Hivatalos: Demeter Szilárd a magyar irodalmi élet egyik legsokoldalúbb személyisége

  • narancs.hu
  • 2019. május 24.

Könyv

Állítja az Emberi Erőforrások Minisztériuma, és akkor biztos úgy is van.

Írásbeli kérdés útján akarta megtudni Ungár Péter Kásler Miklóstól, az emberi erőforrások miniszterétől, mi is fog pontosan történni most, hogy a kormánynak nagyszabású elképzelései vannak arról, hogyan alakítaná át a Petőfi Irodalmi Múzeumot a magyar íróközösség és a tágabban értelmezett irodalmi élet központjává.

Ungár figyelmét azok a sajtóban megjelent értesülések keltették fel, melyek szerint a kormány támogatásával a PIM szervezeti részeként Országút címmel kulturális és közéleti kéthetente megjelenő lapot indítanának, valamint megváltoztatnák az eddigi kulturális ösztöndíj rendszert, hozzányúlnának a könyvpiachoz, új fesztivált szerveznének és módosítanák az állami díjak kiosztását is.

Mivel a kormány javaslata szerint a lapot "a legjobb szakemberekből” kiválogatott, "professzionális szerkesztőbizottság vezetné", illetve a program keretében ösztöndíjat és képzést biztosítanának a "magyar érdekeket szem előtt tartó" újságíróknak.

Ungár szerint adekvát a kérdés, miként definiálja az Emmi a "legjobb szakemberekből”, illetve a "magyar érdekeket szem előtt tartó újságíró" fogalmát.

Az LMP képviselője többek között arra volt kíváncsi, elképzelhető-e, hogy egy újságíró Magyarország érdekeit szem előtt tartva kritikus az Emmi vagy tágabban a kormányzat munkájával? Valamint vajon milyen nemzetstratégiai feladatai lennének az Országút című folyóiratnak, és úgy egyébként miért is van rá szükség?

Kásler megbízásából végül Rétvári Bence válaszolt Ungár Péter benyújtott kérdéseire. Az Emmi államtitkára emlékeztetett, a kultúra és a közösségi művelődés területe – annak nemzetegyesítő szerepére is figyelemmel – 2010-től a kormány kiemelt támogatását bírta.

"A jelenkor kihívásaira reflektáló, innovatív és a kultúrpolitikai viták bátor lefolytatásának az intézményben fórumot biztosító pályázata miatt esett a választás Demeter Szilárdra, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójaként.

Demeter Szilárd felkészült, a magyar irodalmi élet egyik legsokoldalúbb személyisége..."

Rétvári dicshimnuszán túl persze Ungár Péter kérdéseire nem igazán sikerült válaszolni. Nem derült ki, kik a kormány szerint az újságírás területén a "legjobb szakemberek” vagy épp hogy is néz ki, miként dolgozik egy a "magyar érdekeket szem előtt tartó újságíró".

A szellemi élet felpezsdítéséről, annak intenzívebbé tételéről értekezett az államtitkár. Ahelyett, hogy érdemi választ adott volna, Rétvári (szokás szerint) rendesen mellébeszélt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.