Könyv

Fény az éjszakában

Kálmán Béla: Éltető csillagunk, a Nap

Könyv


Tudósként és laikus napfényimádóként (esetleg a fényét gyűlölő éjszakai bagolyként – ne adj’ isten, wannabe vámpírként) megannyi formában gondolhatunk csillagunkra, Naprendszerünk központi égitestére, a Napra – ezt a sokféle aspektust összegyűjteni, egymás mellé rendezni is bitang nehéz munka. Nos, Kálmán Béla napkutató, asztrofizikus nem volt rest, és elvégezte a feladat nagyját: kissé túl is nyúlt szűkebb szakterületén, de azért a hangsúlyt arra helyezve próbálta megvilágítani, mi az, amit manapság tudni vélünk a Napról.

Sokáig nem is az volt a kérdés, hogy mit tudunk róla, hanem hogy mit köszönhetünk e ragyogó fényt árasztó, ámde néha (khm, naponta) a horizont alá bukó égitestnek – s akkor mintegy zárójelbe tettük az Északi-sarkkör környékét lakó népek tapasztalatát, akiknek esztendői nagyjából egy baromi hosszú, javarészt bágyadt napfényben fürdő nappalból, no meg egy jó féléves, eseményekben szegény éjszakából állnak. Bevezetésként Kálmán is klasszikusokhoz nyúl: a heterodox nézeteiről elhíresült, ámde költői vénával megáldott Ekhnaton (Akhen-Aton) fáraó Naphimnusza nagyjából pontosan és kellő kifejezőerővel fogalmazza meg, miért is becsülte az emberiség a Napot – még a napkutatás kora előtt. Kálmán maga is sorra veszi a Nap sajátos érdemeit – persze a választott keretek miatt mintegy zárójelbe téve csillagunknak, e gigantikus hősugárzónak és reflektornak a földi élet keletkezésében és fennmaradásában játszott szerepét. Ezen túl a Nap persze mindenekelőtt a legalapvetőbb időmérő eszköz, mely megszabja éveink kereteit, sőt annak mérőszámait is (amit meg nem tőle, azt a Holdtól kaptuk…).

Könyve olvastán a laikus számára is nyilvánvaló lesz, hogyan tagolja csillagászati értelemben vett télre-tavaszra-nyárra-őszre az évet a Nap (látszólagos) égi útja – ezt és persze vele együtt a meteorológiai értelemben vett évszakokat a Föld forgástengelye és keringési síkja által bezárt, a derékszögnél kisebb 66,5 fokos hegyesszögnek köszönhetjük. Betekintést nyerünk abba is, miként változott meg időszámításunk az óra évszázadai során, s hogyan jutott el naptárreformok során át a művelt emberiség (főleg persze az akaratát utóbb másokra is kiterjesztő nyugati-európai civilizáció) ahhoz, hogy mind precízebben igazítsa a kalendáriumot a Nap pályaadataihoz.

A Nap tanulmányozása szempontjából különleges jelentőségűek a napfogyatkozások. Ezek megfigyelése nem csupán a csillagászati pályaadatokkal kapcsolatos tudásunk bővítését és annak verifikációját tette lehetővé: ilyenkor láthattak eleink s a korabeli tudósok először olyan napfizikai jelenségeket (például protuberanciákat), melyek kulcsfontosságúak a Nap működésének magyarázata szempontjából. E ponton válik drámaivá Kálmán könyvének mondanivalója is: amint az utóbbi pár évben-évtizedben felbocsátott űreszközök, napszondák működésének köszönhetően is mind jobban kiismerjük a Nap és az általa gerjesztett űridőjárás (benne az alkalmi napviharok) működését, ciklusait, úgy jövünk rá, hogy elektronikus eszközökkel telehintett, áram hajtotta civilizációnk mennyire kiszolgáltatott a Nap hektikus működésének. Ebből a szempontból kulcsfontosságú a naptevékenység, a napfoltciklusok pontos előrejelzése, amihez leginkább a központi csillagunkon mindenhol jelen lévő mágneses terek fejlődésének, energiájuk összegyűlésének és felszabadulásának megértése járulhat hozzá, hiszen a napciklusok hajtóerejét is ez adja.

Mindezt egy jó kiállítású, gazdagon illusztrál, a szerzőnek hála élvezetesen és érthetően megírt, olvasmányos, jó értelemben vett tudományos ismeretterjesztő, és elegánsan karcsú könyvből tudhatjuk meg, amit tényleg nehéz letenni.

Kossuth, 2012, 136 oldal, 2980 Ft


Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.