Könyv

Vass Tibor: Mennyi semenni

  • Czinki Ferenc
  • 2012. szeptember 24.

Könyv

Hiába hiszünk abban, olvasóként és recenzensként is, hogy az életrajzi adatoktól, a gyakran pletykaszintű háttértörténetektől, a motivációt magyarázó események kikutatásától minél inkább érdemes függetleníteni magunkat, most nehéz ezt betartani. A fülszöveget jegyző Vörös István is külön bekezdést szentel a "tragédiának", ami "újsághír volt".

Ezután már akkor is sejtjük, ha nem akarjuk. A szövegben rendre előbukkannak apák, anyák, koltok, helyszínelés, takarítás, urnák, megannyi golyó ütötte lyuk - versindító helyzetek és verszáró megérkezések. Nincs eltitkolva semmi. Mi titok is lehetne költő és olvasó között, pláne amikor épp kevés vesztenivaló látszik?

A kötet legnagyobb erénye és legmeghökkentőbb teljesítménye mégsem a párhuzamos, úgymond magán- és közéleti szinten elvégzett munka, költői és családi penzum, hanem az a valóban keresetlen őszinteség, már-már rémisztő tárgyilagosság, ami időnként előtűnik a nyelvi és szójátékok sűrűjéből. Le kell írni azt is: "Apám családi állapota: özvegy." És el kell gondolkodni a szó jelentésén, lehet-e valaki saját keze által özvegy?

A kötet legerősebb részét az Indulok-sorozat versei adják. Indulok Semjénbe, Fúróba, Orchideásba, a gyászmunka leírása és a költői munka eredménye itt érnek egybe igazán. Megmutatkoznak a fejüket elfordító szomszédok, az okoskodó barátok. A tehetetlenség állandó mozgással, tevéssel ellensúlyozódik, miközben fény derül mindezek hiábavalóságára is. A bő száznegyven oldalnyi, csak címekkel tagolt versfolyam kisebb gyengeségei is csupán abból adódnak, hogy egy ilyen történet elmesélése mellett a kevésbé sikerült szójátékok, az olykor előforduló túlírtság is nagyobb kontrasztban látszik. A kötet súlyos terhei miatt talán nem lesz rendszeresen visszatérő olvasmányunk, de szó nélkül elmenni mellette, olvasatlanul és említés nélkül hagyni valószínűleg az év nagy tévedése lenne.

Spanyolnátha Könyvek, 2012, 148 oldal, 3800 Ft


Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”