Könyv

Pinás-pöcsös próza

Dimitri Verhulst: Elcseszett napok egy elcseszett bolygón

  • - kg -
  • 2012. július 31.

Könyv

 


Az emberiség történetét egy marslakó szemszögéből szerette volna megírni a szerző, és ezzel máris egy magyar irodalmi hagyományhoz csatlakozott, hiszen a marslakó-irodalom egyik előfutára Szerb Antal; a Budapesti kalauz marslakók számára régóta bestseller a hozzánk látogató marslakók körében. Verhulst könyve azonban egészen másfajta recepcióra számíthat marsi körökben; e lendületesen mérges, pinás-pöcsös próza távolról sem kívánatos célállomásként festi le bolygónkat. Verhulst oly mértékben járatja le az emberiséget, hogy az illetékeseknek azonnal helyreigazítást kellett volna követelniük, és a legmenőbb marsi lapokban (Red People's Freedom, Mars Daily) elhelyezett cikkekkel bizonyítani, hogy NEM, az ember nem akarnok, gyilkos pöcs. Jöhetne az ellenkönyv is, a Daliás napok egy dicső bolygón, ám addig is nehéz Verhulsttal vitatkozni, aki bár természetesen túloz, íróként szíve joga, hogy az egész sztoriból - az ősember dilemmáitól az atombombáig - a gyilkos komédiát ragadja meg. Egysíkú történet ez, kevés csattanóval, a főhős nem javul meg, viszont ösztönei kiéléséhez egyre kifinomultabb technikákat talál. Ilyen könyvet rosszkedvében ír az ember, ha elhagyta a nője, vagy sok vérengzést mutat a híradó - a düh kicsit túl is pörög, kevesebb papírral ugyanoda jutottunk volna, s fából is több marad. Másrészről viszont ott a kolléga, a marslakó-irodalom nagy hazai művelőjének sorsa - ékes bizonyítékául annak, hogy Verhulstnak igaza van: ezt, emberek, elkúrtuk!

 

Fordította Szita Szilvia. Európa, 2012, 161 oldal, 2500 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.