jön a támogatás is. Máté Gábornak igencsak igaza van, amikor ránk pirít: "Rávall az országra, hogy neki azért kell a Nemzetire pályáznia, hogy fölhívja magára a figyelmet, mert amúgy eszébe sem juthat, hogy ő tényleg a Nemzeti Színházban vagy az ország legújabb színházában gondolkodjon. Ez elszomorító. A magyar színházművészet egészére nézve." Schilling persze nem fogja megkapni a Nemzetit, de ha neki mázlija, a kultuszkormányzatnak meg lelkiismeret-furdalása van, lehet, hogy nem jön ki rosszul a pályázatból. (A cikk megírása óta - szeptember 19. - kiderült, hogy Schilling mégsem indul. - A szerk.)

Pályázik Dalos György újságíró. Ha a maga nevében teszi - esélytelen. Ha Peter Brook "négere" - akkor is. Székhelyi József dettó.

Jordán Tamás. Ha nem cserél helyet Pest és Buda, ő lesz a befutó. Először is azért, mert megfelel a fentebb leírt követelményeknek, elvárásoknak. Másodszor is azért, mert közkedvelt ember színházi körökben - karakterét tekintve méltán. Realista, de elszánt. Programja - széles körű nyitás mindenfelé, nagy befogadás, emberi léptékű szellemiség megteremtése, lépésről lépésre, fontolva haladás - vonzó. A Merlin, a pécsi találkozó - ezek a referenciák.

Jó megoldás nincs. Ez sem az, ő sem az. A legkevésbé rosszal szeretnénk beérni.

Csáki Judit

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.